We wtorek na UMCS w Lublinie rozpoczął się 30. Kongres Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego, który potrwa do 7 września.
Do Lublina przyjechało około 200 specjalistów z dziedziny gleboznawstwa z Polski i całego świata. Pojawili się m.in. prof. Rainer Horn, doktor honoris causa multi z Uniwersytetu w Kilonii, Jean Poesena z KUL Leuven czy prof. Laura Bertha Reyes Sanchez z Narodowego Uniwersytetu w Meksyku.
- Organizując ten Kongres chcieliśmy zwrócić uwagę nie tylko badawczy, lecz każdej osoby, której na sercu leży dobro przyrody i los człowieka. Pamiętajmy, że gleba jest jednym z trzech elementów przyrody środowiska, oprócz wody i powietrza. W glebie zachodzą wszystkie przemiany związków. Gleba decyduje o tym czy rośliny mają pokarm – mówił prof. dr hab. Ryszard Dębicki kierownik Zakładu Geologii i Gleboznawstwa UMCS.
To już 5 Kongres Towarzystwa, który organizują ośrodki badawczy z Lublina i Puław. Pierwszy odbył się w roku 1953, na którym omawiano problemy erozji gleb i metod ich ochrony oraz prezentowano gleby lessowe, czarnoziemy i rędziny Lubelszczyzny. Kolejne odbyły się w 1963, 1979 i 1999. Ostatni Kongres odbył się we Wrocławiu w 2005 roku.
Głównym celem zjazdu jest zwrócenie uwagi na rolę gleby w kształtowaniu warunków życia na Ziemi, funkcjonowaniu ekosystemów i społeczeństw, rozwoju obszarów rolniczych oraz dyskusja nad metodami badań i zakresem kształcenia wiedzy o glebie.
Podczas kongresu badacze będą rozmawiać m.in. o glebach w naszym regionie. W programie planowane są również sesje terenowe m.in. do Poleskiego Parku Narodowego, Roztoczańskiego Parku Narodowego czy też na Chełmskie Torfowiska Węglanowe.
- Gleby, jakie mamy na Lubelszczyźnie są dobre. Warunki przyrodnicze, jakie są w naszym regionie są sprzyjające do rozwoju rolnictwa. Jednak występują również gleby, które wymagają szczególnej troski, jeśli chodzi o użytkowanie – kończy prof. Dębicki,
Organizatorem Kongresu jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie we współpracy z Polskim Towarzystwem Gleboznawczym, Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie, Instytutem Agrofizyki im. B.Dobrzańskiego PAN, Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowym Instytutem Badawczym oraz Parkami Narodowymi: Poleskim i Roztoczańskim.