Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 marca 2020 r.
18:01

III Synod Archidiecezji Lubelskiej. Kościół czeka na opinie wiernych

Akcja billboardowa potrwa do końca marca
Akcja billboardowa potrwa do końca marca (fot. Maciej Kaczanowski)

Akcja billboardowa w Lublinie już się rozpoczęła. Prowadzone są też badania religijności. Pierwsze posiedzenia plenarne III Synodu Archidiecezji Lubelskiej, w którym weźmie udział ok. 200 osób, zaplanowano na jesień. Duchowni czekają na pomysły i sugestie od wiernych, które powinny stać się tematem dyskusji synodalnych

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W Lublinie pojawiło się ok. 30 billboardów z logiem III Synodu Archidiecezji Lubelskiej, na którym znalazła się m.in. archikatedra. – Jest też mapa archidiecezji i ludzie, ponieważ synod będzie dotyczyć ludzi, którzy tutaj mieszkają – wyjaśnia ks. Adam Jaszcz, sekretarz synodu i rzecznik prasowy archidiecezji. Osoby umieszczone na logo podążają za biskupem. – Ponieważ synod oznacza wspólną drogę – dodaje ks. Jaszcz.

Na plakatach w różnych punktach miasta „w artystycznej scenerii” zostało też umieszczone słońce. – Jako symbol Chrystusa Zmartwychwstałego – opisuje ks. Ryszard Podpora, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa AL.

Jest też krzyż, a także białe płótno. Na plakatach znalazły się też myśli i sentencje papieży – Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka, a także kardynała Stefana Wyszyńskiego. Są też cytaty z psalmów. Akcja bilboardowa potrwa do końca marca.

– Jeśli znajdziemy współpracowników, to podobne akcje będą też w innych miastach – np. Kraśniku czy Puławach – nie wyklucza ks. Podpora.

III Synod Archidiecezji Lubelskiej oficjalnie rozpocznie się 18 kwietnia, choć same przygotowania ruszyły już rok wcześniej – 25 marca 2019 r. – Planujemy, że synod potrwa ok. 3 lat, tak więc będzie to wytężona praca – zapowiada ks. Adam Jaszcz.

Celem synodu jest bowiem opracowanie programu duszpasterskiego na najbliższe lata. A także prawa obowiązującego na terenie archidiecezji, dostosowanego do zapisów Kodeksu Prawa Kanonicznego. – Nie będziemy więc zajmować się np. kwestią zmiany liturgii. Nie będziemy też dyskutować nad dyscypliną celibatu – podaje przykłady ks. Jaszcz.

Wśród podejmowanych spraw mogą być np. te związane z wymaganiami stawianymi przyszłym proboszczom, zmianami dotyczącymi wikariuszy, czy kwestie związane z organizacją cmentarzy parafialnych.

Synod będzie ukoronowaniem projektu ewangelizacyjnego „Źródło” (połączonego z peregrynacją kopii Krzyża Trybunalskiego z archikatedry). Zaś symbolicznym wydarzeniem podczas synodu będzie przeniesienie kopii tego krzyża do kościoła św. Michała Archanioła przy ul. Fabrycznej.

– Podczas synodu najważniejsze będą sesje plenarne – zaznacza ks. Jaszcz, który podaje, że będzie w nich uczestniczyć ok. 200 osób. – W tym gronie będzie znaczna reprezentacja osób świeckich – dodaje.

Zwraca też uwagę na „bardzo ważny” etap konsultacji. – Chodzi o to, aby poszczególne komisje (jest ich w sumie 12 – red.) nie tworzyły prawa w zaciszu swoich gabinetów – podkreśla ks. Jaszcz. – Po to właśnie są zespoły parafialne (271) i dekanalne (28).

Konsultacje idą dwutorowo. W ramach konsultacji z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim odbywają się badania religijności diecezjan. Są to pierwsze tego typu badania wykonywanie na zlecenie Kurii Metropolitalnej w Lublinie. – Będzie to podstawa do przygotowania materiałów na obrady synodu – wyjaśnia ks. Jaszcz.

Sesje plenarne w auli Caritas Archidiecezji Lubelskiej będą obywać się co kilka miesięcy. Pierwsze z nich zaplanowana na jesień 2020 r.

Sugestie i podpowiedzi

Każdy wierny może zgłosić swój pomysł i sugestie, które jego zdaniem powinny stać się tematem obrad synodu. Projekty można przesyłać na adres: sekretariat@synodlublin.pl

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zadzwonił do posłanki i groził jej śmiercią

Zadzwonił do posłanki i groził jej śmiercią

47-letni mieszkaniec Chełma odpowie za kierowanie gróźb karalnych. Jego celem była posłanka na Sejm RP.

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

​Kompleks zabiegów FullFace – przywróć młodość swojej twarzy

Piękna, młodzieńcza skóra to marzenie wielu kobiet. Z upływem lat skóra traci elastyczność, pojawiają się zmarszczki, a kontur twarzy ulega zmianie. Jednak dzięki nowoczesnym technologiom estetycznym, można skutecznie zatrzymać czas i przywrócić twarzy jej naturalne piękno. Klinika FullFace stworzyła unikalny kompleks zabiegów FullFace, który zapewnia kompleksowe odmłodzenie i harmonizację rysów twarzy.

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone
galeria

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone

Mirosław B. (50 l.), który brutalnie zabił swoją żonę i teściową, decyzją Sądu Okręgowego w Lublinie, nie zostanie osądzony. Ze względu na jego stan zdrowia, postępowanie karne wobec niego umorzono. Biegli uznali, że w chwili zdarzenia był niepoczytalny.

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Leasing pracowników tymczasowych to model zatrudnienia, w którym agencja pracy tymczasowej rekrutuje i formalnie zatrudnia pracowników, a następnie „wypożycza” ich do innych firm na określony czas. Firma korzystająca z tych usług, zwana pracodawcą użytkownikiem, zleca pracownikom konkretne zadania, ale nie staje się ich formalnym pracodawcą. Wszystkie obowiązki związane z zatrudnieniem – takie jak podpisywanie umów, wypłata wynagrodzeń, odprowadzanie składek ZUS czy organizacja badań lekarskich – pozostają po stronie agencji. Pracownik tymczasowy wykonuje pracę pod kierownictwem pracodawcy użytkownika, ale jego stosunek pracy jest związany z agencją.

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Współczesna stomatologia korzysta z zaawansowanych technologii obrazowania, które pozwalają na precyzyjną ocenę stanu uzębienia oraz okolicznych struktur anatomicznych. Dzięki narzędziom diagnostycznym lekarze dentyści mogą podejmować lepsze decyzje dotyczące planu leczenia. Jakie możliwości i udogodnienia niosą ze sobą nowoczesne techniki obrazowe? Poznaj różne rodzaje badań i dowiedz się, jak właściwie wygląda ich przebieg.

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Od znajomości języka niemieckiego po wiedzę, gdzie znaleźć aktualne oferty pracy - poszukiwanie możliwości zarobkowych u naszych sąsiadów nie jest łatwym zadaniem. Chcąc Ci je ułatwić, zebraliśmy w jednym miejscu garść wskazówek, które przybliżą Ci niemiecki rynek pracy.

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana to powszechny problem, który może dotknąć każdego niezależnie od wieku i poziomu aktywności fizycznej. Często jest wynikiem urazu, przeciążenia lub zmian zwyrodnieniowych. Ból w kolanie może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, dlatego ważne jest, aby szybko zareagować i podjąć odpowiednie kroki w leczeniu.

Podpisanie umowy w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Inwestycja za ponad 11 milionów złotych w dwie szkoły i przedszkole w Chełmie

Ponad 11 milionów złotych – tyle wynosi dofinansowanie, jakie miasto Chełm otrzymało na modernizację energetyczną trzech placówek oświatowych. Umowę na realizację tego ekologicznego przedsięwzięcia podpisano 2 kwietnia w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W wydarzeniu uczestniczyły m.in. Dorota Cieślik, II zastępca prezydenta Chełma, oraz Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes Zarządu NFOŚiGW.

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie

Niecodzienne znalezisko archeologiczne w gminie Annopol. Członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „SZANSA” odkryli skarby sprzed wieków – od czasów epoki brązu po nowożytność. Wśród nich są wyjątkowo cenne rzymskie denary, które już wkrótce trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie.

Diabelski wieczór na Węglinie
koncert
5 kwietnia 2025, 20:00

Diabelski wieczór na Węglinie

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin zaprasza na kolejną odsłonę muzycznego cyklu PERYFERIA, który odbędzie się w sobotę (5 kwietnia). W programie koncert „Tristis Diabolus” w wykonaniu Pawła Szamburskiego do tekstów Marcina Wichy.

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat
NASZ PATRONAT

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat

Już w sobotę w galerii Vivo odbędzie się finał akcji "Skonsultuj się z farmaceutą". Tematem tegorocznej edycji jest miażdżyca - podstępna choroba rozwijająca się w ciszy.

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Jak już się zaczęło, to będzie się rozkręcać. W gnieździe sokołów na kominie lubelskiej elektrociepłowni są już dwa jajka.

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty