Lubelskie kościoły starają się o relikwie papieża Polaka. Pomoc w ich uzyskaniu obiecał kardynał Stanisław Dziwisz.
Pierwszym gmachem, który powstaje w ramach kompleksu przy ul. Fulmana, jest kościół pw. Jana Pawła II. – W ciągu 3–4 miesięcy powinniśmy mieć gotowy budynek w stanie surowym. Chciałbym, by pierwsza msza została odprawiona 22 października. Tego dnia 1978 roku odbyła się uroczystość inaugurująca pontyfikat papieża Polaka – wyjaśnia ks. Kiełbasa.
O relikwie stara się też parafia pw. św. Rodziny na Czubach. – Bardzo wielu wiernych jest tym zainteresowanych. Za pośrednictwem lubelskiej kurii zwrócimy się o to do Watykanu – mówi ksiądz Ryszard Jurak, proboszcz parafii. – Wymodliliśmy przyjazd papieża do naszej parafii, to może wymodlimy też przekazanie relikwii – dodaje.
W kościele znajduje się ornat, w którym Jan Paweł II w 1987 roku odprawił mszę na Czubach. – Wystawimy go na ołtarzu w dzień beatyfikacji – dodaje ksiądz proboszcz.
– Nie upłynął jeszcze czas demineralizacji ciała. Najczęściej dzieje się to po 10–20 latach od śmierci – wyjaśnia dr Lidia Fiejdasz z Katedry Prawa Kanonizacyjnego KUL.
Dopiero po otwarciu trumny okaże się też, ile jest relikwii. – Relikwie w ścisłym znaczeniu tego słowa, to fragmenty ciała lub kości. Po otwarciu trumny świętego pobierane są tylko te, które w sposób naturalny odłączyły się od ciała. W przypadku ojca Pio, którego trumnę otwarto dopiero 40 lat po śmierci, była to tylko jedna kość z żuchwy – dodaje Fiejdasz.
Relikwie w lubelskich kościołach
W kościele oo. Dominikanów na ul. Złotej i w cerkwi prawosławnej przy ul. Ruskiej znajdują się relikwie św. Krzyża. Dwie parafie: św. Mikołaja na Czwartku i św. Pawła przy ul. Bernardyńskiej mają relikwie św. Walentego.