Lublin został wczoraj ogłoszony zwycięzcą rankingu „Europolis-zielone miasta”, w którym porównano 66 miast na prawach powiatu. Raport Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana i Fundacji Konrada Adenauera w Polsce został przygotowany przez Politykę Insight.
– Ranking stworzyliśmy na bazie syntetycznego wskaźnika złożonego z pięciu subindeksów: indywidualny transport elektryczny, transport publiczny, działania na rzecz jakości powietrza, społeczność lokalna, zdrowie publiczne – piszą autorzy zestawienia.
Lublin nie wygrał w żadnej z tych kategorii, jedynie w kwestii zdrowia zajął drugie miejsce, co zawdzięcza „jednej z największych baz lekarzy i łóżek szpitalnych w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców”.
Miasto chwalone jest również za „bardzo ambitne cele” zapisane w uchwalonej w lutym przez Radę Miasta „Strategii rozwoju elektromobilności”. Autorom rankingu spodobało się m.in. to, że miasto spodziewa się dużego wzrostu liczby zarejestrowanych samochodów elektrycznych.
– Miasto planuje, że do 2025 r. będzie ich aż 3 tys., czyli około 15 razy więcej niż na koniec 2020 r. – czytamy w raporcie „Europolis-zielone miasta”. Na plus zaliczono tu Lublinowi również to, że spodziewa się dwudziestokrotnego wzrostu liczby stacji ładowania pojazdów. Najsłabiej poszło Lublinowi w kategorii „społeczność lokalna” (zajął 27. miejsce).
Podstawą do rankingu były ogólnodostępne dane Głównego Urzędu Statystycznego, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Biuletyny Informacji Publicznej, mapy stacji ładowania pojazdów elektrycznych oraz dane przekazane przez urzędy miasta i przedsiębiorstwa komunikacyjne.