Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 maja 2024 r.
20:15

Kto najlepiej ratuje życie?

0 A A

3 dni, 36 zespołów i 6 konkurencji. Zespoły ratownictwa medycznego z całej Polski przyjechały do Lublina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

22-24 maja: w tych dniach sześć lubelskich lokalizacji stało się areną rywalizacji w X Regionalnych Mistrzostwach w Ratownictwie Medycznym.

W wymagających konkurencjach zmagały się drużyny ratowników m.in. z Krakowa, Kielc, Gdańska, Gdyni, Jeleniej Góry, Szczecina, Białegostoku, Wrocławia, Siedlec, Legnicy, Chełma, Tarnowa, Żywca, Sanoka, Łomży, Legionowa, Ostrołęki, Zamościa, Opola, Sosnowca, Rzeszowa, Bochni oraz Bielska Białej. Udział brały również Zespół z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie oraz 2 zespoły z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie.

Ratownicy musieli poradzić sobie z konkurencjami nocnymi i dziennymi, w których realistycznie odwzorowano zdarzenia i sytuacje zagrożenia życia.

Królewski kawalerski

– Oceniana jest każda czynność: od samego wejścia po samo zakończenie konkurencji. Czyli oceniamy bezpieczeństwo, jak ci ratownicy podchodzą do poszkodowanego, jak sobie radzą z tłumem, w którym momencie wzywają policję. Następnie oceniamy to, co wykonują z poszkodowanym, czyli jak się z nim kontaktują, jak z nim rozmawiają, jakie czynności wykonują. Musimy zwracać uwagę zarówno na szybkość jak i efekt, bo na przykład, kiedy zespół nie wdroży szybkiej płynoterapii, to poszkodowany będzie nam się pogarszał i dojdzie do zatrzymania krążenia. Jeśli zespół nie wykona EKG, to nie rozpozna tej choroby wyjściowej, czyli tego, do czego przyjechali i tu również poszkodowany zaczyna się pogarszać – wylicza Daniel Łuszczak, ratownik medyczny i organizator konkurencji „królewski kawalerski”.

– W przypadku mojej konkurencji, gdzie poszkodowany ma zawał serca, jednym z błędów „kardynalnych” jest, jeśli podadzą nitraty czy azotany. Od razu dochodzi do zatrzymania krążenia i poszkodowany po prostu umiera. Wtedy już dla poszkodowanego nie ma ratunku i tak samo jak i dla drużyny w tych zawodach.

Impreza i rozpoznanie

Tę konkurencja rozgrywano dziś w godzinach 9-17 na tarasie w Centrum Spotkania Kultur. Stworzona została realistyczna sceneria, mająca przypominać wesołą imprezę. Ratownicy musieli oprócz samego udzielenia pomocy umieć uspokoić i opanować tłum nietrzeźwych imprezowiczów.

– Jest to impreza typowa dla Polaków, czyli jest alkohol, jest jedzenie i muzyka. Podczas niej dochodzi do zachorowania u jednego z uczestników i skarży się na ból brzucha i wymioty. Zespół ma za zadanie – po pierwsze – przedostać się przez tłum, który przeszkadza zespołowi, musi zareagować, wezwać policję. Następnie podejść do poszkodowanego, zbadać go, rozpoznać choroby. W tym przypadku jest to zawał serca, który daje takie nietypowe objawy, a zespół musi to rozpoznać i zacząć leczyć – wyjaśnia Łuszczak.

14 lat w pogotowiu

– W zespole jestem ja i kolega Grzegorz. Na razie najbardziej niecodzienną konkurencją była na pewno ta ostatnia. Odbywała się na poligonie, w okopach, gdzie żołnierz został ranny przez wybuch, najprawdopodobniej był to wybuch granatu. Miał złamanie otwarte kończyny dolnej, prawej nogi. Miał kość na wierzchu, była duża utrata krwi i trzeba było zatamować. Miał też uraz klatki piersiowej, czyli odmę z koniecznością odbarczenia, żeby mógł swobodnie oddychać. Później musieliśmy zrobić szybką ewakuację z miejsca zdarzenia – opowiadał nam wczoraj Tomasz Chrzanowski z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego SPZOZ w Łomży, filia Wysokie Mazowieckie.

– W pracy ratownika spotykamy się z takimi sytuacjami, tyle że tego typu zdarzenia to mały procent z naszych wyjazdów. Najwięcej wyjazdów to te bardziej internistyczne typu bóle brzucha, nadciśnienie tętnicze, problemy kardiologiczne czy urazowe. Ukończyłem Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i byłem przygotowany do tego typu zdarzeń. Na uczelni mieliśmy różne symulacje, ale pracując od 14 lat w pogotowiu wiem, że w prawdziwym życiu jest trochę inaczej. Nie przygotowywaliśmy się specjalnie do tych zawodów i podeszliśmy do konkurencji na luzie.

Świtezianka i pelikany

Pozostałe konkurencje to:

* „Świtezianka”, czyli nocny wypadek w Muzeum Wsi Lubelskiej

* „Pelikany” w Dyspozytorni Medycznej

* „Dum spiro, spero” na placu ćwiczeń taktycznych

* „Łatwiej być nie może” w Centrum Symulacji Medycznej UM

* „Shake your body” w budynku Dworca Metropolitalnego, gdzie ratownicy musieli udzielić pomocy kobiecie w ciąży.

Jutro, 24 maja, ma zostać wyłoniony zwycięski zespół ratowników. Tuż przed tym, ulicami Lublina przejdzie parada ambulansów. Między godz. 9, a 10 rano karetki mają przemieszczać się ulicami Warszawską, al. Solidarności, al. Unii Lubelskiej, Lubelskiego Lipca 80’, Głęboką, Sowińskiego, Radziszewskiego. Mogą wystąpić chwilowe utrudnienia w ruchu.

X Regionalne Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym organizowane są przez Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe SP ZOZ w Lublinie. Zwycięska drużyna zakwalifikuje się do następnego etapu, czyli do Mistrzostw Polski w Ratownictwie Medycznym.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wypadek na krajowej 12 za Puławami. Droga zablokowana
wypadek

Wypadek na krajowej 12 za Puławami. Droga zablokowana

Dzisiaj tuż po godz. 18 na drodze krajowej nr 12 w okolicach Kajetanowa doszło do wypadku z udziałem dwóch samochodów. Fiat ducato czołowo zderzył się z hondą. Poszkodowani trafili do szpitali.

Młodzież śpiewała wiersze. Najlepsi otrzymali "Nuty Poezji"
zdjęcia
galeria

Młodzież śpiewała wiersze. Najlepsi otrzymali "Nuty Poezji"

Za nami XIV edycja Konkursu Piosenki Śpiewanej "Na strunach poezji", który organizuje ZS nr 1 im. W. Grabskiego w Lublinie we współpracy m.in. z Teatrem Starym. Do finałowych przesłuchań zakwalifikowano 30 uczestników. W tym tygodniu poznaliśmy zwycięzców.

Unijne miliony euro dla regionów przygranicznych

Unijne miliony euro dla regionów przygranicznych

150 mln euro Unia Europejska przeznaczy na pomoc regionom przygranicznym. Pieniądze mają pomóc w naprawie skutków wojny za wschodnią granicą.

Jacques Ndiaye otworzył wynik piątkowego sparingu

Próba generalna na plus. Motor Lublin pokonał w ostatnim sparingu Dinamo Batumi

Piłkarze Motoru zdali ostatni test przed powrotem na ligowe boiska. Ekipa z Lublina w piątek rozegrała trzeci sparing podczas obozu w Turcji. I zanotowała zwycięstwo z gruzińskim Dinamo Batumi 2:1.

Szkoła Podstawowa w Opatkowicach w gminie Puławy - jedna z trzech, którym grozi reorganizacja

Małe szkoły za drogie? Rodzice i nauczyciele przeciw reorganizacji

Trzy petycje podpisane przez setki mieszkańców gminy wiejskiej Puławy w sprawie odstąpienia od reformy lokalnej oświaty trafiło na biurko wójta Kamila Lewandowskiego. To sprzeciw wobec pomysłu przeniesienia klas 4-8 z małych szkół do innych, większych placówek. Twierdzą, że to pierwszy krok do ich likwidacji.

Myślał, że inwestuje w kryptowaluty. Stracił oszczędności

Myślał, że inwestuje w kryptowaluty. Stracił oszczędności

Przez 10 miesięcy wpłacał pieniądze myśląc, że inwestuje w kryptowaluty. 55-letni mężczyzna stracił swoje oszczędności.

Lublin zaprasza na festiwalowy weekend pełen smaków i emocji!
NASZ PATRONAT
1 lutego 2025, 12:00

Lublin zaprasza na festiwalowy weekend pełen smaków i emocji!

Na początku lutego Lublin stanie się prawdziwą stolicą kulinarnych doznań. W hali Targów Lublin S.A. odbędzie się wyjątkowe wydarzenie podczas którego będziemy mogli wybrać się do Azji i spróbować najlepszej czekolady.

Górnicy z Bogdanki zawiesili protest głodowy
Aktualizacja

Górnicy z Bogdanki zawiesili protest głodowy

Koniec protestu głodowego grupy górników kopalni Lubelskiego Węgla "Bogdanka". Członkowie związku zawodowego "Przeróbka" poinformowali o przerwaniu tej formy sprzeciwu wobec działań rządu. Powodem jest wyznaczenie terminu rozmów z przedstawicielami zarządu LW oraz władz centralnych.

 "Ja zabiłem pani tatę” – morderca po trzech dekadach stanął przed sądem
zbrodnia
galeria

"Ja zabiłem pani tatę” – morderca po trzech dekadach stanął przed sądem

W lubelskim Sądzie Okręgowym rozpoczął się proces Bogdana S., który niemal 30 lat temu dokonał morderstwa na ulicy Kossaka w Lublinie. Na jego trop trafili po latach śledczy z lubelskiego Archiwum X.

rurociąg wodny

Kształtki żeliwne — rodzaje i zastosowanie

Montaż sieci wodociągowej i kanalizacyjnej wymaga zastosowania elementów wykonanych z materiałów o wyjątkowych właściwościach mechanicznych, takich jak bardzo duża wytrzymałość, sprężystość i odporność na wysokie ciśnienie, pęknięcia i deformacje. Są to cechy żeliwa sferoidalnego, czyli stopu żelaza z węglem, w którym grafit, na skutek dodania do stopu magnezu, przybiera kształt kulek.

Katastrofa budowlana na Bernardyńskiej: sąsiedzi zawaliska mogą wrócić do domów

Katastrofa budowlana na Bernardyńskiej: sąsiedzi zawaliska mogą wrócić do domów

Budynki będące w pobliżu zawalonej kamienicy są bezpieczne i mieszkańcy mogą do nich wrócić - poinformował dzisiaj Państwowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Lublinie. Wznowiony został także ruch na ulicy.

Jak inwestować w złoto? Przewodnik dla początkujących

Jak inwestować w złoto? Przewodnik dla początkujących

Złoto inwestycyjne jest jednym z bezpieczniejszych produktów umożliwiających równocześnie zabezpieczenie, jak i zwiększenie swojego kapitału. A dziś można kupować je nie tylko w formie fizycznych sztabek czy monet. Co zatem wybrać? Jak inwestować w złoto, by transakcja była bezpieczna i nie wiązała się z dużym ryzykiem straty?

Tam najlepiej leczą raka. Szpital z regionu w pierwszej dziesiątce

Tam najlepiej leczą raka. Szpital z regionu w pierwszej dziesiątce

Dobra atmosfera, komfort, organizacja leczenia i opieka personelu. Zamojski szpital najlepszy z regionu i na wysokim miejscu w kraju zdaniem pacjentów onkologicznych.

Leszek Możdżer solo w CSK
jazz
11 lutego 2025, 19:00

Leszek Możdżer solo w CSK

Leszek Możdżer to niewątpliwie jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich muzyków jazzowych. Należy do najciekawszych zjawisk polskiego jazzu ostatnich dekad. To pianista światowej klasy, który nie boi się eksperymentować, wyróżniający się przy tym oryginalnym brzmieniem i własnym językiem muzycznym. Artysta wystąpi z koncertem solo 11 lutego (wtorek) w Centrum Spotkania Kultur.

Jak tanio zdobyć sprzęt, dorównujący nowoczesnym konfiguracjom? Poznaj komputery poleasingowe!

Jak tanio zdobyć sprzęt, dorównujący nowoczesnym konfiguracjom? Poznaj komputery poleasingowe!

Poszukujesz komputera, który sprosta wymaganiom dzisiejszych technologii, ale nie chcesz wydawać fortuny? Rozwiązaniem mogą być komputery poleasingowe. Są to urządzenia, które wracają na rynek po okresie leasingu, często w doskonałym stanie i za dużo niższą cenę niż nowe. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto zainteresować się używanymi komputerami i jak mogą one zaspokoić Twoje potrzeby.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

Sprzedam ,,szosę'' Triban

lublin

1 100,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kurek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

155,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Nieruchomości -> Wynajmę
Do wynajęcia lokal 75 m2  handlowo-usługowy w Puławach

Do wynajęcia lokal 75 m2 handlowo-usługowy w Puławach

Puławy

1 700,00 zł

Komunikaty