Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 marca 2024 r.
20:00

Młodzi lubią seniorów. Każde spotkanie to uśmiech na twarzy

Autor: Zdjęcie autora KaNa
W ramach programu młodzież prowadzi cotygodniowy wolontariat w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Ametystowej w Lublinie.
W ramach programu młodzież prowadzi cotygodniowy wolontariat w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Ametystowej w Lublinie. (fot. nadesłane )

Grupa nastolatków integruje się z lubelskimi seniorami. W wolnym czasie chodzą do DPS-u. - Jakiś czas temu wraz z moimi znajomymi zauważyliśmy, że brakuje nam większych interakcji ze starszymi osobami. Do tej pory spędzaliśmy tylko czas z naszymi dziadkami – zauważa Hanna Zawadzka, uczennica I LO w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z takiej właśnie potrzeby zrodził się „Pokoleniowy Dialog” -  inicjatywa uczniów V LO im. M. Skłodowskiej-Curie, I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie, Szkoły w Chmurze i Liceum im. Jana Sobieskiego. Powstał on w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii, dzięki której nastolatkowie tworzą własne inicjatywy społeczne.

Wyjątkowe doświadczenie

- Nasza grupa składa się z młodych entuzjastów, którzy pragną aktywnie angażować się w społeczność. Projekt ma na celu integrację i tworzenie pozytywnych relacji pomiędzy różnymi pokoleniami, ze szczególnym uwzględnieniem osób starszych – mówi Kamil Kowalik, uczeń Szkoły w Chmurze.

W ramach programu młodzież prowadzi cotygodniowy wolontariat w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Ametystowej w Lublinie. W placówce przebywa obecnie 57 osób w podeszłym wieku oraz przewlekle somatycznie chorych. W tym samym miejscu prowadzone są również Mieszkania Treningowe dla 39 osób
z niepełnosprawnością intelektualną i chorujących psychicznie.

- Perspektywa patrzenia na świat tych osób jest diametralnie różna. Chodzi m.in. o poglądy i wartości. Na spotkaniach rozmawiamy o życiu. Seniorzy chętnie opowiadają nam swoje historie z młodości, dzielą się spostrzeżeniami. Mogłoby się wydawać, że różnica 60 lat jest nie do pokonania. Mimo to udaje się nam znaleźć wspólny język. Kontakt z seniorami jest według nas wyjątkowym doświadczeniem, dlatego zdecydowaliśmy się trafić do grupy, która może być najbardziej narażona na samotność – przyznaje Hania.

Prezentacje i pogadanki

Jak przyznają pracownicy DPS-u, okres pandemii był najbardziej dotkliwy dla podopiecznych, jeśli chodzi o izolację i ograniczenie kontaktów. Ogromną rolę w tym czasie zaczęli pełnić wolontariusze. Ich obecność jest niezmiennie ważna przez cały czas i koncentruje się m.in. na organizacji czasu wolnego mieszkańców, zaspokojeniu ich potrzeb społecznych, integracji i niwelowaniu barier społecznych.

- Wolontariusze świadczą wsparcie zarówno w kontakcie indywidualnym z mieszkańcami jak również z grupą, poprzez współprowadzenie zajęć grupowych, plastycznych, muzycznych, tematycznych, a także pomoc w organizacji imprez okolicznościowych – mówi Katarzyna Wawszczuk, Dyrektor Domu Pomocy Społecznej im. Św. Jana Pawła II w Lublinie. I jak dodaje: - Nasi Wolontariusze to z reguły osoby zgłaszające się indywidualnie, które dowiedziały się o możliwości podjęcia wolontariatu przez Internet bądź od znajomych, ale gościmy również grupy zorganizowane, w tym od kilku już lat osoby ze Stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich i Wspólnoty Legionu Maryja.

Wśród chętnych do pomocy znaleźli się również lubelscy licealiści, którzy podbili serca mieszkańców DPS. Młodzież prowadziła autorskie zajęcia, w tym prezentację na temat zagrożeń w sieci, pogadanki, organizowała gry planszowe, ćwiczenia pamięci, czy zajęcia kulinarne. Wolontariusze pomagali również mieszkańcom w obsłudze urządzeń technicznych i wychodzili z nimi na spacery.

Porada dla pokolenia

W ostatnim czasie młodzież rozszerzyła swoją działalność.

- Zaczęliśmy prowadzić sondy uliczne, podczas których pytamy ludzi na ulicy w różnym wieku, z różnych grup, o jakąś jedną poradę dla młodszego pokolenia. Ale też o to, czego żałują, lub co chcieliby w swoim życiu zmienić – mówi Kamil Kowalik.

Nastolatkowie odwiedzają różne miasta w Polsce i próbują nawiązać rozmowę. Efekty ich pracy można znaleźć w mediach społecznościowych.

- Utwierdziliśmy się w tym, że brak dialogu międzypokoleniowego jest ogromny. Często obie strony nie są świadome, że czegoś takiego im brakuje. Nasza grupa bardzo to doceniła i tak samo wygląda to chyba z drugiej strony. Nawet pięć minut rozmowy potrafi dać komuś do myślenia – zauważa Hania.

Twórcy projektu spotkali się z pozytywnym odbiorem swojej działalności.

- Ludzie piszą do nas, że poprawiliśmy im dzień. Albo, że dało im to do myślenia. Widzimy, że mamy realny wpływ na zmianę myślenia poprzez treści, które udostępniamy – mówią.

Aby rozwinąć swoją działalność, młodzież uruchomiła internetową zbiórkę na portalu pomagam.pl. Zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup artykułów potrzebnych w DPS-ie oraz na bieżące potrzeby projektu. Ma to umożliwić młodym dotarcie do większej grupy osób i promowanie międzypokoleniowego dialogu.

W nieodległej perspektywie młodych wolontariuszy czeka matura, a ich codziennością jest nauka w szkole. Pomimo wielu możliwości spędzenia wolnego czasu, decydują się jednak na „Pokoleniowy Dialog”.

- Czasami jest ciężko, ale nie traktujemy tego jako obowiązek do odklepania. Po każdym spotkaniu w DPS-ie wychodzę z uśmiechem na twarzy – przyznaje Hania. - Czuję wtedy, że bardziej stąpam po ziemi. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta
ZDJĘCIA
galeria

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta

Blisko 100 osób, cztery dni egzaminów, trudne zadania, a na końcu upragniony tytuł. W Lublinie rozpoczął się egzamin radcowski. Po jego zdaniu aplikanci będą mogli nazywać się radcami prawnymi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty