Trwają Dni Otwarte w lubelskich liceach. Sprawdziliśmy, czym szkoły kuszą nastolatków kończących gimnazja
W XV Liceum Ogólnokształcącym w przyszłym roku szkolnym oprócz klas ogólnych powstanie także klasa politechniczna, usportowiona klasa mundurowa, klasa artystyczna, medyczno-ratownicza, psychologiczno-dziennikarska i prawnicza.
– Klasa prawnicza działa od tego roku i już na starcie cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem – mówi Elżbieta Sękowska, dyrektor Zespołu Szkół nr 1. – To klasa dla przyszłych kandydatów na studia o kierunkach społecznych, prawo, stosunki międzynarodowe, socjologia, politologia, czy religioznawstwo.
W ramach Technikum Ekonomiczno-Handlowego ZS 1 uczyć będzie w kierunku technik handlowiec, technik ekonomista, technik informatyk i technik organizacji reklamy.
W XIX LO na ul. Rzeckiego w przyszłym roku szkolnym powstać ma klasa medialna (z rozszerzeniem z języka polskiego, historii i języka angielskiego), medyczna (z rozszerzeniem z biologii, chemii i języka angielskiego), psychologiczna (z rozszerzeniem z biologii, historii i języka angielskiego), prawnicza (rozszerzenie z języka polskiego, wos i historii) oraz menadżersko-językowa ( z rozszerzeniem z geografii, wos i języka angielskiego).
W VII LO na Farbiarskiej licealiści będą mogli uczyć się w klasach o profilu administracyjnym (rozszerzenia z historii, wos i języka angielskiego), biologicznym (rozszerzenie z biologii, geografii i języka angielskiego) oraz informatycznym (geografia, informatyka, wos).W ofercie IV Liceum im. Stefanii Sempołowskiej znajdziemy natomiast klasę matematyczno-fizyczno-informatyczną, biologiczno-chemiczną, matematyczno-geograficzną, dwie klasy humanistyczne (z warsztatem dziennikarskim lub elementami prawoznawstwa) oraz klasę lingwistyczną.
– Z moich obserwacji wynika, że przy wyborze klasy uczniowie kierują się już przyszłymi studiami, ale i dokonują wyboru pod presją rodziców – przyznaje Maria Krupa, wicedyrektor „Czwórki”. – W ostatnich latach największym zainteresowaniem cieszyły się klasy biologiczno-chemiczne chociaż wszystkie profile znalazły chętnych.
XIV LO z ulicy Radzyńskiej od lat stawia na klasy wojskowe i klasy służb mundurowych. W pierwszym etapie edukacji uczniowie biorą udział w zajęciach z edukacji wojskowej prowadzonej przez zawodowych żołnierzy w jednostkach i obiektach wojskowych. Poznają też sztuki walki, musztrę wojskową i podstawy programowania. Biorą udział w szkoleniach ze strzelectwa sportowego. Z kolei nauka w klasie służb mundurowych to oferta dla osób zainteresowanych pracą w policji, służbie celnej, straży granicznej, straży miejskiej, straży pożarnej, ale także w firmach ochroniarskich.
W trakcie nauki uczniowie poznają elementy musztry, prawa i bezpieczeństwa, kryminalistyki, administracji publicznej, strzelectwa sportowego, ratownictwa medycznego oraz technik interwencyjnych. Poprawią też swoją kondycję fizyczną i przygotują się do testów sprawnościowych, które są jednym z wymagań w procesie rekrutacji do służb mundurowych.