Na Uniwersytecie Przyrodniczym zaczęła się w poniedziałek internetowa rejestracja kandydatów na studia. Za tydzień nabór rozpocznie Politechnika Lubelska. Na pozostałych uczelniach rejestracja już trwa.
Uniwersytet Przyrodniczy na studiach pierwszego stopnia i jednolitych magisterskich na kierunku weterynaria przygotował miejsce dla 2020 kandydatów. W sumie uczelnia ma swojej ofercie 34 kierunki studiów, w tym jedną nowość: chłodnictwo, klimatyzację i technologie zintegrowane.
- Absolwent tego kierunku trafi na rynek pracy jako specjalista przygotowany do działalności w sferze projektowania produkcji, zastosowania i eksploatacji chłodniczych, klimatyzacyjnych, wentylacyjnych i grzewczych oraz obsługi technologicznej takich systemów w każdej dziedzinie, także w sferze życia codziennego – mówi Agnieszka Wasilak, specjalista ds. promocji UP.
Rejestracja kandydatów potrwa do 5 lipca.
Dwa dni później odbędzie się egzamin praktyczny z rysunku odręcznego dla osób starających się o przyjęcie na architekturę krajobrazu oraz sprawdzian dla ubiegających się o indeks na kierunku hipologia i jeździectwo. Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone 8 lipca.
• Jako ostatnia z lubelskich uczelni rejestrację kandydatów rozpocznie Politechnika Lubelska. Potrwa ona od 23 maja do 3 lipca. - Wyjątkiem jest kierunek architektura. Tutaj rekrutacja będzie prowadzona do 26 czerwca, z uwagi na obowiązkowy egzamin z rysunku, który odbędzie się 29 i 30 czerwca – mówi Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik prasowy uczelni.
Politechnika w tym roku oferuje 20 kierunków kształcenia, w tym dwa nowe: inżynieria systemów bezpieczeństwa wewnętrznego na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki oraz marketing i komunikacja rynkowa na Wydziale Zarządzania. Uczelnia przygotowała 2025 miejsc na studiach stacjonarnych oraz 990 miejsc na studiach niestacjonarnych I stopnia.
Inni zaczęli wcześniej
• Już od trzech tygodni kandydatów rejestruje Uniwersytet Medyczny. – Do tej pory zgłaszały się głównie osoby, które zdawały maturę zagraniczną. Większego zainteresowania ze strony tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych spodziewamy się po zakończeniu egzaminów maturalnych – mówi Krystyna Walkowska, kierownik biura rekrutacji UM. – Rejestracja będzie trwała do 17 czerwca. Pierwsze listy osób przyjętych przedstawimy 13 lipca.
Uczelnia na pierwszy rok studiów planuje przyjąć 2242 kandydatów, w tym 290 na studia anglojęzyczne. Zgodnie z ustaleniami z Ministerstwem Zdrowia o 15 proc. zostanie zwiększony limit miejsc na kierunku lekarskim. Większa liczba kandydatów niż w ubiegłym roku zostanie przyjęta także na dietetykę (o 20 osób) i na biomedycynę (o 10 osób).
• Rejestracja kandydatów na UMCS rozpoczęła się 1 kwietnia i potrwa do 10 lipca. Chętni do studiowania kierunków na Wydziale Artystycznym oraz logopedii z audiologią na Wydziale Humanistycznym będą jednak mieli czas tylko do 24 czerwca (ze względu na egzaminy wstępne zaplanowane na początek lipca). Uczelnia szykuje pięć nowości: agrochemię na Wydziale Zamiejscowym w Puławach, społeczeństwo informacyjne, analitykę gospodarczą, architekturę informacji oraz studia drugiego stopnia na kierunkach geoinformatyka i logistyka.
• Do 8 lipca trwa nabór w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, który prowadzi rejestrację kandydatów od 4 kwietnia. KUL szykuje dwa nowe kierunki na studiach drugiego stopnia. Będą to: prawo Unii Europejskiej oraz humanistyka cyfrowa. W przypadku studiów licencjackich jedyną nowością będzie uruchomienie grupy anglojęzycznej na informatyce.