W tym miesiącu w kilku szkołach szykują się jubileusze i ważne uroczystości. Już jutro świętowanie rozpoczyna III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej.
Szkoła powstała 7 października 1921 roku, jako Państwowe Gimnazjum i Liceum Żeńskie w Lublinie. Jej absolwentami są m.in. Julia Hartwig, Anna Kamieńska, Pelagia Majewska, Hanna Malewska, Marcin Świetlicki, Janusz Józefowicz, Beata Kozidrak czy Marcin Wójcik.
Jubileusz 95-lecia III LO rozpocznie msza w kościele Nawrócenia św. Pawła w Lublinie (godz. 10). Po niej na fasadzie szkoły odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca nauczycieli tajnego nauczania z III L.O, a potem w Centrum Spotkania Kultur podczas części oficjalnej wręczone zostaną nagrody, wyróżnienia i odznaczenia z Medalem Unii Lubelskiej dla ludzi zasłużonych dla szkoły.
Po zakończeniu części oficjalnej w gmachu III LO przy placu Wolności absolwenci będą mieli czas na spotkania po latach w specjalnie urządzonych kameralnych kawiarenkach. Będzie też można wziąć udział w wieczorze poetyckim ks. prof. Alfreda Wierzbickiego oraz obejrzeć wystawę poświęconą historii szkoły. O godz. 19.00 impreza przeniesie się do Lubelskich Browarów przy ulicy Bernardyńskiej, gdzie na scenie zagrają unijne stare i nowe kapele.
– Największą atrakcją będzie chyba występ zespołu, który działał w naszej szkole na przełomie lat 70 i 80 ubiegłego wieku – uważa Lech. – Wystąpi też Kabaret Świerszczychrząszcz. Obecność zapowiedział też Janusz Józefowicz, który zaprezentuje nam artystyczną niespodziankę.
* W poniedziałek (12 września) jubileusz X-lecia świętować będzie Gimnazjum i Liceum Śródziemnomorskiego im. św. Dominika Guzmana. Szkoła została założone w 2006 roku przez pracowników naukowych KUL. - Jesteśmy jedyną szkołą w tej części Polski, w której zajęcia z młodzieżą prowadzą wybitni naukowcy i dyplomaci z polskich, hiszpańskich i chilijskich uniwersytetów – mówi dyrektor Jacek Gołębiowski. – Część zajęć edukacyjnych odbywa się za granicą np. w Hiszpanii, Francji, na Malcie. Opiekę duchową sprawują oo. dominikanie. Szkoła jest, jak dotąd, jedyną w Polsce placówką oświatową noszącą imię założyciela Zakonu Dominikanów. W poniedziałek o godz. 12 w bazylice przy ul. Złotej odprawiona zostanie msza, po niej zaplanowano spotkanie w auli klasztoru. O godz. 15. na terenie szkoły otwarta zostanie wystawa prac uczniów. Wysłuchać będzie też można koncertu.
* W czwartek (15 września) XXVII Liceum Ogólnokształcące otrzyma imię Zesłańców Sybiru. Spotkanie rozpocznie msza w kościele pw. św. Wojciecha BM przy ul. Kaczeńcowej. Po niej uroczystości przeniosą się do szkoły na ul. Biedronki, gdzie m.in. odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica oraz przekazany zostanie sztandar.