Przebudowa stadionu żużlowego znalazła się w czołówce zwycięskich projektów budżetu obywatelskiego. Oznacza to, że w przyszłym roku powinna się zacząć rozłożona na kilka lat inwestycja. Więcej głosów zdobył tylko remont szkoły sióstr urszulanek.
Urszulanki i żużlowcy mogą być już pewni zwycięstwa, bo ich projekty miały największe poparcie. W zakończonym we wtorek głosowaniu remont szkoły poparło około 9 tys. mieszkańców. To najlepszy wynik ze wszystkich projektów walczących w tym roku o głosy mieszkańców Lublina.
Szkoła działająca w zabytkowym budynku przy ul. Narutowicza wymaga przebudowy, by nadążyć za reformą oświaty. Dla klas siódmych i ósmych trzeba tu wygospodarować dodatkowe klasopracownie. Konieczne jest osuszenie ścian, dostosowanie pomieszczeń do wymogów przeciwpożarowych, remont instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i grzewczej. Na wszystko potrzeba prawie 1,2 miliona złotych. Pieniądze udało się wywalczyć dzięki mobilizacji głosujących.
Sukces mogą świętować również kibice żużla. Ponad 6 tys. osób zagłosowało na projekt odnowy sfatygowanego, chociaż regularnie zapełniającego się stadionu przy Al. Zygmuntowskich.
– Możemy już od 2018 roku rozpocząć proces dostosowywania tego stadionu do docelowego rozwiązania, które zostało przedstawione przez klub żużlowy – potwierdza Krzysztof Komorski, zastępca prezydenta Lublina. – Nastąpi zmiana geometrii toru, który zostanie skrócony. W środku boiska powstanie tor do mini żużla, liftingowi zostaną poddane trybuny, ich pojemność zostanie zwiększona do 13 tys.
Jak się zmieni stadion żużlowy w Lublinie?
Pełną listę zwycięzców tej edycji budżetu obywatelskiego poznamy w ciągu kilku dni.
– Najpóźniej w poniedziałek – zapowiada Piotr Choroś, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej w Urzędzie Miasta.
Już teraz wiadomo, że głosowało 38,5 tys. mieszkańców, z czego zdecydowana większość przez internet, a tylko 1,5 tys. wybrało papierowe karty.
W tym roku na wyniki będziemy czekać krócej, niż poprzednio, bo na papierowej karcie można było głosować wyłącznie w obecności miejskiego urzędnika, a głosy prawie na bieżąco były wprowadzane do systemu.
Ustalają nowe zasady
Ratusz zabiera się już za ustalanie zasad, którymi będzie się rządził kolejny budżet obywatelski. Od dziś do 19 listopada Urząd Miasta przyjmuje w tej sprawie sugestie i opinie. Można je przesyłać pocztą, zanosić do Biur Obsługi Mieszkańców lub słać mailem na adres obywatelski@lublin.eu. Na 23 listopada zaplanowano spotkanie warsztatowe (Bernardyńska 3, godz. 17), zaś kolejne dwa spotkania mają się odbyć 11 grudnia oraz 11 stycznia (w tym samym miejscu, o tej samej godzinie).