Senat lubelskiego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie zdecydował o utworzeniu studiów z genetyki sądowej. Nowy kierunek w trybie podyplomowym ruszy od nowego roku akademickiego.
Gdzie po takich studiach można znaleźć pracę? W placówkach naukowych, uniwersytetach, laboratoriach kryminalistycznych, przy ekspertyzach sądowych, medycznych (genetycznych), jak również w instytutach i przedsiębiorstwach zajmujących się analizą DNA.
Absolwenci zostaną również przygotowani do współpracy z lekarzami medycyny sądowej oraz prokuratorami i policją. Ta współpraca ma dotyczyć wykonywania ekspertyz w oparciu o materiał biologiczny dla potrzeb wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania.
Rekrutacja rozpocznie się 1 czerwca. Studia będą trwały dwa semestry. Cena? 2,2 tys. zł za semestr.
Pod koniec 2011 roku rektor Uniwersytetu Przyrodniczego podpisał umowę o współpracy z komendantem wojewódzkim policji w Lublinie.
Z pomysłem wyszli pracownicy Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt. W pracy policji często potrzeba ekspertyz materiałów biologicznych, np. zwierzęcych. Specjalizują się w tym właśnie naukowcy z tego wydziału.
Dzięki porozumieniu naukowcy z UP zyskali też dostęp do informacji i laboratoriów będących w dyspozycji policji.