Radnemu Tomaszowi Gontarzowi z Klubu Prawa i Sprawiedliwości nie spodobało się, że Lublin był partnerem Campusu Polska Przyszłości. Podczas wydarzenia, które miało miejsce pod koniec sierpnia w Olsztynie jego uczestnicy mieli w dość niecenzuralny sposób wyrażać się o partii Jarosława Kaczyńskiego śpiewając m.in. J**** PiS, j**** PiS. Gontarz w interpelacji zwrócił się do prezydenta Lublina z pytaniami dotyczącymi partnerstwa pomiędzy Miastem Lublin a Campusem Polska i zaangażowanych środków w promocję przez lubelski ratusz. Na interpelację radnego odpowiedziała Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta ds. kultury, sportu i partycypacji.
Radny Tomasz Gontarz w interpelacji napisał:
W dniu 25.08.2024 roku podczas wydarzenia Campus Polska Przyszłości odbyło się tzw. ,,silent disco", podczas to którego puszczono młodym ludziom następującą piosenkę:
„Cała Polska krzyczy dziś
J**** PiS, j**** PiS
W nas jest siła, w nas jest wiara
A pisowcy wy******
Cała Polska krzyczy dziś
J**** PiS, j**** PiS
Nigdy ust nam nie zamkniecie
J**** was pisowskie śmiecie
J**** PiS (J**** PiS)
J**** PiS (J**** PiS)
J**** PiS (J**** PiS)
J**** PiS (J**** PiS)
Miło to już było
Ale teraz to jest wojna
Łapy precz od naszych kobiet
Bando bogobojna
Wyjdźmy wszyscy na ulice
Krzycząc bardzo głośno dziś
Wyp****** z tego kraju"
Na filmiku udostępnionym na portalu X przez młodego działacza Platformy Obywatelskiej Mikołaja Wasiewicza możemy zobaczyć grupę młodych ludzi skandujących wulgarne i nienawistne hasła skierowane w kierunku partii opozycyjnej. W zabawie uczestniczył również Minister Sportu Sławomir Nitras i Minister ds. Unii Europejskiej Adam Szłapka.
W związku z tym, że Lublin był partnerem Campusu Polska Przyszłości T. Gontarz zwrócił się do prezydenta Krzysztofa Żuka z pytaniami:
1) Kto podjął decyzje o nawiązaniu partnerstwa pomiędzy Miastem Lublin a Campusem Polska Przyszłości?
2) Na czym polegała umowa partnerstwa pomiędzy Miastem Lublin a Campusem Polska Przyszłości?
3) Czy jakiekolwiek środki finansowe Miasta Lublin zostały zaangażowane w promocję oraz organizację Campusu Polska Przyszłości?
4) Jak lubelski Ratusz odniesie się do promowanego przez organizatorów Campusu Polska Przyszłości zachowania polegającego na wykrzykiwaniu wulgarnych, nienawistnych i odczłowieczających haseł w kierunku przeciwników politycznych? Czy zawarcie partnerstwa z Campusem Polska Przyszłości nie będzie rzutować na pozytywny wizerunek Miasta Lublin?
W poniedziałek, po ponad dwóch tygodniach od złożenia interpelacji, radny doczekał się odpowiedzi.
– Miasto Lublin otrzymało zaproszenie od Fundacji Campus Polska z ofertą dotyczącą promocji Miasta podczas wydarzenia Campus Polska Przyszłości 2024. Po analizie oferty została podjęta decyzja o zawarciu umowy z organizatorem wydarzenia, co skutkowało nadaniem Miastu Lublin tytułu Partnera Wydarzenia – tłumaczy w piśmie Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta ds. kultury, sportu i partycypacji.
B. Stepaniuk-Kuśmierzak poinformowała, że lubelski ratusz na promocję podczas wydarzenia wydał 5 tysięcy złotych, a działania promocyjne polegały na umieszczeniu logotypu Miasta Lublin na nośnikach reklamowych i nośnikach informacyjnych na terenie wydarzenia, materiałach promocyjnych, stronie internetowej www.campuspolska.pl, a także udostępnieniu miejsca na stoisko w ramach gry terenowej samorządów i przestrzeni wystawienniczej służącej prezentacji i promocji Miasta Lublin.
– Stoisko Miasta Lublin w ramach gry terenowej odwiedziły tysiące młodych osób, które otrzymały materiały informacyjne dotyczące idei wdrożonych w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży. Realizowanym podczas spotkania celem było także ukazanie potencjału naszego miasta jako atrakcyjnego ośrodka akademickiego i kulturalnego – wyjaśnia w odpowiedzi wiceprezydent Lublina podkreślając, że miasto nie było współorganizatorem wydarzenia i nie przeznaczyło środków finansowych na jego organizację czy jego promocję, a wydatkowane środki przeznaczone były na przygotowanie stoiska miejskiego oraz realizację działań promocyjnych na rzecz Miasta Lublin.
– Tego typu spotkania, w których uczestniczą młodzi ludzie reprezentujący różne środowiska są dla nas niezwykle istotne w kontekście identyfikowania potrzeb, dzielenia się doświadczeniami, badania nastrojów, jak również kontynuacji debaty z młodymi ludźmi w ramach działań rozpoczętych podczas Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023. – podkreśliła Beata Stepaniuk-Kuśmierzak dodając, że „Miastu Lublin zależy na obecności na wszystkich istotnych wydarzeniach, na których gromadzą się młodzi ludzie, by rozmawiać o przyszłości naszego kraju i prezentować osiągnięcia Lublina na rzecz polityki młodzieżowej, które wypracowaliśmy jako miasto będące środków finansowych na jego organizację czy jego promocję”.
Na tej samej zasadzie, w poprzednich latach Lublin promował się podczas Local Trends, Forum Ekonomicznym Młodych Liderów, czy w “Akcji Inspiracja”, które było ogólnopolską serią spotkań dla młodzieży organizowaną przez Fundację Our Future Foundation.
Wiceprezydent o incydencie przytoczonym w interpelacji radnego napisała, że nie miał on związku z uczestnictwem Miasta Lublin w wydarzeniu, ani z działaniami realizowanymi przez miasto.