Czy w ciągu ostatnich trzech lat doznał ksiądz jakiejkolwiek formy dyskryminacji ze względu na bycie księdzem - obraźliwe komentarze, pobicia? To jedno z pytań zamieszczonych w formularzu, który wypełnią proboszczowie po niedzielnym liczeniu wiernych. Eksperci są tymi pytaniami zaskoczeni, instytut organizujący badanie milczy.
Wśród pytań i rubryk, gdzie proboszczowie mają wpisać zebrane podczas niedzielnych mszy dane jest też rozdział zatytułowany "Nierówne traktowanie katolików”. A nim trzy pytania. Pierwsze dotyczy tego, czy ksiądz spotkał się z jakąkolwiek formą dyskryminacji ze względu fakt, że jest osobą duchowną. Czy padały pod jego adresem np. obraźliwe komentarze, czy też został pobity.
Kolejne z pytań jest analogiczne, tyle że odnosi się do wiernych. Czy np. do parafii zgłosiły się osoby, które twierdziły, że doświadczyły dyskryminacji ze względu na swoje wyznanie. Z kolei ostatnie pytanie ma związek z aktami profanacji miejsc kultu religijnego bądź symboli religijnych. Wszystkie pytania dotyczą zdarzeń, do których mogło dojść w ciągu ostatnich trzech latach.
W Instytucie Statystyki Kościoła Katolickiego, który jest organizatorem badań dowiedzieliśmy się w czwartek, że ankieta dotycząca nierównego traktowania zostanie przeprowadzona po raz pierwszy. Jednak ks. Wojciech Sadłoń SAC, który w ISKK odpowiada za kontakty z mediami, odmawia padania szczegółów. - Nie chcemy wpływać na wyniki tego badania, żeby nie było przekłamań - ucina ks. Sadłoń. - Informacji na ten temat będę udzielać po 19 października.
- Oficjalnych doniesień od duchownych, jeśli chodzi o formy dyskryminacji, nie mieliśmy - mówi ks. Krzysztof Podstawka, wicekanclerz i rzecznik archidiecezji lubelskiej. - Jeśli chodzi zaś o przypadki profanacji, to w ostatnim czasie zniszczona została kapliczka w Niemcach.
W maju br. została rozbita rzeźba Matki Bożej z tej kapliczki. Sprawa została umorzona. - Nie wykryto sprawców - mówi mł. insp. Janusz Wójtowicz, rzecznik Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji.
Dominicantes i communicantes
Prowadząc statystyki Kościół Katolicki posługuje się dwoma wskaźnikami - dominicantes i communicantes. Pierwszy z nich oznacza odsetek wiernych, którzy uczestniczą w niedzielnej mszy, drugi - procent wiernych, którzy przystępują do komunii. Jest to liczone w odniesieniu do osób do tego zobowiązanych.
* diecezja lubelska, dominicantes - 39,7 procent, communicantes - 19,3 proc.
* diecezja zamojsko-lubaczowska - dominicantes - 45 proc., communicantes - 20,2 proc.
Dane ISKK za 2013 r.