

W czwartek rozpoczęła się rekrutacja na studia na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Uczelnia czeka na przyszłych studentów. Poza swoją stałą ofertą kierunków, w tym roku kusi również nowościami. W czym można wybierać?

Lubelski UMCS chwali się, że jego oferta jest nie tylko szeroka, ale również różnorodna. Kandydaci mogą wybierać spośród prawie 100 kierunków, zarówno na studiach I, jak i II stopnia, jednolitych magisterskich, dziennych i zaocznych.
Podobnie jak w latach poprzednich studiować na uniwersytecie można popularne prawo, psychologię, finanse i rachunkowość, produkcję medialną i zarządzanie. Ale skoro trendy się zmieniają, to UMCS chce iść z duchem czasu i oferuje nowości. Jakie?
Jest ich sporo. To np. archiwistyka i elektroniczne zarządzanie dokumentacją, nauczanie jezyka polskiego jako obcego i drugiego. Jest też obco brzmiący tourism management and marketing (stacjonarne studia II stopnia), zarządzanie turystyką, doradztwo podatkowe i administracja skarbowa.
- W stałej ofercie mamy także ciekawe propozycje m.in. z zakresu neofilologii. Warto zwrócić uwagę na hispanistykę, germanistykę i portugalistykę czy bezpieczeństwo radiacyjne – na którym kształcimy kadry dla przyszłej energetyki jądrowej - dodaje Katarzyna Skałecka z Centrum Prasowego UMCS.
Harmonogram rekturacji na tę uczelnię w Lublinie wygląda następująco:
- 17 kwietnia – rozpoczęcie internetowej rejestracji kandydatów na studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie
- 10 lipca – zakończenie rejestracji i wnoszenia opłat rekrutacyjnych
- 9–14 lipca – egzaminy wstępne na kierunkach, na których szczegółowe zasady je przewidują
- 16 lipca – ogłoszenie wyników w systemie (publikacja listy osób zakwalifikowanych)
- 18, 21–22 lipca – dostarczanie dokumentów
- 23 lipca – ogłoszenie kolejnej listy (2) osób zakwalifikowanych na zwolnione miejsca
- 24–25 lipca – dostarczanie dokumentów kandydatów z listy (2)
- Proces rekrutacji na UMCS zawiera się w kilku krokach. Na początku kandydat powinien zapoznać się z kierunkami studiów dostępnymi w ofercie UMCS, zasadami kwalifikacji oraz terminami. Następnie zakłada konto w systemie rekrutacyjnym uczelni i zapisuje się na wybrany kierunek. Jeśli wybierze więcej niż jeden, koniecznie powinien ustawić priorytety. Kolejne kroki będą wiązały się z wniesieniem opłaty rekrutacyjnej, uzupełnieniem wyników matury oraz dostarczeniem niezbędnych dokumentów- podpowiada Skałecka.
