Prof. Krzysztof Jóźwik, o. prof. Marcin Tkaczyk i prof. Mansur Rahnama-Hezavah to związani z Lublinem naukowcy, którzy w ostatnich dniach zyskali wysokie uznanie.
Krzysztof Jóźwiak z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie jest kandydatem na stanowisko dyrektora Narodowego Centrum Nauki. Jest on profesorem nauk farmaceutycznych, prowadzi badania z zakresu farmakologii molekularnej i chemii leków, kieruje Zakładem Biofarmacji i Katedrą Chemii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Jest również przewodniczącym uczelnianego Zespołu Merytorycznego Wsparcia Wniosków Grantowych oraz członkiem Rady Nadzorującej Centrum Transferu Wiedzy UM w Lublinie. W latach 2012-2020 był członkiem Rady NCN. Od 2018 do 2022 roku był członkiem Rady Naukowej Instytutu Farmakologii im. J. Maja PAN w Krakowie.
– Nabór kandydatów na dyrektora NCN był prowadzony do końca roku. Po przedstawieniu sprawozdania komisji, Rada NCN zdecydowała o przedstawieniu ministrowi edukacji i nauki kandydatury prof. Jóźwiaka, który uzyskał najwyższą ocenę w przeprowadzonym konkursie – informują pracownicy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Kadencja obecnego dyrektora NCN kończy się 3 marca. Prof. Zbigniew Błocki sprawował swoją funkcję przez dwie czteroletnie kadencje, czyli maksymalny czas określony w ustawie.
Dwóch naukowców związanych z Lublinem zasiądzie też w Akademii Kopernikowskiej, czyli nowej instytucji w systemie polskiej nauki składająca się z maksymalnie 120 polskich i zagranicznych naukowców. Jej zadaniem jest m.in. nadzorowanie i wspieranie działalności Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika oraz przygotowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego.
Akademia oparta jest na pięciu filarach, odpowiadających obszarom dokonań Mikołaja Kopernika. Są to: astronomia, ekonomia, prawo, medycyna oraz teologia i filozofia. Pierwsi członkowie powołani zostali przez prezydenta na wniosek ministra edukacji i nauki. Kolejni będą musieli uzyskać pisemną rekomendację od przynajmniej dwóch dotychczasowych członków oraz poparcie w ramach całej Izby.
Wśród pierwszych członków znalazło się dwóch naukowców związanych z Lublinem. W Izbie Filozofii i Teologii zasiadł o. prof. Marcin Tkaczyk, były dziekan Wydziału Filozofii oraz prorektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Franciszkanin był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał m.in. Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Lubelską Nagrodę Naukową. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na zagadnieniach związanych z logiką, filozofią i teologią.
– To bardzo dobry fachowiec i doskonały logik – podkreśla dr hab. Marek Lechniak, dziekan Wydziału Filozofii KUL. – Jest wzorem jasności i precyzji w argumentacji. Dlatego jest bardzo szanowany przez studentów.
Z kolei do Izby Nauk Medycznych zaproszono prof. Mansura Rahnama-Hezavaha, specjalistę w zakresie chirurgii stomatologicznej. W 2010 r. objął on stanowisko kierownika Katedry i Zakładu Chirurgii Stomatologicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Od 2018 r. jest prezesem Polskiego Stowarzyszenia Chirurgii Stomatologicznej i Chirurgii Szczękowej. Odznaczony został m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Medalem 700-lecia Lublina.