Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 czerwca 2024 r.
18:00

Dziś Festiwal Smaku. Lublin - plac Teatralny

(fot. Lubelskie Rolnictwo/FB)

Ten weekend będzie znakomitą okazją dla mieszkańców naszego województwa do zapoznania się z szeroką ofertą produktów charakterystycznych dla naszego regionu. 22 - 23 czerwca (sobota-niedziela) na placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur odbędzie się Lubelski Festiwal Produktów Tradycyjnych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W lubelskiej ofercie znajduje się wiele ciekawych potraw. Niektóre z nich w ostatnim czasie znalazły się na ogólnopolskiej liście produktów tradycyjnych. Na terenie województwa lubelskiego funkcjonują dziesiątki producentów, którzy zajmują się wytwarzaniem oryginalnych wyrobów.

- Jesteśmy małą manufakturą. Uprawiamy zboże, które służy potem jako pasza dla świń, które hodujemy, a z których następnie wyrabiamy nasze produkty. Nasza produkcja jest bardzo szeroka. Wyrabiamy między innymi: kiełbasę, salcesony, polędwicę łososiową, słoninę marynowaną i wędzoną w przyprawach. Naszym najsłynniejszym produktem jest tzw. schabobaleron, czyli połączenie schabu i karkówki. Dzięki temu każdy może zjeść, to co lubi – mówi Grażyna Kęska z Dobrosławowa, właścicielka manufaktury "Wędliny od Jasia". 

W naszym województwie powstają również produkty na bazie kwiatów.

- Do ich wytwarzania wykorzystujemy płatki z dzikiej róży. Wszystkie produkty tworzymy ręcznie z róż, które rosną na naszych plantacjach. Najbardziej popularna jest konfitura różana. Można ją dodawać do kanapek lub drożdżówek. Wyroby z dzikiej róży mają również lecznicze zastosowanie. Są bardzo dobrym wsparciem dla osób, które borykają się z problemami kostno-stawowymi - opowiada Jolanta Mazurkiewicz z Manufaktury Różanej w Końskowoli. Manufaktura zajmuje się również produkcją przetworów z niedocenianego współcześnie owocu.

- Do swoich wyrobów wykorzystujemy również pigwowca. Myślę, że jest to niesłusznie zapomniany przez nas owoc, który w idealny sposób sprawdza się na czas upałów. W swojej ofercie mamy napój z pigwowca. Produkujemy również syropy, które mogą być znakomitym zamiennikiem lemoniady – dodaje nasza rozmówczyni. 

Ciekawym punktem programu ma być "bitwa kulinarna”, w której zmierzą się ze sobą: śledź znad Bałtyku oraz karp z Lubelszczyzny. Hodowlą tego ostatniego zajmuje się gospodarstwo rybackie z Bełżca. Po posiłku chętni będą mogli spróbować regionalnych piw kraftowych. Do dyspozycji uczestników będą również tradycyjne cydry lubelskie.

W sobotę zaplanowano rozstrzygnięcie tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu pt. "Nasze Kulinarne Dziedzictwo. Smaki Regionów" dla województwa lubelskiego. Konkurs ma na celu wskazanie najlepszych przysmaków pochodzących z poszczególnych części Polski. W ten sposób organizatorzy chcą uchronić tradycyjne, regionalne produkty oraz przepisy na ich przygotowanie od zapomnienia.

- W wyborze zwycięskiego produktu regionalnego pod uwagę brany jest jego związek z tradycją oraz walory smakowe. Nagradzamy specjały, które można spożywać od razu po przygotowaniu lub jako dodatek do innych potraw. Z kolei w kategorii potrawa wybierany jest najlepsze danie, które wykonuje się w regionalnych gospodarstwach agroturystycznych - tłumaczy Rafał Serej, kierownik oddziału rolnictwa i żywności Urzędu Marszałkowskiego. W komisji konkursowej zasiadają przedstawiciele Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego. 

Lubelskie produkty regionalne docenione

Dotychczas na ogólnopolskiej, ministerialnej liście wyrobów tradycyjnych województwo lubelskie reprezentowały m.in. lody lubartowskie, nadwiślańskie maślanki, czy masło z Bychawy. Doceniono także piroga z Bychawy, baranowskie racuchy, bezy z Ostrowa Lubelskiego, czy jabłuszko lubelskie w cieście. Na liście nie mogło również zabraknąć słynnego lubelskiego cebularza.

W tym roku do tego zestawienia dołączył placek drożdżowy z kruszonką. Popularnością cieszyły się również potrawy rybne. Szczególnie doceniono: pochodzącą z Lubelszczyzny nadwiślańską zupę z suma, czy pasztet z karpia z żurawiną, który powstaje w gospodarstwie rybackim w Bełżcu.

Na liście uplasowały się również dwa produkty pasieki "Malinowa Kraina" znajdującej się we wsi Karczmiska, w powiecie opolskim.

- Nasz sztandarowy produkt to miód malinowy. Lubelszczyzna jest znana z tego rodzaju miodu, ponieważ w żadnym innym regionie Polski nie wytwarza się go. Nasz produkt został zarejestrowany w Regionalnej Liście Produktów Tradycyjnych pod nazwą "Miód Wielokwiatowy z Karczmisk" - opowiada Ireneusz Kwaśniak, właściciel pasieki. - Oprócz tego wytwarzamy także miody tradycyjne, takie jak miód akacjowy, rzepakowy, lipowy, czy spadziowy- dodaje.

Warto skorzystać z okazji i wybrać się na Lubelski Festiwal Produktów Tradycyjnych. Wydarzenie będzie się odbywało w sobotę i niedzielę na placu przy CSK w godz. 12-20. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

14,00 zł

Różne -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty