Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 lutego 2023 r.
16:31

Lekarz po KUL będzie znał Biblię. Kontrowersje wokół programu studiów lekarskich w katolickiej uczelni

Inauguracja działalności Wydziału Medycznego KUL. Przy mównicy minister zdrowia Adam Niedzielski
Inauguracja działalności Wydziału Medycznego KUL. Przy mównicy minister zdrowia Adam Niedzielski

Przedmioty związane z istotą i rolą Biblii w kulturze, duchowością w medycynie czy katolicką nauką społeczną znalazły się w programie studiów lekarskich, jakie w październiku uruchomi Katolicki Uniwersytet Lubelski. Internauci pytają, czy jest to wiedza niezbędna przyszłym lekarzom. Uczelnia tłumaczy, że to tylko niewielki ułamek całości programu nauczania.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kierunek lekarski to jedna z nowości w tegorocznej ofercie KUL. W nadchodzącej rekrutacji na pierwszy rok zostanie przyjętych 60 osób. Uniwersytet opublikował właśnie program studiów, który od razu wywołał zamieszanie w internecie ze względu na część przedmiotów nawiązujących do katolickiego charakteru uczelni.

Na pierwszym roku studenci będą uczęszczać na konwersatorium zatytułowane „Biblia – istota i rola w kulturze”. W drugim semestrze drugiego roku pojawiają się z kolei: „antropologia rodziny”, „profesjonalizm i duchowość w medycynie” oraz „socjologia medycyny i katolicka nauka społeczna”. Wielu internautów nie szczędziło krytyki pytając, po co przyszłym lekarzom np. nauka o Biblii i czy tych godzin nie lepiej przeznaczyć na bardziej praktyczne zajęcia.

Rzecznik prasowy KUL dr hab. Robert Szwed wylicza, że wymienianych kierunków w programie studiów przewidziano łącznie 90 godzin. W całym sześcioletnim cyklu kształcenia ma znaleźć się 5115 godzin zajęć.

– Stanowi to 1,76 procent ogólnej liczby godzin zajęć studentów na kierunku lekarskim – mówi Szwed. I dodaje, że bloki zajęć humanistycznych, społecznych i filozoficznych znajdują się w programach wszystkich kierunków medycznych w Polsce i na świecie. Podaje przykład Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie studenci medycyny muszą zaliczyć przedmiot o nazwie „zdrowie psychiczne a duchowość”.

– Celem takich zajęć jest przedstawienie człowieka-pacjenta holistycznie - jako celu wszystkich działań (w tym działań w medycynie) i zbudowanie kontekstu, w którym lekarz wykorzystać będzie swoją wiedzę w sposób profesjonalny, uwzględniając również kontekst kulturowy, społeczny, filozoficzny i moralny swoich działań – wyjaśnia rzecznik.

W środowisku medycznym pojawiają się jednak pewne obawy dotyczące kształcenia przyszłych lekarzy na KUL.

– Jako samorząd lekarski nie mamy uwag do tych przedmiotów. Każda uczelnia ma pewną dowolność w kształtowaniu programu studiów, który wykracza poza minimum – przyznaje Grzegorz Pietras, wiceprezes Lubelskiej Izby Lekarskiej. – Ale osobną sprawą jest to, czy to ma być tylko kwestia rozszerzenia nauki, czy tego, jaką przyszły lekarz będzie miał postawę etyczną. Kodeks lekarski nakazuje mu kierowanie się współczesną wiedzą i dobrem pacjenta. Sam fakt istnienia takich, czy innych przedmiotów może kogoś dziwić lub śmieszyć. Ale nam zależy przede wszystkim na tym, by absolwent studiów medycznych kierował się właśnie tymi dwiema wytycznymi, a nie uzależniał zastosowanie danej terapii czy leczenia od swojego światopoglądu.

Krytyki nie szczędzi Riad Haidar, związany z lewicową Inicjatywą Polską poseł z Białej Podlaskiej i ceniony lekarz neonatolog.

– Już samo powstawanie wydziałów lekarskich na uczelniach, które nie mają tradycji w prowadzeniu takich jednostek, budzi pewien niepokój. Do tego potrzeba odpowiedniej kadry, zaplecza i bazy klinicznej. Z tym w Lublinie KUL nie powinien mieć problemu. Ale jeśli chodzi o program nauczania, to powinien on być merytoryczny i związany z medycyną. Najważniejsza jest nauka o chorobach i tym, jak przyszli lekarze będą mogli przełożyć zdobytą wiedzę na służbę pacjentom. Nie mam nic przeciwko religii, ale nie tędy droga. Uczelnie powinny być wolne od fanatyzmu religijnego – przekonuje Haidar.

Kierunek lekarski będzie prowadzony przez Wydział Medyczny KUL, który w swojej ofercie ma już studia z pielęgniarstwa, położnictwa i dietetyki. Oficjalnie działalność rozpoczął w październiku ubiegłego roku. W uroczystej inauguracji wziął udział minister zdrowia Adam Niedzielski, który w jej trakcie zapowiedział przekazanie uczelni 40 mln zł na „wsparcie tej inicjatywy”.

Wydział nie ma jeszcze dziekana. Jako pełnomocnik rektora kieruje nim znany z prawicowych poglądów prof. dr hab. n. med. Ryszard Maciejewski, przez lata związany z Uniwersytetem Medycznym. W 2020 roku starał się o stanowisko rektora tej uczelni, ale jego kandydatura dwukrotnie została odrzucona przez uczelniany senat. Uniwersytet tego nie komentował, ale nieoficjalnie mówiło się, że powodem były treści wygłaszane przez profesora na wykładach. O jego seksistowskich i homofobicznych żartach swego czasu donosiły Gazeta Wyborcza i TOK FM. We władzach wydziału znajduje się także żona ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Katarzyna Czarnek pełni funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Nauk Biologicznych

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty