W piątek ogłoszeni zostali zwycięzcy miejskiego konkursu architektonicznego na koncepcję zagospodarowania Błoni pod Zamkiem. Zwycięski zespół dostanie 50 tys. zł i zlecenie na projekt nowego parku obok Zamku. Budowa ma się zacząć w 2016 lub 2017 r.
– Staraliśmy się jak najmniej ingerować w przestrzeń i oddać teren zielony mieszkańcom – mówi Tomasz Marciniewicz, współautor zwycięskiej koncepcji.
Zadaniem architektów było wymyślenie nowego porządku na terenie ciągnącym się wzdłuż al. Unii Lubelskiej od Zamku aż do ul. Zamojskiej. Zgłoszonych zostało 16 prac, ale jedna z nich nie była oceniana, bo wpłynęła o godzinę za późno. Sąd konkursowy trzy prace nagrodził, a czterem przyznał wyróżnienia.
Główną nagrodę otrzymała praca przygotowana przez zespół architektów: Zuzannę Szpocińską, Aleksandrę Boniecką, Tomasza Marciniewicza i Michała Podziemskiego. – Miała ona najbardziej spójny program dla całości terenu – mówi architekt Wojciech Gęsiak, przewodniczący sądu konkursowego. – Zaproponowała otwarte błonia wzdłuż alei zakończone z jednej strony widokiem starej fabryki, a z drugiej widokiem zamku.
Jakie propozycje mają zwycięzcy dla tego terenu? – Małą kawiarnię przy Zamku z oczkiem wodnym, w którym odbijałby się Zamek – mówi Marciniewicz. Nie ma za to mowy o amfiteatrze. – Uznaliśmy, że nie jest tutaj niezbędny – wyjaśnia architekt.
Zwycięski zespół przewidział też wycinkę znacznej liczby drzew, urządzenie w starej słodowni Poznawalni, czyli lubelskiego odpowiednika warszawskiego Centrum Nauki Kopernik.
– Chcielibyśmy, żeby po godzinach zamknięcia poznawalni to miejsce nie stawało się martwe, tylko żeby mogli tam przychodzić ludzie – dodaje Marciniewicz. Znajdujące się w tym rejonie targowisko miałoby być zadaszone i czynne tylko w weekendy. W inne dni działałby tu skatepark.
Praca, która zajęła pierwsze miejsce, będzie teraz wykorzystana przy opracowywaniu planu zagospodarowywania terenu. –Za rok projekt takiego planu może być wyłożony do publicznego wglądu – zapowiada Małgorzata Żurkowska, zastępca dyrektora Wydziału Planowania w Urzędzie Miasta.
Miasto ma teraz zlecić zwycięskiej pracowni opracowanie projektu parku na Błoniach. Na jego przebudowę trochę poczekamy.
– Działania inwestycyjne rozpoczniemy bardziej w 2017 niż w 2016 r. – przyznaje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Jeszcze dłużej będziemy czekać na inne efekty, w tym na wspomnianą Poznawalnię. – Jej koszt szacujemy na 100 milionów złotych – stwierdza prezydent.
Zwycięska praca
Drugie miejsce w konkursie
Trzecie miejsce w konkursie
Nagrodzeni, wyróżnieni
Pierwsze miejsce: Zuzanna Szpocińska (Warszawa), Aleksandra Boniecka (Radzymin), Tomasz Marciniewicz (Warszawa), Michał Poziemski (Ząbki).
Drugie miejsce: Garden Concept Architekci Krajobrazu, Wojciech Januszczyk, Piotr Szkołut sp. j. (Lublin).
Trzecie miejsce: Fundacja Rozwoju Lucreate (Lublin).
Równorzędne wyróżnienia. 1: Heinle, Wischer und Partner Architekci sp. z o. o. (Wrocław). 2: ArchiQuest Michał Jędrzejewski (Kraków). 3: Atelier Loeger Architekci sp. z o. o. (Krakow). 4: UK Korona Studio Architektoniczne Krzysztof Korona (Lublin) i Landmark Pracownia Architekci Krajobrazu Magdalena Słowik-Junko (Poniatowa).
Obejrzyj, oceń
Wszystkie oceniane prace można oglądać na ogólnodostępnej wystawie na II piętrze budynku Trybunału Koronnego na Rynku Starego Miasta. Na opinie mieszkańców samorząd Lublina czeka pod adresem blonia@lublin.eu