
Inwentaryzacja schronów w województwie lubelskim trwa. Ruszają też szkolenia. A wkrótce zaczną się inwestycje i zakupy. To wszystko podyktowane jest nowymi przepisami.

- W tym momencie na terenie województwa mamy 21 schronów i 247 miejsc ukrycia. To zdecydowanie za mało, dlatego jest to pierwszy punkt na liście naszych priorytetów- powiedział na środowej konferencji prasowej Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski.
Opracowana przez rząd Ustawa o Ochronie Ludności i Obronie Cywilnej tworzy kompleksowy system ochrony polskiego społeczeństwa, zarówno w czasie pokoju, jak i wojny czy każdego innego zagrożenia.
Odbyły się też pierwsze szkolenia dla samorządowców i przedstawicieli administracji rządowej, które przeprowadziły Akademie: Pożarnictwa i Sztuki Wojennej. Zaś po 20 maja ruszą szkolenia dla samorządowców prowadzone przez Lubelski Urząd Wojewódzki, KW Państwowej Straży Pożarnej, 2. Lubelską Brygadę Obrony Terytorialnej, Akademię Zamojską i Polski Czerwony Krzyż.
W tym roku na wdrożenie ustawy rząd przeznaczy 0,3 proc. PKB, czyli ponad 5 miliardów zł. Ta kwota zostanie podzielona na województwa, do dyspozycji urzędów wojewódzkich i podmiotów wdrażających, m.in. samorządowców.
W pierwszej kolejności na aktualizację i uzupełnienie stanów magazynowych w najbardziej podstawowe produkty na wypadek jakiegokolwiek kryzysu. - Przez ostatnie 30 lat nikt tego nie robił. Nikt tego nie aktualizował, inwentaryzował. Nikt nie miał świadomości, w jakiej sytuacji wyjściowej tak naprawdę się znajdujemy – stwierdził wojewoda. Jednocześnie zapewnia, że nikogo nie chce straszyć. - Odporne państwo, odporne i pewne siebie społeczeństwo, to ludzie doinformowani, przeszkoleni i przygotowani. Po to jest ta Ustawa i wszystkie działania, które właśnie zaczynamy- tłumaczy. LUW ma ambitny plan.
- Musimy dotrzeć z informacją o niej i z wiedzą szkoleniową do każdego mieszkańca. To trudne, bo przez ostatnie 30 lat nie było praktykowane. Musimy być przygotowani i przez cały czas myśleć tymi kategoriami- wyjaśnia z olei wicewojewoda Andrzej Maj.
Środowa konferencja odbyła się przed schronem MPK w Lublinie. Obiekt ma 40 lat i może pomieścić ponad 700 osób.
Ustawa z dnia 5 grudnia 2024 roku o ochronie ludności i obronie cywilnej wprowadza nowy system, który nakłada na organy samorządu terytorialnego obowiązki związane z ewidencjonowaniem, utrzymywaniem i budowaniem schronów oraz ukryć doraźnych. Celem jest zapewnienie mieszkańcom dostępu do odpowiednich miejsc schronienia w przypadku kryzysu
