Lublin - centrum muzycznych poszukiwań, łączących tradycję i nowoczesność. Festiwal KODY zaprasza na wyjątkowe koncerty, eksperymentalne brzmienia i spotkania z artystami z całego świata.
W tym roku odbędzie się 16. edycja Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY. Festiwal od lat prezentuje zróżnicowany program łączący muzykę tradycyjną z nowatorskimi eksperymentalnymi formami dźwiękowymi. Wydarzenie potrwa od 20 do 23 listopada i jak co roku zaoferuje szeroką gamę artystycznych doznań.
-Festiwal KODY jest programowany w taki sposób, by celowo łączyć różnorodne style i formy muzyczne, tworząc swoisty miks tradycji i współczesności. Jednym z głównych celów, jaki obrałem sobie w programowaniu, jest eklektyczność. Taka strategia pozwala pokazać, jak elementy muzyki tradycyjnej, klasycznej czy sakralnej odnajdują się w dialogu z awangardą, elektroniką czy eksperymentalnymi formami dźwiękowymi-mówi Grzegorz Paluch
- Projekty prezentowane podczas Festiwalu KODY badają właśnie te „kody” tradycji, śledzą, w jaki sposób różne gatunki czerpią z dziedzictwa kulturowego, nadając mu nowy wymiar w XXI wieku. KODY zatem nie tylko prezentują te inspiracje, ale także eksplorują, jak różne gatunki muzyczne, od awangardy (która sama w sobie jest już pewną tradycją), przez jazz, po muzykę elektroniczną, czerpią z różnych tradycji, przetwarzając ją na nowe języki artystyczne” – dodaje kurator festiwalu.
Pierwszy dzień festiwalu, 20 listopada, odbędzie się w klasztorze oo. Dominikanów w Lublinie(ul. Złota 9). Radical Polish Ansambl zaprezentuje premierowy projekt „Nierozpoznana wieś”, inspirowany muzyką ludową. Następnie francuski zespół La Tempête wystąpi z projektem „Nocturnes: Hymny Bizantyjskie & Nieszpory Prawosławne” - spektakularną fuzją starożytnych pieśni z tradycją prawosławną. Wieczór zakończy spotkanie z artystami oraz promocją nowego wydawnictwa Radical Polish Ansambl.
21 listopada, w Operze Lubelskiej (ul. Skłodowskie 5), Sam Kowalski rozpocznie wieczór, a Gary Gwadera zaprezentuje suitę „Daleko w Chicago. Suita Footberkowa” z efektownymi wizualizacjami w stylu glitch. Wieczór zakończy występ słoweńskiego tria Širom z projektem „The Liquified Throne of Simplicity”.
Po koncertach odbędzie się spotkanie z artystami, a poprowadzi je Hanna Szczęśniak.
Kolejny dzień (22 listopada) przeniesie festiwal do Galerii Labirynt (ul. Popełuszki 5), gdzie Grzegorz Lesiak z Rutami i Piotrem Damasiewiczem zaprezentują projekt „Lemplugged”, łączący tradycje łemkowskie z muzyką improwizowaną. Publiczność usłyszy także Klarę Lewis i Nik Colk Void w projekcie „Full-On” z wizualizacjami Pedro Maii. Dzień zakończy solowy występ J “Mo’ong” Santoso Pribadi – indonezyjskiego twórcy instrumentów z materiałów z recyklingu.
Ostatni dzień festiwalu (23 listopada) to występy w klasztorze oo. Dominikanów. Martyna Zakrzewska i Aleksandra Ołdak zaprezentują „Sonaty i Interludia” Johna Cage’a, a japońsko-indonezyjski duet TAKKAK TAKKAK zadebiutuje w Polsce. Festiwal zakończy Noc Tańca prowadzona przez Rodzinną Orkiestrę i Teatr Noiseband.
Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu KODY jest bezpłatny, a bilety można pobrać na stronie internetowej.
Festiwal poszukuje również wolontariuszy do wsparcia oraz pomocy przy organizacji wydarzenia. Osoby zainteresowane współpracą wolontariacką mogą wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny pod linkiem
Organizatorem tego festiwalu jest Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych ROZDROŻA.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Krajowego Planu Odbudowy.