Wybrane lubelskie restauracje mają być główną "sceną" nowej imprezy zapowiadanej przez władze miasta. Pod szyldem "Festiwal Lublin Smaków” znalazły się kolacje, degustacje, pokazy, jarmarki i transmisje meczów. A wszystko to z cebulą.
– Cebulą na pewno będzie czuć w całym mieście – mówi Marcin Kęćko, dyrektor miejskiego Biura Rozwoju Turystyki. Ratusz przekonuje, że stara się przedłużyć sezon turystyczny na jesień.
– Turystyka kulinarna bardzo się rozwija – wyjaśnia Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta miasta ds. kultury. – Mamy nadzieję, że wpiszemy się tym festiwalem w gusta mieszkańców.
Wydarzenie ma trwać od 3 do 30 listopada. Do jego współorganizacji mogły się zgłosić lubelskie lokale gastronomiczne, proponując swoje potrawy i wydarzenia. Miasto wymagało również przygotowania festiwalowej wkładki do menu, chociaż nie wymagało, by koniecznie były w niej dania skomponowane specjalnie na potrzeby wydarzenia, mogły być już podawane.
– To są naprawdę ciekawe dania – zachwala Kęćko. Podkreśla, że w ofercie są dania mięsne, jak też wegetariańskie i wegańskie.
Na liście lokali uczestniczących w tej imprezie są (alfabetycznie): Ansaldo, Bombardino Botanik, Bombardino Trattoria, Browar Grodzka 15, 2PiEr, Ence Pence, Kuchnia Otwarta, Legendy Miasta, Magia, Mandragora, New Basketon, Perliczka, Perłowa Pijalnia Piwa, Tinto, Trzy Romanse, Spokojna 2 i Zielony Talerzyk.
Niektóre z tych miejsc przygotowały specjalne menu degustacyjne. Jeden z lokali zaprasza na 5 listopada na trzygodzinną kolację „Cebula&Gęś” (koszt 100 zł) z ośmioma potrawami. Inny z kolei proponuje po prostu oglądanie meczów Polaków na mundialu, serwując do tego cebulowe przekąski.
Dodatkowe atrakcje ma zapewnić Regionalne Muzeum Cebularza (po trzy pokazy dziennie w dniach 5, 6, 12, 13, 19 i 20 listopada, bilet ulgowy 24 zł, normalny 26, dzieci do lat 3 za darmo). Pierogowe warsztaty dla dzieci (płatne 40 zł, miejsc jest 20) zaplanowano na 20 listopada w restauracji Trzy Romanse (zapisy: 515 595 209).
Muzeum Wsi Lubelskiej zaprosi na opowieść o kuchni żydowskiej połączoną z degustacją, które to wydarzenie jest zaplanowane na 5 listopada i jest bezpłatne, ale miejsc będzie tylko 20 (rezerwacje tel. 81 533 85 13 wewn. 21).
Bezpłatne będą również półtoragodzinne spacery kulinarnym szlakiem z przewodniczką Magdaleną Mazur-Ciseł (zapisy telefoniczne: 695 972 500).
Za darmo będzie można się wybrać na warsztaty kulinarne dla dorosłych, by poznać sztukę łączenia alkoholi (Perłowa Pijalnia Piwa, 5 listopada). Przewidziano dwie dwugodzinne sesje: od godz. 14 i od godz. 16, na każdej jest tylko po 10 miejsc (zapisy via mail: grzegorz.tomczyk@biuro.perla.pl).
W programie imprezy znalazły się również cebulowe jarmarki połączone z warsztatami. Podczas tych zajęć będzie można sobie np. przypomnieć frajdę/traumę (niepotrzebne skreślić) z dzieciństwa, czyli robienie syropu z cebuli. Jarmarki przy ul. Lubartowskiej 77 mają się odbywać we wszystkie listopadowe soboty od godz. 7.30 do 13.