Akcja billboardowa w Lublinie już się rozpoczęła. Prowadzone są też badania religijności. Pierwsze posiedzenia plenarne III Synodu Archidiecezji Lubelskiej, w którym weźmie udział ok. 200 osób, zaplanowano na jesień. Duchowni czekają na pomysły i sugestie od wiernych, które powinny stać się tematem dyskusji synodalnych
W Lublinie pojawiło się ok. 30 billboardów z logiem III Synodu Archidiecezji Lubelskiej, na którym znalazła się m.in. archikatedra. – Jest też mapa archidiecezji i ludzie, ponieważ synod będzie dotyczyć ludzi, którzy tutaj mieszkają – wyjaśnia ks. Adam Jaszcz, sekretarz synodu i rzecznik prasowy archidiecezji. Osoby umieszczone na logo podążają za biskupem. – Ponieważ synod oznacza wspólną drogę – dodaje ks. Jaszcz.
Na plakatach w różnych punktach miasta „w artystycznej scenerii” zostało też umieszczone słońce. – Jako symbol Chrystusa Zmartwychwstałego – opisuje ks. Ryszard Podpora, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa AL.
Jest też krzyż, a także białe płótno. Na plakatach znalazły się też myśli i sentencje papieży – Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka, a także kardynała Stefana Wyszyńskiego. Są też cytaty z psalmów. Akcja bilboardowa potrwa do końca marca.
– Jeśli znajdziemy współpracowników, to podobne akcje będą też w innych miastach – np. Kraśniku czy Puławach – nie wyklucza ks. Podpora.
III Synod Archidiecezji Lubelskiej oficjalnie rozpocznie się 18 kwietnia, choć same przygotowania ruszyły już rok wcześniej – 25 marca 2019 r. – Planujemy, że synod potrwa ok. 3 lat, tak więc będzie to wytężona praca – zapowiada ks. Adam Jaszcz.
Celem synodu jest bowiem opracowanie programu duszpasterskiego na najbliższe lata. A także prawa obowiązującego na terenie archidiecezji, dostosowanego do zapisów Kodeksu Prawa Kanonicznego. – Nie będziemy więc zajmować się np. kwestią zmiany liturgii. Nie będziemy też dyskutować nad dyscypliną celibatu – podaje przykłady ks. Jaszcz.
Wśród podejmowanych spraw mogą być np. te związane z wymaganiami stawianymi przyszłym proboszczom, zmianami dotyczącymi wikariuszy, czy kwestie związane z organizacją cmentarzy parafialnych.
Synod będzie ukoronowaniem projektu ewangelizacyjnego „Źródło” (połączonego z peregrynacją kopii Krzyża Trybunalskiego z archikatedry). Zaś symbolicznym wydarzeniem podczas synodu będzie przeniesienie kopii tego krzyża do kościoła św. Michała Archanioła przy ul. Fabrycznej.
– Podczas synodu najważniejsze będą sesje plenarne – zaznacza ks. Jaszcz, który podaje, że będzie w nich uczestniczyć ok. 200 osób. – W tym gronie będzie znaczna reprezentacja osób świeckich – dodaje.
Zwraca też uwagę na „bardzo ważny” etap konsultacji. – Chodzi o to, aby poszczególne komisje (jest ich w sumie 12 – red.) nie tworzyły prawa w zaciszu swoich gabinetów – podkreśla ks. Jaszcz. – Po to właśnie są zespoły parafialne (271) i dekanalne (28).
Konsultacje idą dwutorowo. W ramach konsultacji z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim odbywają się badania religijności diecezjan. Są to pierwsze tego typu badania wykonywanie na zlecenie Kurii Metropolitalnej w Lublinie. – Będzie to podstawa do przygotowania materiałów na obrady synodu – wyjaśnia ks. Jaszcz.
Sesje plenarne w auli Caritas Archidiecezji Lubelskiej będą obywać się co kilka miesięcy. Pierwsze z nich zaplanowana na jesień 2020 r.
Sugestie i podpowiedzi
Każdy wierny może zgłosić swój pomysł i sugestie, które jego zdaniem powinny stać się tematem obrad synodu. Projekty można przesyłać na adres: sekretariat@synodlublin.pl