Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 stycznia 2019 r.
14:30

Michał Krawczyk ws. górek czechowskich: Niech wypowiedzą się wszyscy [rozmowa]

Rozmowa z Michałem Krawczykiem, przewodniczącym Klubu Radnych Prezydenta Krzysztofa Żuka, wnioskującego o referendum

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Referendum odbędzie się, o ile 31 stycznia zgodzi się na to Rada Miasta. Wynik jej głosowania wydaje się przesądzony. Mylę się? 

– Myślę, że nie, ponieważ klub Klub Radnych Prezydenta Krzysztofa Żuka złożył do Biura Rady Miasta projekt uchwały w sprawie przeprowadzenia referendum, zaproponowaliśmy w tym projekcie pytanie referendalne. Uważamy, że temat górek czechowskich jest bardzo skomplikowanym, trudnym tematem. Dyskusja dotycząca tego, czy i ewentualnie jak zagospodarować górki toczy się w Lublinie już osiemnaście lat…

• Ale w sprawie budowy bloków mieszkalnych na wniosek spółki TBV toczy się dopiero od lat kilku, nie osiemnastu. 

– Tak, natomiast wcześniej, przypomnę, był inny właściciel, który też występował z różnymi propozycjami…

• I Rada Miasta podejmowała decyzje w tej sprawie. 

– Tak, podejmowała…

• Czyli nie można powiedzieć, że ta sprawa nigdy nie była rozstrzygana. 

– Ale nie w zakresie całości tego terenu, jak chciał tego właściciel poprzedni czy obecny. Nam się wydaje, że sprawa powinna być rozstrzygnięta w powszechnym głosowaniu referendalnym, kiedy każdy mieszkaniec Lublina będzie miał prawo się wypowiedzieć. Nie tylko mieszkańcy, którzy z natury rzeczy są najbardziej zainteresowani tematem, czyli z najbliższej okolicy, ale wszyscy.

• Ale co mają mieszkańcy Wrotkowa czy Bronowic albo Felina do tego, co się dzieje na górkach czechowskich?

– Jeśli spojrzymy na mapę miasta, to zobaczymy, że teren górek, to ponad 100 ha, to znaczący obszar w skali całego miasta. Pomysły na zagospodarowanie tego terenu budzą od lat kontrowersje. W związku z tym uznaliśmy, że najlepiej będzie, jeśli w tej sprawie wypowiedzą się wszyscy mieszkańcy miasta.

• Czy będą mieli odpowiednią wiedzę do podjęcia takiej decyzji? Bo to będzie decyzja na lata i raczej nieodwracalna. 

– Jeśli w czwartek przegłosujemy kwestię zorganizowania referendum, mamy ponad dwa miesiące na to, żeby o referendum dyskutować, przedstawiać swoje racje. Zresztą od wielu miesięcy, czy nawet lat, dyskutujemy o górkach i wielu mieszkańców Lublina ma wiedzę na ten temat i ma prawo również w tej sprawie się wypowiedzieć.

• A nie jest trochę tak, że my robimy pewnego rodzaju prezent właścicielowi górek czechowskich, który kupił nieruchomość nadającą się do innego zagospodarowania niż próbuje przeforsować? 

– Nie widzę tutaj żadnej sytuacji, kiedy komukolwiek mielibyśmy robić jakikolwiek prezent. My pytamy mieszkańców czy zgadzają się na to, żeby zmienić charakter zagospodarowania 30 proc. górek czechowskich na zabudowę mieszkalno-usługową w zamian za sfinansowanie, stworzenie parku na 75 ha i przekazanie go miastu. Mieszkańcy mogą powiedzieć „tak”, mogą powiedzieć „nie”, natomiast nie używajmy tu słowa „prezent”, bo w tym momencie absolutnie o niczym nie rozstrzygamy.

• Jeżeliby się okazało, że Rada Miasta zmieni w konsekwencji referendum plan zagospodarowania górek, umożliwiając budowę bloków, będzie to pewnego rodzaju prezentem dla inwestora. 

– Jeśli minimum 30 proc. mieszkańców pójdzie do głosowania i większość z nich powie: „tak, chcemy park na 75 ha, a w zamian za to zgadzamy się, żeby na 30 ha powstały bloki” to wtedy takie referendum jest wiążące dla Rady Miasta i wtedy zmienimy studium w tym zakresie. Natomiast poczekajmy na wyniki referendum do 8 kwietnia.

• A dlaczego pan zaczyna zdanie akurat od słów o parku, a nie o blokach? 

– Mogę zaczynać o blokach, pytanie zaczyna się od słów o zamianie terenu na bloki.

• Kto poniesie, w razie ewentualnej zmiany, koszty budowy szkoły, przedszkola? Inwestor zamierza zbudować parę tysięcy mieszkań, mówi o trzech tysiącach. To będzie sporo mieszkańców, którym trzeba zapewnić szkołę. 

– Pierwsza kwestia jest taka, że nie wiemy, ile powstanie tam mieszkań. Więc ja bym prosił zarówno właściciela terenu, jak i osoby, które protestują przeciwko organizacji referendum, żeby nie mówiły ile tam tysięcy mieszkań powstanie, ponieważ nawet w studium nie jest ta kwestia rozstrzygana. Po przyjęciu studium będziemy przyjmować szczegółowy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym będą zapisy mówiące o tym, jakiej wysokości i ile bloków tam może powstać. To będzie kolejny dokument, który Rada Miasta będzie głosować. Mówienie teraz, ile tysięcy mieszkań powstanie, jest nieuzasadnione. Druga kwestia, dotyczy tego, kto będzie budował szkołę czy przedszkole. Miasto. Tak, jak wybudowało szkołę i przedszkole na rozbudowującym się Sławinie, jak buduje szkołę, przedszkole i dom kultury na rozbudowującym się osiedlu Czuby. To naturalne, to należy do zadań miasta. Tam, gdzie budowane są mieszkania i bloki, tam musi powstać infrastruktura społeczna.

• Czyli inwestor zarobi na ewentualnej zmianie przeznaczenia górek, na sprzedanych mieszkaniach, a miasto poniesie koszt budowy szkoły? 

– Miasto musi ponieść koszt budowy szkoły w sytuacji, kiedy pojawiają się dzieci i rodziny, żeby te dzieci nie musiały jeździć do szkoły na drugi koniec miasta albo na Sławin, chociaż ta szkoła nie pomieści tylu osób. To jest naturalne, że gdzie powstają osiedla, tam buduje się szkoły i przedszkola.

• W niedawnej telewizyjnej debacie padło z ust prof. Mariana Harasimiuka stwierdzenie, że przygotowywana jest przez lubelskich naukowców szczegółowa analiza przyrodniczych walorów górek czechowskich i możliwych sposobów ich zagospodarowania. Przy czym ta analiza miałaby być gotowa, jak zapowiedział prof. Harasimiuk, jesienią. Czy nie należałoby wstrzymać się z referendum do czasu, gdy ten materiał będzie gotowy? 

– Będziemy o to pytać na sesji Rady Miasta, ponieważ są takie informacje, że ta analiza w znacznym zakresie jest już przygotowana i Wydział Planowania może się posługiwać jej ustaleniami. Podczas sesji w czwartek będziemy o to pytać, bo faktycznie taki wątek się pojawia i sam będę chciał wiedzieć, jaka jest odpowiedź.

• Ale mimo wszystko pan mówi, że do tego referendum dojdzie już teraz. 

– Tak. Wie pan, dlaczego? Ja przypomnę, że bez tego referendum nie uchwalimy Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.

• Ale miasto może samo podjąć decyzję, korzystną dla inwestora lub niekorzystną, nie przeprowadzając referendum. 

– Uważamy, że mieszkańcy powinni rozstrzygnąć w tej sprawie, natomiast studium obejmuje całe miasto. Temat górek czechowskich jest jednym z tematów, gorącym, budzącym wiele dyskusji, natomiast jest wycinkiem ogromnego studium, które obejmuje cały obszar miasta…

• … na które czekają tysiące mieszkańców…

– Dokładnie. Mieszkańcy, którzy nie są tak głośni, jak obie strony konfliktu w sprawie górek czechowskich, też czekają na to studium.

• Niechcący stali się zakładnikami sprawy górek. 

– Mieszkańcy innych części miasta? Tak, zgadzam się, ponieważ my będziemy uchwalać studium dla całego miasta, więc to studium powinno być, ze względu na interes wszystkich mieszkańców Lublina, uchwalone możliwie szybko.

• Pytanie brzmi, jak brzmi. Tak brzmieć powinno?

– To jest propozycja, którą złożyliśmy do dyskusji radnym. Ta dyskusja odbywa się już na komisjach Rady Miasta. Ostateczna treść będzie ustalana podczas sesji Rady Miasta w czwartek. Niewykluczone, że jakieś drobne korekty w tym pytaniu będą mogły być wprowadzone, ja absolutnie tego nie wykluczam. Natomiast zasadnicza treść pytania i jego wydźwięk nie powinny się zmienić.

• Jeżeli 7 kwietnia dojdzie do referendum, jak Michał Krawczyk, mieszkaniec Lublina, odpowie na pytanie?

– Nie wiem, jeszcze nie podjąłem decyzji. W czwartek w ogóle zadecydujemy o tym, czy w ogóle referendum się odbędzie. Później będą dwumiesięczne dyskusje, spotkania. I mam nadzieję, że tak, jak uczestniczę w wielu spotkaniach dotyczących górek czechowskich, od kilku dobrych lat, tak mieszkańcy również będą w tych spotkaniach uczestniczyć i wyrobią sobie zdanie na ten temat.

• Pana zdaniem oferta, którą składa deweloper jest opłacalna dla miasta? 

– Ja uważam, że to jest oferta, którą warto rozważyć. Każdy z nas powinien zadać sobie pytanie, czy na to pytanie referendalne odpowiada „tak” lub „nie”.

• Jak pan ocenia prawdopodobieństwo tego, że w referendum osiągnięta będzie wymagana do jego ważności frekwencja?

– Bardzo trudne pytanie.

• Raczej tak, czy raczej nie? 

– Nie wiem. Jeśli media będą wykazywały się takim zainteresowaniem, jak państwo, to niewykluczone, że osiągniemy próg referendalny.

Pozostałe informacje

Co na ferie w Puławach? Dom Chemika z ofertą dla dzieci i dorosłych

Co na ferie w Puławach? Dom Chemika z ofertą dla dzieci i dorosłych

W poniedziałek, 17 lutego, rozpoczynają się ferie zimowe. Z tej okazji Puławski Ośrodek Kultury przygotował specjalną ofertę dla dzieci i młodzieży. Będą warsztaty artystyczne, wyjazdy na narty oraz spotkania z nowoczesną technologią.

Dziewczyny poszły w miasto
foto
galeria

Dziewczyny poszły w miasto

Dziewczyny poszły w miasto ponieważ - jak głosiła fama - w popularnym Berecie odbywał się wieczór z Italo Disco. Tej nocy z głośników popłynęły utwory takich wykonawców jak: Falco, Sabrina, Francesco Napoli, Savage, Radiorama, Valerie Dore, Baltimora, Martinelli, Gazebo i wielu innych. Parkiet dosłownie płonął od emocji. Zobaczcie jak się bawiliście.

W pierwszym meczu w 2025 roku Górnik Łęczna zremisował na swoim stadionie z ŁKS Łódź

Górnik Łęczna zaczyna rundę wiosenną od domowego remisu

Ciekawy, dynamiczny mecz w Łęcznej z udziałem tamtejszego Górnika, ale bez zwycięstwa. W niedzielę zielono-czarni na inaugurację rundy wiosennej zremisowali 2:2 z ŁKS Łódź. Zarówno gospodarze jak i ekipa z Łodzi po końcowym gwizdku mieli prawo odczuwać niedosyt

Częściowo wyburzona stołówka
Lublin

Zagadka remontu wojskowej stołówki na Majdanku

To jest niegospodarność. Najpierw wyremontowali cześć budynku, potem wstawili nowe okna, a na koniec wzięli za wyburzanie – tak czytelnik opisał nam sytuację, jaką zaobserwował na terenie kompleksu wojskowego przy ul. Męczenników Majdanka w Lublinie. Chodzi o remont wojskowej stołówki.

Motor w dwóch kolejkach w 2025 roku dopisał do swojego konta jeden punkt

Goście przegrywają i grają w dziesiątkę. Jagiellonia Białystok - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Jagiellonia BIałystok - Motor Lublin. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.30.

Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego

Jak będzie przyszłość górników z Bogdanki? Jutro zaczyna pracę specjalny zespół

Jutro, 17 lutego, zacznie pracę powołany w ubiegłym tygodniu Zespołu ds. transformacji regionów. Chodzi o przyszłość górników z Bogdanki, ale także energetyków z Połańca czy Kozienic. Tymczasem zarząd kopalni poinformował rekordowym odpisie w wysokości 1 miliarda 249 mln zł.

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Biznes i Finanse -> Usługi -> Wykonam

Sprzedam oprogramowanie w wersji elektronicznej

Lublin

97,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

149,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Inne
Ogłoszenie o przetargu nieruchomości

Ogłoszenie o przetargu nieruchomości

Lublin

2 576 546,00 zł

Komunikaty