Ten weekend będzie znakomitą okazją dla mieszkańców naszego województwa do zapoznania się z szeroką ofertą produktów charakterystycznych dla naszego regionu. 22 - 23 czerwca (sobota-niedziela) na placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur odbędzie się Lubelski Festiwal Produktów Tradycyjnych.
W lubelskiej ofercie znajduje się wiele ciekawych potraw. Niektóre z nich w ostatnim czasie znalazły się na ogólnopolskiej liście produktów tradycyjnych. Na terenie województwa lubelskiego funkcjonują dziesiątki producentów, którzy zajmują się wytwarzaniem oryginalnych wyrobów.
- Jesteśmy małą manufakturą. Uprawiamy zboże, które służy potem jako pasza dla świń, które hodujemy, a z których następnie wyrabiamy nasze produkty. Nasza produkcja jest bardzo szeroka. Wyrabiamy między innymi: kiełbasę, salcesony, polędwicę łososiową, słoninę marynowaną i wędzoną w przyprawach. Naszym najsłynniejszym produktem jest tzw. schabobaleron, czyli połączenie schabu i karkówki. Dzięki temu każdy może zjeść, to co lubi – mówi Grażyna Kęska z Dobrosławowa, właścicielka manufaktury "Wędliny od Jasia".
W naszym województwie powstają również produkty na bazie kwiatów.
- Do ich wytwarzania wykorzystujemy płatki z dzikiej róży. Wszystkie produkty tworzymy ręcznie z róż, które rosną na naszych plantacjach. Najbardziej popularna jest konfitura różana. Można ją dodawać do kanapek lub drożdżówek. Wyroby z dzikiej róży mają również lecznicze zastosowanie. Są bardzo dobrym wsparciem dla osób, które borykają się z problemami kostno-stawowymi - opowiada Jolanta Mazurkiewicz z Manufaktury Różanej w Końskowoli. Manufaktura zajmuje się również produkcją przetworów z niedocenianego współcześnie owocu.
- Do swoich wyrobów wykorzystujemy również pigwowca. Myślę, że jest to niesłusznie zapomniany przez nas owoc, który w idealny sposób sprawdza się na czas upałów. W swojej ofercie mamy napój z pigwowca. Produkujemy również syropy, które mogą być znakomitym zamiennikiem lemoniady – dodaje nasza rozmówczyni.
Ciekawym punktem programu ma być "bitwa kulinarna”, w której zmierzą się ze sobą: śledź znad Bałtyku oraz karp z Lubelszczyzny. Hodowlą tego ostatniego zajmuje się gospodarstwo rybackie z Bełżca. Po posiłku chętni będą mogli spróbować regionalnych piw kraftowych. Do dyspozycji uczestników będą również tradycyjne cydry lubelskie.
W sobotę zaplanowano rozstrzygnięcie tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu pt. "Nasze Kulinarne Dziedzictwo. Smaki Regionów" dla województwa lubelskiego. Konkurs ma na celu wskazanie najlepszych przysmaków pochodzących z poszczególnych części Polski. W ten sposób organizatorzy chcą uchronić tradycyjne, regionalne produkty oraz przepisy na ich przygotowanie od zapomnienia.
- W wyborze zwycięskiego produktu regionalnego pod uwagę brany jest jego związek z tradycją oraz walory smakowe. Nagradzamy specjały, które można spożywać od razu po przygotowaniu lub jako dodatek do innych potraw. Z kolei w kategorii potrawa wybierany jest najlepsze danie, które wykonuje się w regionalnych gospodarstwach agroturystycznych - tłumaczy Rafał Serej, kierownik oddziału rolnictwa i żywności Urzędu Marszałkowskiego. W komisji konkursowej zasiadają przedstawiciele Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego.
Lubelskie produkty regionalne docenione
Dotychczas na ogólnopolskiej, ministerialnej liście wyrobów tradycyjnych województwo lubelskie reprezentowały m.in. lody lubartowskie, nadwiślańskie maślanki, czy masło z Bychawy. Doceniono także piroga z Bychawy, baranowskie racuchy, bezy z Ostrowa Lubelskiego, czy jabłuszko lubelskie w cieście. Na liście nie mogło również zabraknąć słynnego lubelskiego cebularza.
W tym roku do tego zestawienia dołączył placek drożdżowy z kruszonką. Popularnością cieszyły się również potrawy rybne. Szczególnie doceniono: pochodzącą z Lubelszczyzny nadwiślańską zupę z suma, czy pasztet z karpia z żurawiną, który powstaje w gospodarstwie rybackim w Bełżcu.
Na liście uplasowały się również dwa produkty pasieki "Malinowa Kraina" znajdującej się we wsi Karczmiska, w powiecie opolskim.
- Nasz sztandarowy produkt to miód malinowy. Lubelszczyzna jest znana z tego rodzaju miodu, ponieważ w żadnym innym regionie Polski nie wytwarza się go. Nasz produkt został zarejestrowany w Regionalnej Liście Produktów Tradycyjnych pod nazwą "Miód Wielokwiatowy z Karczmisk" - opowiada Ireneusz Kwaśniak, właściciel pasieki. - Oprócz tego wytwarzamy także miody tradycyjne, takie jak miód akacjowy, rzepakowy, lipowy, czy spadziowy- dodaje.
Warto skorzystać z okazji i wybrać się na Lubelski Festiwal Produktów Tradycyjnych. Wydarzenie będzie się odbywało w sobotę i niedzielę na placu przy CSK w godz. 12-20. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.