Zaczęła się budowa na działce zajmowanej latami przez stację kontroli pojazdów. Przy ul. Żołnierzy Niepodległej (dawniej I Armii Wojska Polskiego) będą mieszkania i sklepy. Sąsiedni budynek, z którego wyprowadza się sanepid, miasto ma wystawić na sprzedaż
Budowa zaczęła się w miejscu, w którym przez wiele lat działała stacja kontroli pojazdów. Stacja została już zburzona, jej miejsce zajmie budynek mieszkalny z częścią handlowo-usługową. Będzie też dwupoziomowy parking podziemny.
– Powstanie 29 mieszkań o wysokim standardzie i 8 lokali usługowych – mówi Małgorzata Łukasik z firmy Art Residence, która jest inwestorem. – Zainteresowanie jest spore, ale nie podpisywaliśmy jeszcze umów z najemcami.
Pozwolenie na budowę, wydane przez Urząd Miasta, zaskarżył do wojewody współwłaściciel jednej z sąsiednich kamienic. Tłumaczył, że prace budowlane mogą zaszkodzić okolicznym budynkom, ale wojewoda utrzymał w mocy decyzję Ratusza. To umożliwiło inwestorowi rozpoczęcie prac.
– Budowa potrwa około roku – szacuje Łukasik.
Budynek zaprojektowała lubelska pracownia Kożuchowski Architekci.
Zabytek na sprzedaż
Nie będzie to jedyna zmiana przy ulicy Żołnierzy Niepodległej (dawniej I Armii Wojska Polskiego). Stojący obok zabytkowy budynek dawnej Komisji Obwodowej ma zmienić właściciela. Wyprowadza się stąd sanepid.
Zabytek (budowę ukończono w 1826 r.) jest własnością miasta, które zamierza wystawić go na sprzedaż. Nie wykorzysta budynku na własne potrzeby, bo wnętrza są małe (mają 364 mkw.) i wymagają kosztownego remontu, o którego przeprowadzenie już od dłuższego czasu upomina się wojewódzki konserwator zabytków.
– Już w 2013 r. została wydana decyzja konserwatora o tym, aby ten budynek poddać generalnemu remontowi lub remontowi zabezpieczającemu – oznajmił Arkadiusz Nahuluk, dyrektor Wydziału Gospodarowania Mieniem w lubelskim Ratuszu podczas grudniowego posiedzenia Rady Miasta. Wtedy to radni zgodzili się na sprzedaż budynku, a później prezydent Lublina zdecydował, że sprzedaż nastąpi w trybie przetargu nieograniczonego.
• Właściciela nie zmieni za to sąsiadująca z placem budowy miejska kamienica przy Krakowskim Przedmieściu 39 b, która była niegdyś siedzibą banku. Prezydent ostatecznie zrezygnował ze sprzedaży, ma umieścić tam urzędników z Lubelskiego Centrum Ekonomiczno-Administracyjnego Oświaty.
– Ale wcześniej trzeba przeprowadzić modernizację budynku, bo nie spełnia wymogów przeciwpożarowych i wymogów prawa budowlanego – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta. – Będziemy zamawiać dokumentację do takich prac.