Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 czerwca 2019 r.
8:02

Lublin: Na górkach czechowskich jednak będzie beton? Projekt studium może zostać przyjęty jeszcze przed wakacjami

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
602 561 A A

Cisza przed burzą. Tuż przed wakacjami mogą się rozstrzygnąć losy górek czechowskich. Według nieoficjalnych informacji prezydent Lublina Krzysztof Żuk ma zaproponować radnym, by dali zgodę na zabudowę blokami części tego terenu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi o zatwierdzenie projektu studium przestrzennego Lublina. To dokument, który określa przeznaczenie poszczególnych części miasta. Ze studium wynika, czy w danym miejscu powinna być zieleń, czy bloki mieszkalne. Wysokość bloków i minimalną liczbę miejsc parkingowych dla ich mieszkańców określa się w planie zagospodarowania przestrzennego. Górki już taki plan mają, ale jego zmiany chce właściciel terenu, spółka TBV.

To właśnie studium ma przeznaczyć część górek czechowskich pod mieszkaniową zabudowę wielorodzinną i wyznaczyć rezerwę terenu pod podstawówkę na tyłach sklepu Lidl przy Koncertowej. Taki zapis, jak dowiadujemy się nieoficjalnie, miałby być umieszczony w projekcie, który będzie wysłany do uchwalenia przez Radę Miasta, choć nie jest to jedyny możliwy scenariusz. Z nieoficjalnych informacji wynika również, że do głosowania w tej sprawie może dojść na najbliższym posiedzeniu, czyli 27 czerwca.

Oficjalnie Ratusz nie potwierdza, że projekt będzie wysłany na czerwcowe posiedzenie. – Nie ma w tej chwili takiego projektu – mówi Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina. Do posiedzenia zostały jednak dwa tygodnie i projekt może jeszcze zostać skierowany pod obrady. Czy tak się stanie? – Nie ma takiego projektu. To wszystko, co mam do przekazania.

W Ratuszu mówi się jednak o tym, że projekt studium może być gotowy jeszcze przed najbliższym posiedzeniem. Sygnały o tym, że miasto może dopuścić zabudowę mieszkaniową na części górek czechowskich, niepokoją społeczników, którzy walczą o to, by zostawić w spokoju tutejszą przyrodę.

– Jeśli radni, znienacka, korzystając z wakacyjnej pory, uchwalą studium zezwalające na blokowiska na górkach,
będzie to obciach sezonu, a do rządzącej w mieście koalicji zupełnie słusznie przylgnie nazwa Platforma Deweloperska
– komentuje Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka, organizacji przeciwnej zabudowie dawnego poligonu.

Jego zdaniem władze miasta lekceważą wynik referendum, w którym 67 proc. głosów (około 23 tys.) oddano przeciw blokom na górkach. Przypomnijmy jednak, że referendum, którego pomysłodawcą był prezydent Żuk, było nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji (niecałe 13 proc. przy wymaganych 30). Według Gorczycy miasto zlekceważyłoby również wynik panelu obywatelskiego, którego uczestnicy rekomendowali pozostawienie górek wolnych od zabudowy.

>>> Referendum w sprawie górek czechowskich: Jak głosowały poszczególne dzielnice Lublina [wyniki]

Górki czechowskie

Przeciw blokom opowiedziały się również tysiące osób zgłaszających formalnie uwagi do projektu studium w wersji upublicznionej w marcu zeszłego roku. Do dziś prezydent nie skomentował wyniku referendum, ani nie ogłosił, które z uwag zostały uwzględnione, a które nie. Ustawa nie wymaga od niego takiej informacji, ale nakazuje mu tylko, by składając do Rady Miasta projekt studium dołączył do niego listę nieuwzględnionych uwag.

Zapalne tereny

Studium przesądzi nie tylko o losach górek czechowskich, ale też wielu innych terenów, których właściciele chcą je wykorzystać w nowy sposób. Dotyczy to głównie gruntów w dzielnicach Szerokie i Głusk, których właściciele od lat zabiegają o przekształcenie działek rolnych w budowlane, bo chcą tu zbudować domy mieszkalne.

Kontrowersje związane z projektem studium towarzyszą nie tylko sprawie górek czechowskich. Innym punktem zapalnym jest wrysowana w miejskie plany od wielu lat budowa drogi na przedłużeniu ul. Smoluchowskiego. Przeciw jej powstaniu opowiada się spora część mieszkańców tej dzielnicy.

Głosy sprzeciwu pojawiają się też w związku z planami wytyczenia ul. Uhorczaka, która może się stać alternatywą dla ul. Diamentowej, ale mogłaby być dosyć uciążliwa dla mieszkańców pobliskich bloków. Podobnie jest z trasą wytyczoną w planach wzdłuż torów kolejowych między lasem Stary Gaj a blokami na południu Czubów. Jedni widzą w tym duże usprawnienie ruchu, drudzy zburzenie spokoju przy lesie.

Opór towarzyszy także wytyczeniu po przeciwnej stronie Starego Gaju drogi zwanej nieraz „południową obwodnicą”, która miałaby dalej przebiegać w ciągu dzisiejszej ul. Żeglarskiej i łączyć Węglin z Felinem.

>>> Lublin: Minęły dwa miesiące od referendum. Obrońcy nie zapominają o górkach czechowskich

Zobacz także: Dwa miesiące po referendum. Manifestacja w sprawie górek czechowskich

e-Wydanie

Pozostałe informacje

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

Daniel Iwanek (z lewej) i Wiktor Bis zaliczyli w Peru bardzo udany start

Sukcesy zawodników KKT Chidori i Akademii Karate Daniela Iwanka w mistrzostwach świata w Peru

Mistrzostwa świata odbywały się w prestiżowym ośrodku sportowym Villa Deportiva Nacional w Limie. W zawodach, organizowanych pod patronatem Prezydent Peru Diny Boluarte i Caritasu, zawodnicy z Lubelszczyzny zdobyli 18 medali.