Województwo lubelskie z wynikiem 63,7 pkt. uplasowało się na ósmym miejscu opracowanego przez Bank Millennium raportu „Indeks Millennium – Potencjał Innowacyjności Regionów”.
Relatywnie dobra lokata to zasługa dużego potencjału akademickiego i najwyższej w Polsce relacji wartości dodanej do przychodów firm (stopa wartości dodanej).
– Lubelskie wciąż jest regionem relatywnie słabo rozwiniętym gospodarczo. W sposób widoczny, na rzecz przemysłu i usług, spadło zatrudnienie w rolnictwie. Mimo to nadal udział osób zatrudnionych w rolnictwie (38 proc.) znacznie przekracza średnią krajową (16 proc.) – komentuje wyniki Natalia Kukulska z Zespołu Analiz Branżowych Departamentu Ratingu w Banku Millennium.
W najbliższych latach województwo otrzyma wsparcie na rozwój energetyki niskoemisyjnej, biogospodarki, medycyny, opieki zdrowotnej, informatyki i automatyki. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego firmy i instytucje będą mogły starać się o pieniądze na inwestycje w nowe przedsiębiorstwa wdrażające innowacje technologiczne.
Lubelskie jest również jednym z beneficjentów programu Polska Wschodnia. Na innowacje w 5 województwach (podkarpackie, podlaskie, lubelskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie) zostanie przeznaczone aż 2 mld euro, w tym na wzrost konkurencyjności i innowacyjności firm oraz rozwój połączeń drogowych i kolejowych.
Podobne miejsce, co lubelskie zajęło podkarpackie (59,8 pkt), gdzie niskie PKB na mieszkańca nie idzie w parze z brakiem innowacyjności. Liderem Indeksu Millennium jest region Mazowsza z wynikiem 95,9 pkt.