Co Gdzie Kiedy. We wszystkie niedziele lipca i sierpnia po Lublinie będzie kursować linia „T”, czyli turystyczna linia komunikacji miejskiej. Przemierzając miasto zabytkowym autobusem lub trolejbusem (do wyboru) będzie można posłuchać o zabytkach i historii albo... o imprezach.
Autobus i trolejbus będą okrążać miasto dwiema różnymi trasami, ale mają wyruszać równocześnie o godz. 15, 16 i 17 z tego samego przystanku na ul. Lubartowskiej obok Bramy Krakowskiej. Tylko tu będzie można się załapać na kurs, bo pojazdy nie będą po drodze zabierać pasażerów. – Przejażdżka będzie trwać około 45 minut – zapowiada Monika Fisz z Zarządu Transportu Miejskiego.
Ten, kto wybierze kurs trolejbusem o imieniu Ziutek, będzie mógł się dowiedzieć co nieco o historii Lublina oraz o tym, co widać za oknem, głównie o zabytkach. Czemu innemu poświęcone będą wycieczki „ogórkiem”, czyli jelczem 272 MEX, który nazwano Gutkiem.– W tym roku tematem przewodnim w Gutku będzie rozrywka w Lublinie – anonsuje Fisz.
Liczba miejsc siedzących nie jest zbyt duża: 28 w autobusie, a w trolejbusie 22. Aby zabrać się w podróż nie trzeba mieć specjalnego biletu. Wystarczy taki, jakim posługujemy się na co dzień: normalny, ulgowy, okresowy... Tak, jakby to była najzwyklejsza linia. Dodatkowo u konduktora będzie można kupić bilety po 1,60 zł (ulgowy) lub 3,20 zł (normalny).
Linia turystyczna „T” uruchamiana jest w wakacje od 2010 r., przez cztery lata obsługiwał ją Ziutek, w 2014 r. zamiast niego jeździł przegubowy Ikarus. W poprzednim sezonie linia przewiozła 1400 osób.
Tegoroczne trasy linii „T”
Spalinowa: Gutek pojedzie przez Lubartowską, Obywatelską, Jaczewskiego, Prusa, Dolną 3 Maja, 3 Maja, Krakowskie Przedmieście, Al. Racławickie, Sowińskiego, Głęboką, Wileńską, Zana, Nadbystrzycką, Narutowicza, pl. Wolności, Bernardyńską, Wyszyńskiego i Królewską do Lubartowskiej. na zdjęciu wnętrze Gutka.
Elektryczna: Ziutek ma kursować przez Lubartowską, Obywatelską, Chodźki (zawróci przy szpitalu), Obywatelską, Unicką, Podzamcze, al. Unii Lubelskiej, Fabryczną, Drogę Męczenników Majdanka (na Majdanku zawróci), Drogę Męczenników Majdanka, Fabryczną, al. Unii Lubelskiej, Zamojską, Wyszyńskiego i Królewską.