Zaczęło się: na ulicach, chodnikach, przystankach i w parkach. Sprzątanie miasta w pełni.
– Jak co roku, w marcu rozpoczęliśmy akcję sprzątania Lublina po zimie – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. – Wszystkie służby miejskie są w gotowości. Do porządkowania swoich terenów po zimie zachęcam również zarządców prywatnych nieruchomości, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, jak również podmioty odpowiedzialne za utrzymanie obszarów nadrzecznych. Mamy nadzieję, że warunki pogodowe będą sprzyjać i pozwolą zakończyć prace jeszcze w tym miesiącu – dodaje Szymczyk.
W sumie, za oczyszczanie dróg oraz zieleni i utrzymanie porządku odpowiada 17 wykonawców. Co mają do roboty? To m.in. oczyszczanie nawierzchni jezdni, dróg rowerowych, chodników, ciągów pieszo–rowerowych, a także opasek przykrawężnikowych oraz innych elementów ulic. 315 kilometrów ulic ma błyszczeć. Prace będą prowadzone głównie w godzinach nocnych.
Przystanki w kąpieli
Wielkie sprzątanie dotyczy też miejsc poza pasem drogowym oraz przystanków. – Prace będą skupiać się przede wszystkim na posprzątaniu peronów oraz myciu wiat i słupków przystankowych– zaznacza Monika Głazik z biura prasowego kancelarii prezydenta.
W sumie 807 przystanków przejdzie wiosenną kąpiel. Średnio miesięcznie z przystanków wywożonych jest około 245 m3 śmieci, co w całym 2023 roku dało ponad 2,9 tys. m3 odpadów.
Straż Miejska na tropie wysypisk
W pozimowe sprzątanie miasta zaangażowani są też funkcjonariusze Straży Miejskiej, którzy prowadzą kontrole w terenie, aby sprawniej podejmować decyzje o sprzątaniu przestrzeni publicznej. W ubiegłym roku zgłoszono 759 zastrzeżeń porządkowych do administracji osiedli, instytucji i właścicieli prywatnych. Funkcjonariusze przeprowadzili też 455 rekontroli miejsc, na których stwierdzono zaniedbania porządkowe.
Od początku roku zlikwidowano już ok. 30 nielegalnych wysypisk śmieci, zlokalizowanych zarówno poza pasami drogowymi (w pobliżu ul. Romera, Nałęczowskiej, Różanej, Ogródkowej, Czechowskiej, Gospodarczej, Przeskok, Azaliowej, Dzierżawnej, Wspólnej, Nadrzecznej oraz ul. Bronowickiej) jak i w ulicach: Chemiczna, Misjonarska, Rumiankowa, Kompozytorów Polskich czy Dobrzańskiego.
Zgłoszenie od mieszkańców, dotyczące miejsc wymagających uporządkowania i sprzątnięcia, na bieżąco przyjmuje Straż Miejska pod numerem telefonu: 986 lub 81 466 50 20. Ważne, by w zgłoszeniu podać dokładną lokalizację, która wymaga interwencji.
800 hektarów miejskiej zieleni
– W związku z wcześniejszą wiosną i budzącą się przyrodą ruszyliśmy też z pielęgnacją zieleni. Nasz wydział utrzymuje około 800 hektarów takiej "zielonej infrastruktury", w tym 13 parków miejskich– podkreśla Blanka Rdest, dyrektor wydziału zieleni i gospodarki komunalnej UM.
Zaplanowane prace to m.in. przygotowanie rabat bylinowych, obcinanie przekwitłych kwiatostanów, przycinanie wiosenne róż, uzupełnianie kory, pielenie oraz ewentualne uzupełnianie brakujących roślin.
Z kolei, w parkach ruszy pielęgnacja młodych drzew – przekopanie mis, dosypanie kory, poprawa wiązań i palików, ewentualne cięcia pielęgnacyjne i nawożenie. Następnie od kwietnia rozpocznie się pielęgnacja skupin i żywopłotów – odchwaszczanie, nawożenie, cięcia i uzupełnianie kory.
Przed świętami wielkanocnymi zostaną obsadzone bratkami rabaty na Placu Litewskim, pl. Krąpca, w Ogrodzie Saskim, Parku Bronowickim oraz w konstrukcjach kwietnikowych na pl. Łokietka.