Lubelskie uczelnie szykują się do rekrutacji na pierwszy rok studiów w nowym roku akademickim. By zainteresować maturzystów swoją ofertą, część z nich uruchamia nowe kierunki
UMCS
Największa lubelska uczelnia internetową rejestrację kandydatów rozpoczęła 1 kwietnia. Na większości kierunków potrwa ona do 10 lipca. Nieco krócej - do 25 czerwca można będzie się rejestrować na kierunki studiów, na których wymagany jest egzamin wstępny przed komisją rekrutacyjną. Chodzi o logopedię z audiologią na Wydziale Humanistycznym, pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną na Wydziale Pedagogiki i Psychologii oraz kierunki na Wydziale Artystycznym.
Postępowanie kwalifikacyjne zakończy się 16 lipca i wtedy zostaną ogłoszone pierwsze listy rankingowe osób przyjętych na studia. W dniach 18-20 lipca będą one miały czas na składanie dokumentów. W przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym lub kolejnych terminach, komisja rekrutacyjna ogłosi następną listę osób zakwalifikowanych na zwolnione miejsca.
- Nasza uczelnia oferuje kształcenie na 11 wydziałach w Lublinie i Wydziale Zamiejscowym w Puławach. Kandydaci na studia w UMCS mogą wybierać spośród ponad 80 kierunków i ok. 250 specjalności. Chętnych zapraszamy także na studia podyplomowe (do wyboru jest 85 kierunków) oraz na studia doktoranckie. Oferujemy również kierunki z językiem wykładowym angielskim – informuje Katarzyna Skałecka z biura prasowego Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej.
Dla kandydatów na pierwszy rok studiów pierwszego stopnia uniwersytet przygotował w tym roku trzy nowości, choć lista nie jest jeszcze zamknięta. W ofercie znajdą się: wychowanie fizyczne (na Wydziale Zamiejscowym w Puławach), polsko-niemieckie studia kulturowe i translatorskie (studia w języku polskim i niemieckim na Wydziale Humanistycznym UMCS oraz na Uniwersytecie w Poczdamie) oraz anglojęzyczny kierunek international relations na Wydziale Politologii.
KUL
W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim rejestracja kandydatów na studia I stopnia i jednolite magisterskie rozpocznie się 7 maja i potrwa do 8 lipca (w przypadku kandydatów ze starą maturą do 1 lipca). Ogłoszenie wyników kwalifikacji nastąpi 11 lipca.
- W ofercie mamy 49 kierunków I stopnia oraz 36 kierunków studiów II stopnia – mówi Lidia Jaskuła, rzecznik prasowy KUL. - Tegoroczną nowością jest kierunek prowadzony w języku angielskim - antropologia stosowana (studia I stopnia). To studia interdyscyplinarne, łączące wiedzę o człowieku w wymiarze społeczno-kulturowym, historycznym, biologicznym oraz filozoficznym. Wszyscy studenci tego kierunku odbędą staże zagraniczne bądź w organizacjach podejmujących działalność międzynarodową, np. pozarządowych organizacjach humanitarnych, agencjach pomocowych czy instytucjach podejmujących działania na rzecz imigrantów i uchodźców.
Ponadto, zgodnie ze zmianami prawnymi wprowadzonymi nową ustawą o szkolnictwie wyższym, kierunek pedagogika specjalna, który dotychczas prowadzony był w systemie studiów licencjackich, staje się kierunkiem o kształceniu pięcioletnim (jednolitym magisterskim).
- Szczegółowa oferta oraz zasady rekrutacji na poszczególne kierunki będą dostępne w naszym serwisie dla kandydatów na stronie: kandydat.kul.pl Wszelkimi informacjami i pomocą służą również pracownicy Sekcji Obsługi Kandydatów i Studentów, na parterze Kolegium Norwidianum, w sali nr 4 – dodaje Jaskuła.
Politechnika Lubelska
20 maja 2019 r. rusza elektroniczna rejestracja kandydatów na studia na Politechnice Lubelskiej. Kandydaci rejestrują się na stronie internetowej uczelni www.pollub.pl. Rejestracja na studia stacjonarne zakończy się 8 lipca. Wyjątkiem jest kierunek architektura, tutaj rekrutacja potrwa do 21 czerwca.
Politechnika oferuje 20 kierunków kształcenia na studiach stacjonarnych I stopnia. – W tym roku nie przewidujemy uruchomienia nowych kierunków – mówi Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik prasowy PL.
Uczelnia przygotowała w sumie 4360 miejsc na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych. 1830 miejsc czeka na kandydatów na studiach stacjonarnych I stopnia oraz 660 na studiach niestacjonarnych I stopnia.
Uniwersytet Przyrodniczy
10 maja planowany jest początek naboru w Uniwersytecie Przyrodniczym. W ofercie rekrutacyjnej na rok 2019/20 znajduje się 39 kierunków studiów. - Na uwagę zasługują kierunki unikatowe w skali kraju takie jak np.: behawiorystka zwierząt, bezpieczeństwo i certyfikacja żywności, hipologia i jeździectwo, zielarstwo i terapie roślinne, gastronomia i sztuka kulinarna czy biokosmetologia – mówi Iwona Pachcińska, rzecznik prasowy UP.
Wymienione kierunki to nowości z ostatnich lat, które zakończyły się rekrutacyjnym sukcesem i wciąż cieszą się sporym zainteresowaniem kandydatów. W tym roku uczelnia przygotowała aż siedem nowych propozycji. Są nimi: mleczarstwo, biobezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe, zielarstwo i fitoprodukty, analityka weterynaryjna, pielęgnacja zwierząt i animaloterapia, sztuka ogrodowa i aranżacje roślinne oraz zarządzanie zasobami Ziemi. Ponadto uruchomiony zostanie także kierunek Global Manager in Agrobusiness – bezpłatne studia anglojęzyczne dla kandydatów z Polski.
Uniwersytet Medyczny
Rekrutacja u medyków rozpoczęła się 8 kwietnia, a zakończy nie później niż 11 października. Po opublikowaniu pierwszych list rankingowych, wraz z dostarczaniem dokumentów przez zakwalifikowanych kandydatów, będą ogłaszane kolejne przyjęcia osób z listy rezerwowej, aż do wyczerpania limitów miejsc. Szczegółowy kalendarz rekrutacyjny zostanie ogłoszony do końca marca.
Uczelnia oferuje 15 kierunków studiów na czterech wydziałach. Od lat największym zainteresowaniem kandydatów cieszą się medycyna i stomatologia. W ubiegłym roku o jedno miejsce na nich ubiegało się odpowiednio 10 i 19 osób. W ostatnich latach maturzyści chętnie wybierali także dietetykę czy farmację. W tym roku uniwersytet nie szykuje żadnych nowych propozycji. – Skupiamy się na już oferowanych kierunkach – przyznaje Włodzimierz Matysiak, rzecznik prasowy UM.