Lublin ponownie realizuje program asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością. Usługa, dedykowana mieszkańcom posiadającym orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, obejmuje wsparcie w codziennym funkcjonowaniu, prowadzeniu gospodarstwa domowego, a także towarzyszenie w dojazdach czy aktywnościach społecznych.
Nabór wniosków ruszy 7 stycznia 2025 roku i potrwa do 24 stycznia. Usługi asystenta osobistego będą dostępne przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, a ich celem jest zwiększenie samodzielności osób z niepełnosprawnościami.
– Miasto po raz kolejny pozyskało środki z Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej na zapewnienie mieszkańcom z niepełnosprawnościami dostępu do bezpłatnego wsparcia asystenta osobistego. Otrzymaliśmy prawie 3 mln zł, co pozwoli na świadczenie blisko 56 tysięcy godzin usług – podkreśla Anna Augustyniak, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. społecznych.
Kto i jak może skorzystać z programu?
Aby skorzystać z pomocy asystenta, należy złożyć w Wydziale ds. Osób Niepełnosprawnych przy ul. Zana 38 odpowiednią kartę zgłoszenia wraz z dokumentami potwierdzającymi niepełnosprawność. Wnioski będą przyjmowane od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30–15:30. Wcześniejsza rezerwacja wizyty telefonicznej pod numerami 81 466 30 80 lub 81 466 30 83 umożliwi sprawne przeprowadzenie procesu rekrutacji.
W pierwszej kolejności wsparcie otrzymają osoby samotnie gospodarujące, które nie mogą liczyć na pomoc bliskich, a także osoby zamieszkujące z inną osobą z niepełnosprawnością.
Formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie niepelnosprawni.lublin.eu, w Wydziale ds. Osób Niepełnosprawnych oraz w Biurach Obsługi Mieszkańców w Lublinie.
Wsparcie finansowane z Funduszu Solidarnościowego
Program realizowany jest dzięki środkom Funduszu Solidarnościowego w ramach resortowego Programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością”. Jego celem jest zwiększenie szans osób z niepełnosprawnościami na bardziej niezależne i aktywne życie.
– Osobiste spotkania z kandydatami pozwalają nam lepiej zrozumieć ich potrzeby i wskazać inne dostępne formy pomocy – zaznacza Joanna Olszewska, dyrektor Wydziału ds. Osób Niepełnosprawnych w miejskim Ratuszu.
Urzędnicy zachęcają wszystkie osoby potrzebujące wsparcia do składania wniosków.