O godz. 17.00 w Ośrodku "Brama Grodzka – Teatr NN” (ul. Grodzka 21) zaczyna się dziś spotkanie wieńczące projekt "Lublin 2.0. Interaktywna rekonstrukcja dziejów miasta”. Jest to nie tylko prezentacja projektu lecz także okazja do dyskusji, uwag, a nawet zgłaszania zauważonych błędów.
W Ośrodku "Brama Grodzka – teatr NN” powstały cztery wirtualne makiety Lublina, obrazujących jego rozwój terytorialny i architekturę w dawnych wiekach.
– Pierwsza wizualizacja dotyczy Lublina z XIV wieku – mówią autorzy projektu. – Nie zachowała się żadna ikonografia dla tego okresu, więc opieraliśmy się m.in. na hipotezach archeologów, historyków sztuki, ale też na zachowanym i czytelnym do dziś układzie ulic i parceli na Starym Mieście.
Kolejna makieta pokazuje miasto XVI-wieczne w jego złotym okresie, odbudowane w stylu Renesansu Lubelskiego po wielkim pożarze z 1575 roku. Tu było już więcej informacji bo można było korzystać z ryciny Hogenberga i Brauna a także z wizerunku gotyckiego miasta z pierwszej połowy XVI wieku na polichromii znajdującej się w kamienicy Lubomelskich (Rynek 8).
Trzecia makieta to Lublin z połowy XVIII wieku (na zdjęciu), zrujnowany i wyludniony po najazdach Kozaków i Szwedów, po licznych pożarach. Źródłem ikonograficznym do rekonstrukcji był tu obraz z bazyliki Dominikanów "Pożar miasta Lublina” z 1719 roku, rycina Hogenberga i Brauna i zachowany fragment planu Bekiewicza z połowy XVII wieku, a także plan Łąckiego z 1783.
– Wreszcie pokazujemy na czwartej makiecie miasto z lat 30-tych ubiegłego wieku – dodaje Zętar. – To czas intensywnego rozwoju. Głównym źródłem, na którym oparto rekonstrukcję są zdjęcia z tego okresu, przedstawiające miasto z lotu ptaka, i plan z 1928 roku. Pokazuje on szczegółowo dzielnice i ulice miasta istniejące oraz te, które projektowano.
Jednocześnie do każdej z makiet przygotowano dodatkowe wizualizacje pojedynczych obiektów 3D. Są to ważne, nieistniejące już obiekty architektoniczne Lublina (np. kościół farny, wielka synagoga, mury obronne), a także artefakty pochodzące z wykopalisk archeologicznych.
Udostępniony też zostanie bezpłatny przewodnik 5 tras umożliwiających zwiedzanie miasta. Można z nich korzystać np. spacerując z przenośnym urządzeniem wyposażonym w Internet i odbiornik GPS – smartfonem lub tabletem.
Wszystko jest dostępne TUTAJ