Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 czerwca 2024 r.
18:00

Dziś Festiwal Smaku. Lublin - plac Teatralny

(fot. Lubelskie Rolnictwo/FB)

Ten weekend będzie znakomitą okazją dla mieszkańców naszego województwa do zapoznania się z szeroką ofertą produktów charakterystycznych dla naszego regionu. 22 - 23 czerwca (sobota-niedziela) na placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur odbędzie się Lubelski Festiwal Produktów Tradycyjnych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W lubelskiej ofercie znajduje się wiele ciekawych potraw. Niektóre z nich w ostatnim czasie znalazły się na ogólnopolskiej liście produktów tradycyjnych. Na terenie województwa lubelskiego funkcjonują dziesiątki producentów, którzy zajmują się wytwarzaniem oryginalnych wyrobów.

- Jesteśmy małą manufakturą. Uprawiamy zboże, które służy potem jako pasza dla świń, które hodujemy, a z których następnie wyrabiamy nasze produkty. Nasza produkcja jest bardzo szeroka. Wyrabiamy między innymi: kiełbasę, salcesony, polędwicę łososiową, słoninę marynowaną i wędzoną w przyprawach. Naszym najsłynniejszym produktem jest tzw. schabobaleron, czyli połączenie schabu i karkówki. Dzięki temu każdy może zjeść, to co lubi – mówi Grażyna Kęska z Dobrosławowa, właścicielka manufaktury "Wędliny od Jasia". 

W naszym województwie powstają również produkty na bazie kwiatów.

- Do ich wytwarzania wykorzystujemy płatki z dzikiej róży. Wszystkie produkty tworzymy ręcznie z róż, które rosną na naszych plantacjach. Najbardziej popularna jest konfitura różana. Można ją dodawać do kanapek lub drożdżówek. Wyroby z dzikiej róży mają również lecznicze zastosowanie. Są bardzo dobrym wsparciem dla osób, które borykają się z problemami kostno-stawowymi - opowiada Jolanta Mazurkiewicz z Manufaktury Różanej w Końskowoli. Manufaktura zajmuje się również produkcją przetworów z niedocenianego współcześnie owocu.

- Do swoich wyrobów wykorzystujemy również pigwowca. Myślę, że jest to niesłusznie zapomniany przez nas owoc, który w idealny sposób sprawdza się na czas upałów. W swojej ofercie mamy napój z pigwowca. Produkujemy również syropy, które mogą być znakomitym zamiennikiem lemoniady – dodaje nasza rozmówczyni. 

Ciekawym punktem programu ma być "bitwa kulinarna”, w której zmierzą się ze sobą: śledź znad Bałtyku oraz karp z Lubelszczyzny. Hodowlą tego ostatniego zajmuje się gospodarstwo rybackie z Bełżca. Po posiłku chętni będą mogli spróbować regionalnych piw kraftowych. Do dyspozycji uczestników będą również tradycyjne cydry lubelskie.

W sobotę zaplanowano rozstrzygnięcie tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu pt. "Nasze Kulinarne Dziedzictwo. Smaki Regionów" dla województwa lubelskiego. Konkurs ma na celu wskazanie najlepszych przysmaków pochodzących z poszczególnych części Polski. W ten sposób organizatorzy chcą uchronić tradycyjne, regionalne produkty oraz przepisy na ich przygotowanie od zapomnienia.

- W wyborze zwycięskiego produktu regionalnego pod uwagę brany jest jego związek z tradycją oraz walory smakowe. Nagradzamy specjały, które można spożywać od razu po przygotowaniu lub jako dodatek do innych potraw. Z kolei w kategorii potrawa wybierany jest najlepsze danie, które wykonuje się w regionalnych gospodarstwach agroturystycznych - tłumaczy Rafał Serej, kierownik oddziału rolnictwa i żywności Urzędu Marszałkowskiego. W komisji konkursowej zasiadają przedstawiciele Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego. 

Lubelskie produkty regionalne docenione

Dotychczas na ogólnopolskiej, ministerialnej liście wyrobów tradycyjnych województwo lubelskie reprezentowały m.in. lody lubartowskie, nadwiślańskie maślanki, czy masło z Bychawy. Doceniono także piroga z Bychawy, baranowskie racuchy, bezy z Ostrowa Lubelskiego, czy jabłuszko lubelskie w cieście. Na liście nie mogło również zabraknąć słynnego lubelskiego cebularza.

W tym roku do tego zestawienia dołączył placek drożdżowy z kruszonką. Popularnością cieszyły się również potrawy rybne. Szczególnie doceniono: pochodzącą z Lubelszczyzny nadwiślańską zupę z suma, czy pasztet z karpia z żurawiną, który powstaje w gospodarstwie rybackim w Bełżcu.

Na liście uplasowały się również dwa produkty pasieki "Malinowa Kraina" znajdującej się we wsi Karczmiska, w powiecie opolskim.

- Nasz sztandarowy produkt to miód malinowy. Lubelszczyzna jest znana z tego rodzaju miodu, ponieważ w żadnym innym regionie Polski nie wytwarza się go. Nasz produkt został zarejestrowany w Regionalnej Liście Produktów Tradycyjnych pod nazwą "Miód Wielokwiatowy z Karczmisk" - opowiada Ireneusz Kwaśniak, właściciel pasieki. - Oprócz tego wytwarzamy także miody tradycyjne, takie jak miód akacjowy, rzepakowy, lipowy, czy spadziowy- dodaje.

Warto skorzystać z okazji i wybrać się na Lubelski Festiwal Produktów Tradycyjnych. Wydarzenie będzie się odbywało w sobotę i niedzielę na placu przy CSK w godz. 12-20. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Rosjanie cały czas atakują rakietami i dronami ukraińskie miasta. Na zdjęciu: uszkodzony po wtorkowym rosyjskim ataku rakietowym blok mieszkalny w Zaporożu. Jedna osoba zginęła, a 23 inne osoby zostały ranne, w tym czworo dzieci

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie. Czego chce w zamian?

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie na obecnej linii frontu – pisze brytyjski „Financial Times”, powołując się na źródła bliskie sprawie. Jeden z nich dodaje, że „Jest obecnie dużo presji wywieranej na Kijów, by ustąpił w pewnych kwestiach i żeby Trump mógł ogłosić zwycięstwo”.

Duch Witkacego w Lublinie
Spotkanie
23 kwietnia 2025, 17:00

Duch Witkacego w Lublinie

Już jutro (środa, 23 kwietnia) w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińśkiego w Lublinie, za sprawą książki „Witkacy. Biografia” przywołany zostanie duch Witkacego. Wieczór zapowiada się nietuzinkowo – w stylu godnym bohatera książki, legendarnego artysty znanego z ekscentrycznego humoru i nieokiełznanej wyobraźni.

Ośrodek Szkolenia Policji został otwarty pod koniec stycznia

Brakuje policjantów. Ośrodek w Lublinie nie wystarcza. Policja otwiera kolejne

Problemem nie jest brak chętnych do służby w policji, lecz baza szkoleniowa. Pracujemy nad jej rozbudową – mówi szef Komendy Głównej Policji, nadinsp. Marek Boroń.

ChKS Chełm potrzebował pięciu setów aby wygrać pierwszy mecz półfinałowy play-off z KPS SIedlce

ChKS Chełm lepszy od KPS Siedlce

W pierwszym spotkaniu półfinałowym play-off ChKS Chełm pokonał KPS Siedlce 3:2. Tym samym prowadzi w rywalizacji do dwóch zwycięstw 1-0. W piątek drugie spotkanie, w Siedlcach

Pomnik w Emilcienie upamiętniający wydarzenia z 1978 roku

W Emilcinie znów szykują się na spotkanie z UFO

Propozycja dla tych, którzy oglądają serial „Projekt UFO”. I dla tych, którzy wciąż się zastanwiaja, co 47 lat temu zobaczył Jan Wolski w Emilcinie.

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny
Nasz Patronat
27 kwietnia 2025, 18:45

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny

W najbliższą (27 kwietnia), w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie odbędzie się wyjątkowy koncert wielkanocny – "Miłosierdzie".

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż
galeria

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż

Będą też łopaty saperskie, peleryny na namiot, manierki i na przykład stalowe talerze. Co jeszcze przygotowała Agencja Mienia Wojskowego w Lublinie?

Wierni na placu Świętego Piotra modlą się po śmierci papieża Franciszka

Kto zostanie nowym papieżem? To o nich watykaniści mówią najczęściej

Najważniejszym aspektem w medialnych spekulacjach przed planowanym na początek maja konklawe jest to, że spośród 135 kardynałów elektorów, 107 zostało mianowanych przez papieża Franciszka, 23 to nominaci Benedykta XVI, a pięciu to kardynałowie św. Jana Pawła II.

Początek maja w Zamościu to zawsze tłumy turystów
1 maja 2025, 0:00
galeria

Majówka 2025 w Zamościu. Codziennie inna impreza

To już tradycja, że długi majowy weekend otwiera w Zamościu sezon turystyczny. W tym roku miasto też liczy na gości. Jeśli przyjadą, nie będą się nudzić. Zaplanowano sporo różnych imprez.

 Czwórka poszukiwanych w jednym miejscu. Kogo zatrzymała policja?

Czwórka poszukiwanych w jednym miejscu. Kogo zatrzymała policja?

W jednym pensjonacie ukrywało się trzech mężczyzn i kobieta. Dwaj bracia byli poszukiwani między innymi za oszustwa. A najstarszy z mężczyzn: za udział w rozboju.

Będzie można podziwiać Bug z wieży widokowej

Będzie można podziwiać Bug z wieży widokowej

Na dolinę Bugu będzie można spojrzeć z szerszej perspektywy. W Gnojnie powstaje wieża widokowa.

Zmiana lokalizacji przystanku i duże utrudnienia w ruchu na lubelskiej dzielnicy

Zmiana lokalizacji przystanku i duże utrudnienia w ruchu na lubelskiej dzielnicy

Przez trzy dni kierowcy oraz pasażerowie komunikacji miejskiej będą musieli uzbroić się w cierpliwość jadąc przez ulicę Fabryczną w Lublinie.

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Dodatkowe koncerty na 10-lecie gry

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Dodatkowe koncerty na 10-lecie gry

Wiedźmin: Muzyka Kontynentu to część obchodów 10. rocznicy premiery gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Będzie Percival Schuttenbach, będą przygotowane specjalnie na tę okazję efekty wizualne i fragmenty rozgrywki z gry.

W tym miejscu dzieci są sobą. Rezerwat Dzikich Dzieci organizuje tydzień Ziemi
ZDJĘCIA
galeria

W tym miejscu dzieci są sobą. Rezerwat Dzikich Dzieci organizuje tydzień Ziemi

Z okazji Światowego Dnia Ziemi Rezerwat Dzikich Dzieci rozpoczyna Tydzień Ziemi. Jak mówi Michał Głos, jeden z opiekunów miejsca, inauguracja sezonu wiosennego to nie tylko symboliczne przebudzenie natury, ale przede wszystkim czas aktywnego działania: zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Sekretne życie pingwinów

Dzień Ziemi: Sekretne życie pingwinów do zobaczenia

Z okazji Dnia Ziemi National Geographic Wild przygotował najnowszy program Bertiego Gregory’ego, cenionego odkrywcy oraz laureata nagród Emmy i BAFTA, „Sekretne życie pingwinów”. to trzyodcinkowa seria wyprodukowana przez Jamesa Camerona.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

139,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

175,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

117,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Komunikaty