Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 maja 2023 r.
6:42

Karol Wojtyła stąpał po tej ziemi, zanim został papieżem. Lubelskie ścieżki Jana Pawła II

Akademik, cudowne źródełko, narty i… piłka nożna, ze wszystkich rzeczy nieważnych najważniejsza - jak mawiał święty Jan Paweł II. W podróż po miejscach związanych z wielkim Polakiem zabrał nas Czesław Rak, który od kilku lat stara się o stworzenie Szlaku Papieskiego. Dzisiaj z Dziennikiem Wschodnim specjalny dodatek papieski.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Spotykamy się na stacji PKP Majdan. Dziś pięknie odnowionej. – W 1957 roku, gdy Karol Wojtyła udając się z Krakowa na lubelską uczelnię wysiadał na niewielkim wiejskim przystanku kolejowym, było tu zupełnie inaczej. Dlaczego zatrzymywał się w Majdanie lub na następnej stacji w Krężnicy Jarej? Gdy był najmłodszym profesorem KUL, przyjeżdżając na zajęcia pomieszkiwał w akademiku prowadzonym przez siostry Szarytki w Krężnicy Jarej, nieopodal kościoła Św. Floriana – opowiada Czesław Rak.

W czwartek z Dziennikiem Wschodnim bezpłatny dodatek „Lubelskim szlakiem św. Jana PawłaII. 103. rocznica urodzin”. Do kupienia w kioskach i salonach prasowych, albo jako e-wydanie.

Tuż za torami podchodzimy pod starą, walącą się chatę. Od dawna nikt już tu nie mieszka. - Ten dom należał do nieżyjących już Józefy i Edwarda Tylusów. Oboje zmarli w latach 90. Karol Wojtyła po podróży, zanim udał się w dalszą drogę do odległego o niespełna trzy kilometry akademika, miał kilka razy zatrzymywać się u nich. Ile w tym prawdy, trudno dzisiaj zweryfikować, bo od tamtego czasu minęło już ponad 65 lat – przyznaje Rak, a informację o tym, że przyszły papież gościł w tym miejscu, otrzymał od jednego z mieszkańców Krężnicy Jarej, wsi oddalonej o 15 kilometrów od Lublina.

W centrum niewielkiej miejscowości, nieopodal kościoła pod wezwaniem św. Floriana, znajduje się najważniejsze miejsce planowanego przez Czesława Raka Szlaku Papieskiego. To tutaj przez około dwa lata dość często miał pojawiać się Karol Wojtyła. Budynek drewniany, dziś otynkowany, wybudowany został latach 30. ubiegłego wieku dla Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia i mieściła się w nim ochronka dla sierot.

Podczas II wojny światowej, od stycznia 1942 roku, był siedzibą Seminarium Duchownego przeniesionego z Lublina. Po zakończeniu działań wojennych pełnił funkcję męskiego akademika KUL, a następnie żeńskiego, zarządzanego przez Szarytki. Mieszkające w nim zakonnice nie tylko prowadziły stancję dla żaków, ale również służyły stałą pomocą, modlitewną, medyczną i charytatywną mieszkańcom parafii. W 2005 roku decyzją władz zakonnych siostry zostały przeniesione do Warszawy. Budynek sprzedano. Nowy właściciel po remoncie stworzył w nim dom opieki „Tutela”, który działał do 2021 roku. Obecnie, od ponad roku po wybuchu wojny na Ukrainie, w tym miejscu znajduje się ośrodek dla uchodźców. Mieszka w nim ponad setka osób. Informacja, że przed laty przebywał tutaj Święty Jan Paweł II budziła wśród gości spore poruszenie, a nawet niedowierzanie.

Po błyskawicznym śledztwie i rozmowie z obecnym zarządcą obiektu ustalamy, gdzie dokładnie w budynku mieszkał Karol Wojtyła. To prawe skrzydło. Pierwsze piętro, z oknami na znajdującą się dzisiaj nieopodal kapliczkę Najświętszej Maryi Panny. W środku zupełnie nie przypomina izby sprzed ponad 65 laty. Na blisko 60 metrach znajduje się sala lekcyjna dla dzieci, a także kilka pokoi mieszkalnych. – Gdy powstanie szlak, o którego utworzenie ubiegam się od jakiegoś czasu, może jakoś uda się upamiętnić obecność Karola Wojtyły w tym miejscu – mówi Czesław Rak i zaprasza do odległego o niespełna 150 metrów kościoła pod wezwaniem św. Floriana.

Parafialna świątynia wznosi się na niewielkim wzgórzu. Pierwotny kościół był drewniany i spłonął w 1595 roku. Kolejny wybudowano w latach 1628-1642, niestety on również został strawiony przez ogień w 1883 roku. Obecna, murowana świątynia została wybudowana w latach 1884-1887. Podczas wojen nie uległa żadnym zniszczeniom.

- Byłoby wręcz nieprawdopodobne, by Karol Wojtyła, który zmierzał do domu Szarytek, nie wstąpił choć raz do tego kościoła i nie modlił się przed XVII-wiecznym obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem – przyznaje Czesław Rak.

Podczas pobytu w Krężnicy Jarej prof. Wojtyła miał przechadzać się po okolicy, m.in. po wodę do źródełek w nieodległym lesie. Droga prowadzi przez ulicę Górki, piękną lipową aleją. Tuż za kapliczką z 1949 roku, na której widnieje zdanie „Jezu miej nas w swojej opiece”, trzeba wejść do lasu. Po pokonaniu kilkuset metrów odkrywamy urokliwe miejsce. - To tutaj przychodził przyszły papież. Te źródełka do dziś dają najczystszą wodę. To jest coś niesamowitego – Czesław Rak pokazuje na bijący strumień.

Z przekazów mieszkańców wiadomo, że Karol Wojtyła wielokrotnie widziany był w okolicy na nartach. – Nie stronił też od swojej drugiej wielkiej sportowej miłości, jaką była piłka nożna. Przypomnę, że najchętniej grywał na bramce. Nazywano go „Martyna”, na cześć znanego przedwojennego piłkarza Henryka Martyny. W 1957 roku zagrał też i w meczu w Niedrzwicy, w którym profesorowie KUL zmierzyli ze studentami – mówi Czesław Rak, który na pamiątkę tamtego spotkania od kilku lat organizuje w swojej rodzinnej miejscowości Piłkarski Turniej Papieski.

W tym roku zawody odbędą się już po raz czwarty . – Moje marzenie spełniło się – mówi 62-latek z Niedrzwicy. - Teraz czas na wielki Szlak Papieski w naszym regionie, którego częścią byłyby także Krężnica Jara z byłą stancją Karola Wojtyły i źródełkami nad Nędznicą – kończy Czesław Rak.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

Falkon 2024
WYDARZENIE

Falkon 2025. WieloŚwiaty. Trzy dni z fantastyką (program)

Od ponad 20 lat Falkon dostarcza fantastycznych wrażeń. W ten weekend też ich nie zabraknie: będą spotkania z twórcami, prelekcje, panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty, pokazy i gry. To wszystko przez trzy dni w Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty