Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 stycznia 2019 r.
14:30

Michał Krawczyk ws. górek czechowskich: Niech wypowiedzą się wszyscy [rozmowa]

Rozmowa z Michałem Krawczykiem, przewodniczącym Klubu Radnych Prezydenta Krzysztofa Żuka, wnioskującego o referendum

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Referendum odbędzie się, o ile 31 stycznia zgodzi się na to Rada Miasta. Wynik jej głosowania wydaje się przesądzony. Mylę się? 

– Myślę, że nie, ponieważ klub Klub Radnych Prezydenta Krzysztofa Żuka złożył do Biura Rady Miasta projekt uchwały w sprawie przeprowadzenia referendum, zaproponowaliśmy w tym projekcie pytanie referendalne. Uważamy, że temat górek czechowskich jest bardzo skomplikowanym, trudnym tematem. Dyskusja dotycząca tego, czy i ewentualnie jak zagospodarować górki toczy się w Lublinie już osiemnaście lat…

• Ale w sprawie budowy bloków mieszkalnych na wniosek spółki TBV toczy się dopiero od lat kilku, nie osiemnastu. 

– Tak, natomiast wcześniej, przypomnę, był inny właściciel, który też występował z różnymi propozycjami…

• I Rada Miasta podejmowała decyzje w tej sprawie. 

– Tak, podejmowała…

• Czyli nie można powiedzieć, że ta sprawa nigdy nie była rozstrzygana. 

– Ale nie w zakresie całości tego terenu, jak chciał tego właściciel poprzedni czy obecny. Nam się wydaje, że sprawa powinna być rozstrzygnięta w powszechnym głosowaniu referendalnym, kiedy każdy mieszkaniec Lublina będzie miał prawo się wypowiedzieć. Nie tylko mieszkańcy, którzy z natury rzeczy są najbardziej zainteresowani tematem, czyli z najbliższej okolicy, ale wszyscy.

• Ale co mają mieszkańcy Wrotkowa czy Bronowic albo Felina do tego, co się dzieje na górkach czechowskich?

– Jeśli spojrzymy na mapę miasta, to zobaczymy, że teren górek, to ponad 100 ha, to znaczący obszar w skali całego miasta. Pomysły na zagospodarowanie tego terenu budzą od lat kontrowersje. W związku z tym uznaliśmy, że najlepiej będzie, jeśli w tej sprawie wypowiedzą się wszyscy mieszkańcy miasta.

• Czy będą mieli odpowiednią wiedzę do podjęcia takiej decyzji? Bo to będzie decyzja na lata i raczej nieodwracalna. 

– Jeśli w czwartek przegłosujemy kwestię zorganizowania referendum, mamy ponad dwa miesiące na to, żeby o referendum dyskutować, przedstawiać swoje racje. Zresztą od wielu miesięcy, czy nawet lat, dyskutujemy o górkach i wielu mieszkańców Lublina ma wiedzę na ten temat i ma prawo również w tej sprawie się wypowiedzieć.

• A nie jest trochę tak, że my robimy pewnego rodzaju prezent właścicielowi górek czechowskich, który kupił nieruchomość nadającą się do innego zagospodarowania niż próbuje przeforsować? 

– Nie widzę tutaj żadnej sytuacji, kiedy komukolwiek mielibyśmy robić jakikolwiek prezent. My pytamy mieszkańców czy zgadzają się na to, żeby zmienić charakter zagospodarowania 30 proc. górek czechowskich na zabudowę mieszkalno-usługową w zamian za sfinansowanie, stworzenie parku na 75 ha i przekazanie go miastu. Mieszkańcy mogą powiedzieć „tak”, mogą powiedzieć „nie”, natomiast nie używajmy tu słowa „prezent”, bo w tym momencie absolutnie o niczym nie rozstrzygamy.

• Jeżeliby się okazało, że Rada Miasta zmieni w konsekwencji referendum plan zagospodarowania górek, umożliwiając budowę bloków, będzie to pewnego rodzaju prezentem dla inwestora. 

– Jeśli minimum 30 proc. mieszkańców pójdzie do głosowania i większość z nich powie: „tak, chcemy park na 75 ha, a w zamian za to zgadzamy się, żeby na 30 ha powstały bloki” to wtedy takie referendum jest wiążące dla Rady Miasta i wtedy zmienimy studium w tym zakresie. Natomiast poczekajmy na wyniki referendum do 8 kwietnia.

• A dlaczego pan zaczyna zdanie akurat od słów o parku, a nie o blokach? 

– Mogę zaczynać o blokach, pytanie zaczyna się od słów o zamianie terenu na bloki.

• Kto poniesie, w razie ewentualnej zmiany, koszty budowy szkoły, przedszkola? Inwestor zamierza zbudować parę tysięcy mieszkań, mówi o trzech tysiącach. To będzie sporo mieszkańców, którym trzeba zapewnić szkołę. 

– Pierwsza kwestia jest taka, że nie wiemy, ile powstanie tam mieszkań. Więc ja bym prosił zarówno właściciela terenu, jak i osoby, które protestują przeciwko organizacji referendum, żeby nie mówiły ile tam tysięcy mieszkań powstanie, ponieważ nawet w studium nie jest ta kwestia rozstrzygana. Po przyjęciu studium będziemy przyjmować szczegółowy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym będą zapisy mówiące o tym, jakiej wysokości i ile bloków tam może powstać. To będzie kolejny dokument, który Rada Miasta będzie głosować. Mówienie teraz, ile tysięcy mieszkań powstanie, jest nieuzasadnione. Druga kwestia, dotyczy tego, kto będzie budował szkołę czy przedszkole. Miasto. Tak, jak wybudowało szkołę i przedszkole na rozbudowującym się Sławinie, jak buduje szkołę, przedszkole i dom kultury na rozbudowującym się osiedlu Czuby. To naturalne, to należy do zadań miasta. Tam, gdzie budowane są mieszkania i bloki, tam musi powstać infrastruktura społeczna.

• Czyli inwestor zarobi na ewentualnej zmianie przeznaczenia górek, na sprzedanych mieszkaniach, a miasto poniesie koszt budowy szkoły? 

– Miasto musi ponieść koszt budowy szkoły w sytuacji, kiedy pojawiają się dzieci i rodziny, żeby te dzieci nie musiały jeździć do szkoły na drugi koniec miasta albo na Sławin, chociaż ta szkoła nie pomieści tylu osób. To jest naturalne, że gdzie powstają osiedla, tam buduje się szkoły i przedszkola.

• W niedawnej telewizyjnej debacie padło z ust prof. Mariana Harasimiuka stwierdzenie, że przygotowywana jest przez lubelskich naukowców szczegółowa analiza przyrodniczych walorów górek czechowskich i możliwych sposobów ich zagospodarowania. Przy czym ta analiza miałaby być gotowa, jak zapowiedział prof. Harasimiuk, jesienią. Czy nie należałoby wstrzymać się z referendum do czasu, gdy ten materiał będzie gotowy? 

– Będziemy o to pytać na sesji Rady Miasta, ponieważ są takie informacje, że ta analiza w znacznym zakresie jest już przygotowana i Wydział Planowania może się posługiwać jej ustaleniami. Podczas sesji w czwartek będziemy o to pytać, bo faktycznie taki wątek się pojawia i sam będę chciał wiedzieć, jaka jest odpowiedź.

• Ale mimo wszystko pan mówi, że do tego referendum dojdzie już teraz. 

– Tak. Wie pan, dlaczego? Ja przypomnę, że bez tego referendum nie uchwalimy Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.

• Ale miasto może samo podjąć decyzję, korzystną dla inwestora lub niekorzystną, nie przeprowadzając referendum. 

– Uważamy, że mieszkańcy powinni rozstrzygnąć w tej sprawie, natomiast studium obejmuje całe miasto. Temat górek czechowskich jest jednym z tematów, gorącym, budzącym wiele dyskusji, natomiast jest wycinkiem ogromnego studium, które obejmuje cały obszar miasta…

• … na które czekają tysiące mieszkańców…

– Dokładnie. Mieszkańcy, którzy nie są tak głośni, jak obie strony konfliktu w sprawie górek czechowskich, też czekają na to studium.

• Niechcący stali się zakładnikami sprawy górek. 

– Mieszkańcy innych części miasta? Tak, zgadzam się, ponieważ my będziemy uchwalać studium dla całego miasta, więc to studium powinno być, ze względu na interes wszystkich mieszkańców Lublina, uchwalone możliwie szybko.

• Pytanie brzmi, jak brzmi. Tak brzmieć powinno?

– To jest propozycja, którą złożyliśmy do dyskusji radnym. Ta dyskusja odbywa się już na komisjach Rady Miasta. Ostateczna treść będzie ustalana podczas sesji Rady Miasta w czwartek. Niewykluczone, że jakieś drobne korekty w tym pytaniu będą mogły być wprowadzone, ja absolutnie tego nie wykluczam. Natomiast zasadnicza treść pytania i jego wydźwięk nie powinny się zmienić.

• Jeżeli 7 kwietnia dojdzie do referendum, jak Michał Krawczyk, mieszkaniec Lublina, odpowie na pytanie?

– Nie wiem, jeszcze nie podjąłem decyzji. W czwartek w ogóle zadecydujemy o tym, czy w ogóle referendum się odbędzie. Później będą dwumiesięczne dyskusje, spotkania. I mam nadzieję, że tak, jak uczestniczę w wielu spotkaniach dotyczących górek czechowskich, od kilku dobrych lat, tak mieszkańcy również będą w tych spotkaniach uczestniczyć i wyrobią sobie zdanie na ten temat.

• Pana zdaniem oferta, którą składa deweloper jest opłacalna dla miasta? 

– Ja uważam, że to jest oferta, którą warto rozważyć. Każdy z nas powinien zadać sobie pytanie, czy na to pytanie referendalne odpowiada „tak” lub „nie”.

• Jak pan ocenia prawdopodobieństwo tego, że w referendum osiągnięta będzie wymagana do jego ważności frekwencja?

– Bardzo trudne pytanie.

• Raczej tak, czy raczej nie? 

– Nie wiem. Jeśli media będą wykazywały się takim zainteresowaniem, jak państwo, to niewykluczone, że osiągniemy próg referendalny.

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty