12 pięter będzie mieć wieżowiec, którego budowa zaczęła się obok galerii handlowej Olimp. W jego wnętrzu – jak zapowiada inwestor – ma się znaleźć „378 modułów mieszkalnych”. Projekt przewiduje też dwupoziomowy parking podziemny oraz taras widokowy.
Nowy budynek nie będzie formalnie blokiem mieszkalnym, bo nawet nie mógłby nim być, bo na zabudowę wielorodzinną nie pozwala tu obowiązujący plan zagospodarowania terenu. Plan pozwala jednak na budowę akademika i właśnie tak się nazywa ten: „Dom Studencki Zeus Apartments”.
Nie będzie to jednak zwykły akademik, w którym jakaś uczelnia będzie kwaterować swoich studentów. Każdy będzie mógł kupić sobie na własność kawałek budynku. Tak, jakby kupował mieszkanie.
Sprzedaż lokali już się rozpoczęła, a zamiast mieszkań klientom oferowane są jedno- i dwupokojowe „apartamenty” zwane też „modułami mieszkalnymi”. Te największe mają 49 mkw. powierzchni. Najmniejsze mają nieco ponad 20 mkw., więc nawet nie mogłyby być nazywane mieszkaniami, bo obowiązujące w Polsce prawo mówi, że mieszkanie nie może mieć mniej niż 25 mkw.
Dwunastopiętrowy budynek ma pomieścić 378 „modułów” różnej wielkości. – W każdym z nich zaprojektowano aneks kuchenny oraz ergonomiczną łazienkę wyposażoną w miejsce na pralkę. W wybranych apartamentach dostępna jest również klimatyzacja i balkon – wylicza inwestor, którym jest lubelska spółka Transhurt, właściciel galerii handlowej Olimp.
– Lokale będą wykończone, z glazurą, z podłogami i białym montażem. Bez mebli, chyba że klient zażyczy sobie także meble, wtedy będzie miał przedstawioną ofertę firm produkujących je na wymiar – mówi Grzegorz Dębiec, prezes Transhurtu. – Ceny, w zależności od piętra i strony, zaczynają się od 9999 zł brutto za metr. Droższe lokale są od strony południowej, gdzie mamy widok na miasto, tańsze są od strony północnej z widokiem na Elizówkę – dodaje prezes. Na dachu ma się znaleźć 40-metrowy taras widokowy.
Firma dostała już od miasta zgodę na rozpoczęcie prac. – Decyzja o pozwoleniu na budowę domu studenta przy al. Spółdzielczości Pracy jest ostateczna – potwierdza Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza. Dokument mówi o dwunastu piętrach i dwóch kondygnacjach podziemnych z parkingami. – Wszystkie miejsca postojowe są projektowane w garażu podziemnym – dodaje Góźdź. Inwestor w swych reklamach mówi o 150 miejscach parkingowych, co oznaczałoby, że mniej niż połowa „modułów mieszkalnych będzie mieć miejsce na auto.
– Formalnie budowa już ruszyła, wycięliśmy drzewa, teraz będziemy przekładać kanalizację. Za dwa tygodnie zaczniemy wykop – zapowiada Grzegorz Dębiec. – Przewiduję, że budynek będzie gotowy w pierwszym kwartale 2023 r.