Lublin

11 października 2017 r.
6:41

Nowe muzeum w Lublinie. Dowiesz się jak kiedyś powstawały leki [zdjęcia]

0 4 A A

Pokazy różnych technik produkcji leków biotechnologicznych stosowanych w Lublinie od 1944 roku, wykonanie czopków metodą wyciskania w prasie czy wylewania do gotowych foremek przy użyciu sprzętu z lat 60. i 70. ubiegłego wieku oraz wiele unikatowych eksponatów. Powstało Muzeum Biotechnologii Przemysłowej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Stworzyli je pasjonaci z Biotechnologicznego Stowarzyszenia Edukacyjnego, które działa przy spółce Biomed-Lublin. Pracowali nad tym cztery lata i w całości sfinansowali z własnych środków.

– Chodziło nam o promocję przemysłu biotechnologicznego na przykładzie dokonań naukowych i produkcyjnych spółki Biomed-Lublin, która działa od 73 lat i ma bardzo bogatą historię oraz unikatowe produkty – mówi Kamila Frankiewicz, prezes Biotechnologicznego Stowarzyszenia Edukacyjnego. – O tym się jednak nie mówi, bo nie możemy reklamować leków. Dzięki muzeum mogliśmy pokazać jak wyglądała taka produkcja na przestrzeni kilkudziesięciu lat – od 1944 do 2003 roku.

Na odwiedzających muzeum czekają również pokazy kontroli leków np. badanie próżni w ampułkach.

– Firma miała własnych konstruktorów odpowiedzialnych za aparaturę, którzy działali w specjalnie do tego powołanym podmiocie - Klubie Racjonalizacji Produkcji – opowiada Frankiewicz. – Można między innymi obejrzeć wystawę plakatów edukacyjnych o powstawaniu szczepionek w latach 40. i 50. ubiegłego wieku, w tym szczepionki przeciwko tyfusowi. Była produkowana z wszy odzieżowej odmiany kaukasko-afrykańskiej sprowadzanej wówczas specjalnie ze Lwowa od prof. Rudolfa Weigla. To jeden z przykładów produkcji leków z wykorzystaniem pasożytów.

Wśród eksponatów, które udało się zgromadzić w muzeum są m.in. szklany aparat Parnasa-Wagnera z 1967 roku, wyprodukowany przez Wytwórnię Sprzętu Medycznego w Gliwicach.

– To unikat na skalę światową. Są też czopkarki z lat 60 i 70. ręczne i półautomatyczne do wytwarzania czopków, mikroskopy Carla-Zeissa z lat 40., titroskop z 1970 roku i wiele innych bardzo ciekawych urządzeń oraz aparatów, które były wykorzystywane na przestrzeni 70 lat – wylicza Frankiewicz.

– Muzeum mieści się na Wydziale Biotechnologii i Nauki o Środowisku KUL na Konstantynowie. To efekt naszej kilkuletniej współpracy z uczelnią, w ramach której organizujemy również certyfikowane praktyki i staże dla studentów oraz konferencje naukowe.

Wstęp do muzeum jest bezpłatny. Termin zwiedzania trzeba indywidualnie ustalać ze stowarzyszeniem: edukacjabiomedlublin@outlook.com lub tel. 503 346 581.

Pozostałe informacje

MKS FunFloor przegrał pierwszy mecz pod wodzą Pawła Tetelewskiego
galeria

MKS FunFloor Lublin przegrał z KPR Gminy Kobierzyce

KPR Gminy Kobierzyce wyrasta na koszmar MKS FunFloor. W tym sezonie obie ekipy spotkały się już dwa razy i oba mecze zakończyły się porażkami lubelskiej siódemki. I nie jest ważne, czy na ławce trenerskiej zasiadała Edyta Majdzińska, czy jak w środowy wieczór Paweł Tetelewski. Drużyna z Dolnego Śląska w obu przypadkach była wyraźnie lepsza.

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie
galeria

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie

Jak uchronić się przed powodzią? Jakie organizmy żyją w Bystrzycy? Tego dowiedzieli się dzisiaj uczniowie ze szkoły podstawowej nr 39 w Lublinie podczas zajęć z programu "Aktywni Błękitni".

Trening kosmetologiczny dla seniorów
galeria

Trening kosmetologiczny dla seniorów

Automasaż, gimnastyka mięśni twarzy i pielęgnacja ciała. Tego uczyli się lubelscy seniorzy.

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

28-letni mieszkaniec Terespola zignorował zakaz wjazdu. Mężczyzna nie zauważył krawędzi rampy i utknął na torach kolejowych.

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lublin uczcił 162. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Władze oraz społeczność szkolna zapaliły znicze i złożyły kwiaty w miejscach pamięci.

Gala karnawałowa w Operze
7 lutego 2025, 18:00

Gala karnawałowa w Operze

Mamy karnawał, czas zabawy. Opera Lubelska zaprasza na Galę Karnawałową w stylu brilliant, która zaświeci blaskiem Wiednia i Paryża.

Wszystkiego najlepszego wszystkim dziadkom!
MEMY
galeria

Wszystkiego najlepszego wszystkim dziadkom!

22 stycznia obchodzimy Dzień Dziadka. To właśnie dzięki nim świat jest lepszy.

Ul. Bernardyńska jeszcze dziś zamknięta dla ruchu
galeria

Ul. Bernardyńska jeszcze dziś zamknięta dla ruchu

Ulica Bernardyńska nadal pozostaje zamknięta dla ruchu. Obowiązują objazdy komunikacji miejskiej. Decyzja o otwarciu ulicy może zapaść jutro.

Sebastian Rudol może wkrótce pożegnać się z Motorem Lublin

Sebastian Rudol pożegna się z Motorem Lublin?

Niespodziewane wieści transferowe. Według plotek wkrótce Motor Lublin może opuścić Sebastian Rudol. Środkowy obrońca pokazał się na jesieni z bardzo dobrej strony, ale w zimie żółto-biało-niebiescy sprowadzili już dwóch stoperów. „Rudi” ma przenieść się do pierwszoligowego ŁKS Łódź.

Zigi Zana

Miał być przełom, a jest problem. Kupiec nie zapłacił za najdroższą klacz aukcji Pride of Poland

Typowana jako faworytka ubiegłorocznej aukcji Pride of Poland, klacz Zigi Zana taką się okazała. Problem w tym, że stadnina w Michałowie do tej pory nie doczekała się 145 tys. zł euro. To cena, za którą wylicytował ją kupiec z Belgii.

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej
galeria

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej

Marianna Krasnodębska pseud. „Wiochna” zmarła w wieku 101 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w środę na cmentarzu na Majdanku.

Pijany omal nie wjechał w dzieci. Miał 3 promile i zakaz kierowania

Pijany omal nie wjechał w dzieci. Miał 3 promile i zakaz kierowania

Gdyby nie reakcja świadków, mogłoby dojść do tragedii. Jedna z dziewczynek odskoczyła w ostatniej chwili.

Nie żyje muzyk disco polo. Zginął w wypadku samochodowym

Nie żyje muzyk disco polo. Zginął w wypadku samochodowym

Łukasz Obszyński, znany jako DJ Yogas, zginął we wczorajszym wypadku w Werbkowicach. Jak podaje policja - zderzył się czołowo z pojazdem wojskowym.

Pożar domu

Sąsiad uratował starszą kobietę z pożaru domu. Trwa zbiórka na odbudowę

Gdyby nie odważny sąsiad, pani Stanisława mogłaby spłonąć w pożarze swojego dobytku. Wójt gminy w specjalny sposób podziękował panu Januszowi, a przyjaciele uruchomili zbiórkę na odbudowę domu.

Pechowy Dzień Babci – seniorki straciły 65 tys. zł

Pechowy Dzień Babci – seniorki straciły 65 tys. zł

Dzień Babci nie był szczęśliwy dla seniorek z Lublina. Kobiety uwierzyły w historie o ataku na konto bankowe i wypadku wnuczki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty