Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 października 2015 r.
18:22

Konkurs na Błonia pod Zamkiem rozstrzygnięty. Zobacz, jakie były inne pomysły (wizualizacje)

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 10 A A

W piątek ogłoszeni zostali zwycięzcy miejskiego konkursu architektonicznego na koncepcję zagospodarowania Błoni pod Zamkiem. Zwycięski zespół dostanie 50 tys. zł i zlecenie na projekt nowego parku obok Zamku. Budowa ma się zacząć w 2016 lub 2017 r.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Staraliśmy się jak najmniej ingerować w przestrzeń i oddać teren zielony mieszkańcom – mówi Tomasz Marciniewicz, współautor zwycięskiej koncepcji.

Zadaniem architektów było wymyślenie nowego porządku na terenie ciągnącym się wzdłuż al. Unii Lubelskiej od Zamku aż do ul. Zamojskiej. Zgłoszonych zostało 16 prac, ale jedna z nich nie była oceniana, bo wpłynęła o godzinę za późno. Sąd konkursowy trzy prace nagrodził, a czterem przyznał wyróżnienia.

Główną nagrodę otrzymała praca przygotowana przez zespół architektów: Zuzannę Szpocińską, Aleksandrę Boniecką, Tomasza Marciniewicza i Michała Podziemskiego. – Miała ona najbardziej spójny program dla całości terenu – mówi architekt Wojciech Gęsiak, przewodniczący sądu konkursowego. – Zaproponowała otwarte błonia wzdłuż alei zakończone z jednej strony widokiem starej fabryki, a z drugiej widokiem zamku.

Jakie propozycje mają zwycięzcy dla tego terenu? – Małą kawiarnię przy Zamku z oczkiem wodnym, w którym odbijałby się Zamek – mówi Marciniewicz. Nie ma za to mowy o amfiteatrze. – Uznaliśmy, że nie jest tutaj niezbędny – wyjaśnia architekt.

Zwycięski zespół przewidział też wycinkę znacznej liczby drzew, urządzenie w starej słodowni Poznawalni, czyli lubelskiego odpowiednika warszawskiego Centrum Nauki Kopernik.

– Chcielibyśmy, żeby po godzinach zamknięcia poznawalni to miejsce nie stawało się martwe, tylko żeby mogli tam przychodzić ludzie – dodaje Marciniewicz. Znajdujące się w tym rejonie targowisko miałoby być zadaszone i czynne tylko w weekendy. W inne dni działałby tu skatepark.

Praca, która zajęła pierwsze miejsce, będzie teraz wykorzystana przy opracowywaniu planu zagospodarowywania terenu. –Za rok projekt takiego planu może być wyłożony do publicznego wglądu – zapowiada Małgorzata Żurkowska, zastępca dyrektora Wydziału Planowania w Urzędzie Miasta.

Miasto ma teraz zlecić zwycięskiej pracowni opracowanie projektu parku na Błoniach. Na jego przebudowę trochę poczekamy.

– Działania inwestycyjne rozpoczniemy bardziej w 2017 niż w 2016 r. – przyznaje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Jeszcze dłużej będziemy czekać na inne efekty, w tym na wspomnianą Poznawalnię. – Jej koszt szacujemy na 100 milionów złotych – stwierdza prezydent.

Trzecie miejsce w konkursie

Nagrodzeni, wyróżnieni

Pierwsze miejsce: Zuzanna Szpocińska (Warszawa), Aleksandra Boniecka (Radzymin), Tomasz Marciniewicz (Warszawa), Michał Poziemski (Ząbki).

Drugie miejsce: Garden Concept Architekci Krajobrazu, Wojciech Januszczyk, Piotr Szkołut sp. j. (Lublin).

Trzecie miejsce: Fundacja Rozwoju Lucreate (Lublin).

Równorzędne wyróżnienia. 1: Heinle, Wischer und Partner Architekci sp. z o. o. (Wrocław). 2: ArchiQuest Michał Jędrzejewski (Kraków). 3: Atelier Loeger Architekci sp. z o. o. (Krakow). 4: UK Korona Studio Architektoniczne Krzysztof Korona (Lublin) i Landmark Pracownia Architekci Krajobrazu Magdalena Słowik-Junko (Poniatowa).

Obejrzyj, oceń

Wszystkie oceniane prace można oglądać na ogólnodostępnej wystawie na II piętrze budynku Trybunału Koronnego na Rynku Starego Miasta. Na opinie mieszkańców samorząd Lublina czeka pod adresem blonia@lublin.eu

Sonda: Czy podoba ci się zwycięska koncepcja przebudowy zagospodarowania Błoni pod Zamkiem?

Liczba głosów: 329
59.27%
Nie
31.61%
Tak
9.12%
Nie mam zdania

Pozostałe informacje

Ulica Jana Pawła II w Lublinie
galeria

Jaka sytuacja na lubelskich drogach? Autobusy łapią niewielkie opóźnienia

Miejskie służby od wczorajszego wieczoru posypują drogi solą, ale mimo to na lubelskich ulicach rano było ślisko. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie główne arterie są przejezdne. Nad ranem opóźnienia łapały autobusy miejskiej komunikacji, zwłaszcza te obsługujące ościenne miejscowości.

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Każdy początek roku wiąże się z obowiązkiem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za dwanaście poprzednich miesięcy. Choć mamy kilka miesięcy na złożenie zeznania, warto pamiętać, że podatników obowiązują konkretne i nieprzekraczalne terminy. Niedotrzymanie ich może prowadzić do konsekwencji skarbowych, takich jak kara finansowa czy odsetki za zwłokę.

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Planujesz zacząć ćwiczyć jogę, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zanim zaczniesz trening, warto odpowiednio się przygotować. Przydadzą się także akcesoria do jogi i strój, który zapewni komfortowe ćwiczenia. Ponadto korzystnie poznać wcześniej kilka ważnych informacji o tej aktywności. Dowiedz się, o czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z jogą.

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Warszawa, stolica Polski, to miejsce, gdzie nowoczesność łączy się z historią. W sercu tego tętniącego życiem miasta znajduje się wiele luksusowych hoteli, które oferują komfortowe warunki do wypoczynku. Wybór odpowiedniego hotelu może być kluczowy dla naszego zadowolenia z pobytu. Czy marzysz o miejscu, które zapewni Ci nie tylko nocleg, ale również wyjątkowe doświadczenia? Oto, na co warto zwrócić uwagę, planując pobyt w centrum Warszawy.

Selekcjoner reprezentacji Polski Marcin Lijewski

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska na początek zagra z Niemcami. Gdzie oglądać mecz?

Dzisiaj o godz. 20.30 reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych rozpocznie swój udział w mistrzostwach świata. Na dzień dobry Biało-Czerwoni zmierzą się z Niemcami. Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie TVP Sport oraz platformie Viaplay.

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Mecz drugiej rundy Australian Open zaczął się dla Magdaleny Fręch fatalnie. Polka w starciu z Rosjanką Anną Blinkową w pierwszym secie nie zdołała wygrać nawet jednego gema. Potem jednak nasza zawodniczka przeszła prawdziwą metamorfozę i odwróciła losy spotkania

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?
film

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?

Strażacy interweniowali w naszym regionie w 2024 roku ponad 23 tys. razy. To wzrost o 10 proc. Która interwencja była najtrudniejsza? Kiedy było najwięcej pracy? Na te i inne pytania odpowie w programie Dzień Wschodzi st. bryg. Zenon Pisiewicz, Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej.

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa
galeria

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przez marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź. Ostrzeżenie drugiego stopnia wydane dla całego regionu.

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Jak informuje PKP Intercity, wystąpiły opóźnienia w kursowaniu pociągów spowodowane zamarzającym deszczem na kolejowej sieci trakcyjnej. Oblodzenie uniemożliwia pobór energii elektrycznej i przejazd składów.

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum
teatr
17 stycznia 2025, 18:00

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum

Dom Kultury LSM zaprasza w najbliższy piątek (17 stycznia) na przestawienie pt. „Odlot” w wykonaniu Teatru Panopticum z Młodzieżowego Domu Kultury „Pod akacją” z Lublina. „Odlot” to metaforyczna i uderzająca w scenicznym wyrazie opowieść o uzależnieniu.

Jak informuje DORSZ, poderwane zostały dyżurne pary myśliwskie

Polskie wojsko w stanie najwyższej gotowości. Rosja atakuje zachodnią Ukrainę

Dzisiaj nad ranem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na cele w Ukrainie, także jej zachodniej części. Polskie wojsko zareagowało natychmiast.

Szymon Strzałkowski ma za sobą przeszłość w ligach centralnych

LNBA: Nieoczywisty bohater meczu Alco z Alfachem Team

Meczem kolejki w rozgrywkach LNBA w minioną sobotę śmiało można określić potyczkę Alco z Alfachem Team. Obie ekipy są w grze o najlepszą czwórkę, która później będzie rywalizowała w fazie play-off o mistrzostwo LNBA. Po 9 serii gier bliżej tego celu jest Alco, które pokonało Alfachem Team 61:58.

Piotr Ziółkowski to jeden z liderów Symbitu

Pod koszami Dziennika Wschodniego: Problemy Symbitu

The Reds i Symbit – to prawdopodobnie te dwa zespoły stoczą walkę o mistrzostwo rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. W miniony weekend spore problemy z odniesieniem zwycięstwa miał ten drugi zespół, który długo męczył się z silnym w tym sezonie Back to the Roots.

Jeden z przykładowych widoków prezentujących odnowiony Rynek w Wąwolnicy. Więcej szczegółów mieszkańcy gminy poznają w przyszłym tygodniu
ARCHITEKTURA

Bez wycinki, ale nowocześnie. Porozmawiają o nowym Rynku w Wąwolnicy

W przyszłym tygodniu, we wtorek, mieszkańcy miasta i gminy Wąwolnica będą mieli okazję porozmawiać o tym, jak ma wyglądać odnowiony Rynek z położonym w centrum skwerem. Architektoniczna koncepcja wchodzi do etapu społecznych konsultacji.

Edyta Geppert zaśpiewa w Zamościu w niedzielę, 19 stycznia
KONCERT
19 stycznia 2025, 17:00

Pierwsza dama polskiej estrady: w niedzielę w Zamościu

Najpiękniejsze dzieła polskiej piosenki literackiej będzie można w niedzielę (19 stycznia) usłyszeć w Zamościu. Na dodatek w wyjątkowym wykonaniu - Edyty Geppert.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

89,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

105,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty