Pokazy różnych technik produkcji leków biotechnologicznych stosowanych w Lublinie od 1944 roku, wykonanie czopków metodą wyciskania w prasie czy wylewania do gotowych foremek przy użyciu sprzętu z lat 60. i 70. ubiegłego wieku oraz wiele unikatowych eksponatów. Powstało Muzeum Biotechnologii Przemysłowej.
Stworzyli je pasjonaci z Biotechnologicznego Stowarzyszenia Edukacyjnego, które działa przy spółce Biomed-Lublin. Pracowali nad tym cztery lata i w całości sfinansowali z własnych środków.
– Chodziło nam o promocję przemysłu biotechnologicznego na przykładzie dokonań naukowych i produkcyjnych spółki Biomed-Lublin, która działa od 73 lat i ma bardzo bogatą historię oraz unikatowe produkty – mówi Kamila Frankiewicz, prezes Biotechnologicznego Stowarzyszenia Edukacyjnego. – O tym się jednak nie mówi, bo nie możemy reklamować leków. Dzięki muzeum mogliśmy pokazać jak wyglądała taka produkcja na przestrzeni kilkudziesięciu lat – od 1944 do 2003 roku.
Na odwiedzających muzeum czekają również pokazy kontroli leków np. badanie próżni w ampułkach.
– Firma miała własnych konstruktorów odpowiedzialnych za aparaturę, którzy działali w specjalnie do tego powołanym podmiocie - Klubie Racjonalizacji Produkcji – opowiada Frankiewicz. – Można między innymi obejrzeć wystawę plakatów edukacyjnych o powstawaniu szczepionek w latach 40. i 50. ubiegłego wieku, w tym szczepionki przeciwko tyfusowi. Była produkowana z wszy odzieżowej odmiany kaukasko-afrykańskiej sprowadzanej wówczas specjalnie ze Lwowa od prof. Rudolfa Weigla. To jeden z przykładów produkcji leków z wykorzystaniem pasożytów.
Wśród eksponatów, które udało się zgromadzić w muzeum są m.in. szklany aparat Parnasa-Wagnera z 1967 roku, wyprodukowany przez Wytwórnię Sprzętu Medycznego w Gliwicach.
– To unikat na skalę światową. Są też czopkarki z lat 60 i 70. ręczne i półautomatyczne do wytwarzania czopków, mikroskopy Carla-Zeissa z lat 40., titroskop z 1970 roku i wiele innych bardzo ciekawych urządzeń oraz aparatów, które były wykorzystywane na przestrzeni 70 lat – wylicza Frankiewicz.
– Muzeum mieści się na Wydziale Biotechnologii i Nauki o Środowisku KUL na Konstantynowie. To efekt naszej kilkuletniej współpracy z uczelnią, w ramach której organizujemy również certyfikowane praktyki i staże dla studentów oraz konferencje naukowe.
Wstęp do muzeum jest bezpłatny. Termin zwiedzania trzeba indywidualnie ustalać ze stowarzyszeniem: edukacjabiomedlublin@outlook.com lub tel. 503 346 581.