To miejsce zmieni się nie do poznania. Za ponad 100 milionów złotych Dom Kultury Kolejarza przy ul. Kunickiego w Lublinie zostanie przebudowany na Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży.
Znajdzie się w nim miejsce dla Teatru im. H. Ch. Andresena, mieszczącego się obecnie w Centrum Spotkania Kultur, filii Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz przestrzenie dla działalności Domu Kultury Bronowice. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa rozpocznie się jesienią przyszłego roku i potrwa około dwóch lat.
– Projekt przebudowy budynku Domu Kultury Kolejarza na siedzibę Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży wraz z zagospodarowaniem terenu jest pewnym kompromisem między oczekiwaniami przyszłych użytkowników, one były dużo większe, a możliwościami lokalizacyjnymi dla tej placówki – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina i dodaje, że należy pamiętać, że miastu zależało na wpisaniu tego projektu w rewitalizację dzielnicy, w której przy dworcu powstał plac Grażyny Chrostowskiej, a na przeciwko Domu Kultury Kolejarza wybudowany został Komisariat Policji, gdzie powstają inwestycje mieszkaniowe. – W ten róg Kunickiego i Nowego Światu wpisujemy się stosunkowo ładnym, funkcjonalnym obiektem. Dzięki połączeniu kilku instytucji kultury oraz nowoczesnej architektury i wysokiej funkcjonalności, miejsce to po przebudowie stanie się ważnym punktem w przestrzeni miejskiej Lublina i regionu, wzbogacając ofertę kulturalną – dodaje prezydent Żuk.
Jak będzie wyglądało Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży?
Budynek będzie miał cztery kondygnacje naziemne oraz dwie podziemne, w której znajdą się parking oraz strefa obsługująca widzów, m.in. szatnie i sanitariaty.
– Istniejący budynek w dużej mierze będzie poddany rozbiórce żeby spełnić nowy program użytkowy – mówi Sonia Peplińska z biura architektonicznego Sound and Space z Poznania, projektującego obiekt.– Budynek będzie spełniał trzy funkcje, na potrzeby trzech instytucji. Głowna część poświęcona będzie teatrowi z widownią na 300 osób, część mniejsza dla filii biblioteki oraz dla przestrzeni do prowadzenia działań przez Dom Kultury Bronowice – dodaje Peplińska.
Główne wejście znajdzie się w tym miejscu co teraz i będzie prowadzić do głównego foyer. Z kolei wejście boczne poprzedzone zostanie zielonym placem i przez nie dostaniemy się do biblioteki.
– Przestrzeń główna na parterze będzie wspólna i łączyć będzie te trzy instytucje, aby mogły się nawzajem przenikać – podkreśla projektantka.
Na parterze znajdzie się szklany łącznik, z którego będzie można podziwiać okoliczne ogrody, umiejscowiona w nim zostanie także strefa bufetowa. Stamtąd będzie można przejść do sali głównej na 300 osób, sali kameralnej na 100 osób, a także do galerii oraz sali edukacji teatralnej.
Boczne przestrzenie budynku zarezerwowano dla administracji, pracowników, aktorów i techników scenicznych. Tylną część przeznaczono dla pracowni plastycznych oraz magazynów. Teatr umożliwi wykonywanie dekoracji na miejscu, w strefie pracowni zaplanowano modelarnię, farbiarnię, pralnię, pracownię krawiecką, malarnię i stolarnię.
Dla biblioteki zarezerwowano trzy kondygnacje, na których znajdą się wypożyczalnie dla dzieci i dorosłych i ilustratornia. Nad biblioteką, na zobaczyć ostatnim piętrze utworzona zostanie pracownia kreatywna, przestrzeń do prowadzenia edukacji kulturalno-społecznej umożliwiająca prowadzenie zajęć dla osób w różnym wieku.
Szacuje się, że centrum kosztować będzie ponad 100 milionów złotych. Skąd ratusz weźmie pieniądze na jego budowę? Większość z tej kwoty stanowić będzie dofinansowanie z programu Fundusze dla Lubelskiego 2021-2027 w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
Wszyscy, którzy chcieliby zobaczyć, jak będzie wyglądało centrum mogą oglądać wizualizacje, które znajdują się w holu Urzędu Miasta przy ul. Spokojnej 2 oraz w DK Kolejarza. Wersja elektroniczna projektu dostępna jest także na stronie internetowej miasta.
Do 18 października potrwają konsultacje społeczne dotyczące projektu. Mieszkańcy mogą zgłaszać uwagi oraz wybrać spośród 11 opcji kolorystykę elewacji i cokołu.
– Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży będzie przestrzenią spotkań z kulturą dla mieszkanek i mieszkańców Dziesiątej oraz sąsiednich dzielnic. Bardzo zależy nam, by miejsce to również wizualnie odpowiadało wszystkim mieszkańcom, dlatego zachęcam do zapoznania się z naszymi propozycjami oraz zgłaszania uwag, które pomogą nam w wypracowaniu ostatecznej wersji projektu – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta ds. kultury, sportu i partycypacji.
Uwagi zgłaszać nożna za pomocą formularza znajdującego się w BIP na adres: Wydział Inwestycji i Remontów, ul. Podwale 3a, 20-117 Lublin lub pocztą elektroniczną: konsultacje@lublin.eu.