Dziś (26 marca) lublinianie pożegnali na cmentarzu przy ul. Lipowej redaktora Alojzego Leszka Gzellę
Ten wybitny dziennikarz, były redaktor naczelny Dziennika Lubelskiego, założyciel i jeden z pierwszych pracowników Kuriera Lubelskiego, wykładowca prasoznawstwa i wiedzy o kulturze, autor wielu artykułów i książek z dziedziny historii, kultury, teatr, dziejów prasy i dziennikarstwa zmarł w wieku 91 lat. Żegnały go tłumy
Jak wspominaliśmy: W czasie II wojny światowej uczestniczył w Powstaniu Warszawskim, w drużynie pocztowej Szarych Szeregów (Hufiec Śródmieście, ul. Wilcza 41). W latach 1950-55 studiował polonistykę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Od 1956 roku zaczął pracować jako dziennikarz. Był w gronie założycieli i pierwszych pracowników „Kuriera Lubelskiego”. Był dziennikarzem, publicystą i sekretarzem redakcji. Od 13 grudnia 1981 roku do 1989 roku przez ówczesne władze pozbawiony był możliwości wykonywania zawodu dziennikarza.
Od 1956 roku był członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, a w latach 1981 – 1992 prezesem Oddziału SDP w Lublinie. Stowarzyszenie to działało także w stanie wojennymi po jego zakończeniu, mimo formalnego zdelegalizowania.
Alojzy Leszek Gzella wchodził w skład Lubelskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” i był redaktorem „Wiadomości Diecezjalnych Lubelskich”. Od lipca 1990 do 1997 roku pełnił funkcję redaktora naczelnego „Dziennika Lubelskiego”.
Od 1990 roku był członkiem Lubelskiego Klubu Rotariańskiego (Rotary Club Lublin), był jego prezydentem, a także gubernatorem Dystryktu 2230 obejmującego Polskę, Ukrainę o Białoruś.
W latach 2004-2005 był pierwszym redaktorem naczelnym „Rotarianina”, pisma ruchu rotariańskiego w Polsce. Wcześniej, od 1991 do 1999 roku zasiadał w Komitecie Redakcyjnym „Listów Roteriańskich”, kwartalnika wydawanego przez Lubelski Klub Roteriański.
Alojzy Leszek Gzella był autorem wielu książek z historii, kultury, teatru, historii prasy i dziennikarstwa m.in. „Prasa Lubelska 1944-1974” (Wydawnictwo Lubelskie, Lublin 1974), „Katalog prascy i wydawnictw katolickich” (Lublin 1974), „Leksykon dziennikarzy i redaktorów Lubelszczyzny” (Lublin 2015). Z pasji teatralnej zrodziła się monografia poświęcona Teatrowi im. Juliusza Osterwy w Lublinie pt. „Jego siła nas urzekła....” (Lublin 1986). Współredagował książkowe relacje z pobytu Papieża Jana Pawła II w Lublinie. Był autorem trzech książek o dziejach 2 Frontowej Oficerskiej Szkoły Piechoty w Lublinie.