85 lat temu świat się zmienił. Tego dnia hitlerowcy zaatakowali Polskę i rozpoczęła się II wojna światowa. Lublin także pamięta o tych tragicznych wydarzeniach.
Pierwsze walki rozpoczęły się na Westerplatte oraz w Wieluniu. Właśnie tam w tym roku odbywały się państwowe uroczystości rocznicowe. Na Lublin pierwsze pociski spadły dzień później - nad ranem 2 września. Władze lokalne i samorządowe uczciły pamięć tych, którzy zginęli w walce za ojczyznę.
Niedzielne uroczystości w Lublinie rozpoczęły się już o 9.45, gdy pod Urzędem Wojewódzkim złożono kwiaty pod tablicą Jerzego Albina de Tramecourta - wojewody lubelskiego, majora piechoty Wojska Polskiego, który podczas II wojny światowej przyczynił się do ratowania dzieł Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem" oraz "Kazanie Skargi". Po zajęciu Lublina przez wojska niemieckie został 20 października 1939 r. aresztowany i rozstrzelany w listopadzie w niewyjaśnionych okolicznościach, prawdopodobnie w pobliżu szpitala Jana Bożego. Data i miejsce pochówku pozostają nieznane.
Później w kościele garnizonowym odbyła się msza święta w intencji poległych w czasie II wojny światowej. Punktualnie o 12 obchody przeniosły się na plac Litewski, gdzie odczytano apel poległych, odegrano melodię "Śpij Kolego" oraz oddano salwy honorowe. W uroczystościach udział brali przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych.
1 września to także Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.