Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 marca 2024 r.
20:00

Młodzi lubią seniorów. Każde spotkanie to uśmiech na twarzy

Autor: Zdjęcie autora KaNa
0 A A
W ramach programu młodzież prowadzi cotygodniowy wolontariat w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Ametystowej w Lublinie.
W ramach programu młodzież prowadzi cotygodniowy wolontariat w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Ametystowej w Lublinie. (fot. nadesłane )

Grupa nastolatków integruje się z lubelskimi seniorami. W wolnym czasie chodzą do DPS-u. - Jakiś czas temu wraz z moimi znajomymi zauważyliśmy, że brakuje nam większych interakcji ze starszymi osobami. Do tej pory spędzaliśmy tylko czas z naszymi dziadkami – zauważa Hanna Zawadzka, uczennica I LO w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z takiej właśnie potrzeby zrodził się „Pokoleniowy Dialog” -  inicjatywa uczniów V LO im. M. Skłodowskiej-Curie, I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie, Szkoły w Chmurze i Liceum im. Jana Sobieskiego. Powstał on w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii, dzięki której nastolatkowie tworzą własne inicjatywy społeczne.

Wyjątkowe doświadczenie

- Nasza grupa składa się z młodych entuzjastów, którzy pragną aktywnie angażować się w społeczność. Projekt ma na celu integrację i tworzenie pozytywnych relacji pomiędzy różnymi pokoleniami, ze szczególnym uwzględnieniem osób starszych – mówi Kamil Kowalik, uczeń Szkoły w Chmurze.

W ramach programu młodzież prowadzi cotygodniowy wolontariat w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Ametystowej w Lublinie. W placówce przebywa obecnie 57 osób w podeszłym wieku oraz przewlekle somatycznie chorych. W tym samym miejscu prowadzone są również Mieszkania Treningowe dla 39 osób
z niepełnosprawnością intelektualną i chorujących psychicznie.

- Perspektywa patrzenia na świat tych osób jest diametralnie różna. Chodzi m.in. o poglądy i wartości. Na spotkaniach rozmawiamy o życiu. Seniorzy chętnie opowiadają nam swoje historie z młodości, dzielą się spostrzeżeniami. Mogłoby się wydawać, że różnica 60 lat jest nie do pokonania. Mimo to udaje się nam znaleźć wspólny język. Kontakt z seniorami jest według nas wyjątkowym doświadczeniem, dlatego zdecydowaliśmy się trafić do grupy, która może być najbardziej narażona na samotność – przyznaje Hania.

Prezentacje i pogadanki

Jak przyznają pracownicy DPS-u, okres pandemii był najbardziej dotkliwy dla podopiecznych, jeśli chodzi o izolację i ograniczenie kontaktów. Ogromną rolę w tym czasie zaczęli pełnić wolontariusze. Ich obecność jest niezmiennie ważna przez cały czas i koncentruje się m.in. na organizacji czasu wolnego mieszkańców, zaspokojeniu ich potrzeb społecznych, integracji i niwelowaniu barier społecznych.

- Wolontariusze świadczą wsparcie zarówno w kontakcie indywidualnym z mieszkańcami jak również z grupą, poprzez współprowadzenie zajęć grupowych, plastycznych, muzycznych, tematycznych, a także pomoc w organizacji imprez okolicznościowych – mówi Katarzyna Wawszczuk, Dyrektor Domu Pomocy Społecznej im. Św. Jana Pawła II w Lublinie. I jak dodaje: - Nasi Wolontariusze to z reguły osoby zgłaszające się indywidualnie, które dowiedziały się o możliwości podjęcia wolontariatu przez Internet bądź od znajomych, ale gościmy również grupy zorganizowane, w tym od kilku już lat osoby ze Stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich i Wspólnoty Legionu Maryja.

Wśród chętnych do pomocy znaleźli się również lubelscy licealiści, którzy podbili serca mieszkańców DPS. Młodzież prowadziła autorskie zajęcia, w tym prezentację na temat zagrożeń w sieci, pogadanki, organizowała gry planszowe, ćwiczenia pamięci, czy zajęcia kulinarne. Wolontariusze pomagali również mieszkańcom w obsłudze urządzeń technicznych i wychodzili z nimi na spacery.

Porada dla pokolenia

W ostatnim czasie młodzież rozszerzyła swoją działalność.

- Zaczęliśmy prowadzić sondy uliczne, podczas których pytamy ludzi na ulicy w różnym wieku, z różnych grup, o jakąś jedną poradę dla młodszego pokolenia. Ale też o to, czego żałują, lub co chcieliby w swoim życiu zmienić – mówi Kamil Kowalik.

Nastolatkowie odwiedzają różne miasta w Polsce i próbują nawiązać rozmowę. Efekty ich pracy można znaleźć w mediach społecznościowych.

- Utwierdziliśmy się w tym, że brak dialogu międzypokoleniowego jest ogromny. Często obie strony nie są świadome, że czegoś takiego im brakuje. Nasza grupa bardzo to doceniła i tak samo wygląda to chyba z drugiej strony. Nawet pięć minut rozmowy potrafi dać komuś do myślenia – zauważa Hania.

Twórcy projektu spotkali się z pozytywnym odbiorem swojej działalności.

- Ludzie piszą do nas, że poprawiliśmy im dzień. Albo, że dało im to do myślenia. Widzimy, że mamy realny wpływ na zmianę myślenia poprzez treści, które udostępniamy – mówią.

Aby rozwinąć swoją działalność, młodzież uruchomiła internetową zbiórkę na portalu pomagam.pl. Zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup artykułów potrzebnych w DPS-ie oraz na bieżące potrzeby projektu. Ma to umożliwić młodym dotarcie do większej grupy osób i promowanie międzypokoleniowego dialogu.

W nieodległej perspektywie młodych wolontariuszy czeka matura, a ich codziennością jest nauka w szkole. Pomimo wielu możliwości spędzenia wolnego czasu, decydują się jednak na „Pokoleniowy Dialog”.

- Czasami jest ciężko, ale nie traktujemy tego jako obowiązek do odklepania. Po każdym spotkaniu w DPS-ie wychodzę z uśmiechem na twarzy – przyznaje Hania. - Czuję wtedy, że bardziej stąpam po ziemi. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty