Od dzisiaj więcej osób świeckich może uczestniczyć w mszach świętych i nabożeństwach. Proboszczowie poszczególnych parafii poinformowali wiernych o aktualnych limitach, ponieważ w każdym kościele są one inne i mogą wynosić od 6 do 100 osób – w zależności od wielkości świątyni.
W związku z epidemią koronawirusa w Polsce, jeszcze w minioną niedzielę we mszy św. mogło wziąć udział jedynie 5 osób świeckich, poza posługującymi. Od dzisiaj, w związku ze stopniowym znoszeniem ograniczeń, limit osób w miejscach kultu religijnego jest ustalany na innych zasadach.
– Zgodnie z nowym rozporządzeniem proboszczowie muszą zadbać o to, aby w trakcie obrzędów religijnych w świątyni znajdował się 1 uczestnik na 15 metrów kwadratowych powierzchni budynku – przypomina ks. Adam Jaszcz, wicekanclerz, rzecznik prasowy archidiecezji lubelskiej. – Nie dotyczy to osób sprawujących kult religijny. W wielu parafiach księża w trakcie niedzielnych ogłoszeń podali do wiadomości konkretną liczbę wiernych, którzy mogą uczestniczyć w mszy św., w zależności od wielkości kościoła.
Duchowny dodaje, że ograniczenia są potrzebne do walki z wirusem. – Jednak ich poluzowanie w przypadku kościołów, traktujemy jako znak nadziei na przyszłość. Jak stwierdził przewodniczący KEP, nie wyobrażamy sobie, aby nowa normalność miała oznaczać trwałe, liczone w latach odizolowanie większości społeczeństwa od osobistego uczestnictwa w mszy św. – podkreśla.
Kapłani już poinformowali wiernych o obowiązujących limitach. „Od 20 kwietnia! obowiązują nowe zasady uczestnictwa w liturgii i modlitwie w kościele” – podali m.in. za pośrednictwem Facebooka kapłani z parafii pw. św. Józefa przy ul. Filaretów w Lublinie. „W ich świetle w naszej świątyni w wyznaczonych miejscach może przebywać maksymalnie 60 osób, dodatkowe 20 może uczestniczyć w Eucharystii w kościele dolnym.”
Aby osobom uczestniczących w mszy św. było łatwiej, ławki, w których można siadać zostały specjalnie oznaczone – kartką z napisem: Miejsce modlitwy.
W przypadku parafii pw. św. Andrzeja Boboli przy ul. Paderewskiego w Lublinie, w tym samym czasie w kościele może być 60 osób, nie licząc służby liturgicznej. A w Świdniku w parafii pw. NMP Matki Kościoła – „w Górnym Kościele – ok. 100 osób i w Dolnym Kościele – ok. 50 osób”, w chełmskim kościele Rozesłania św. Apostołów – limit wynosi 34 osoby, a w lubelskiej archikatedrze – 65 osób.
W mniejszych kościołach – np. w Niedrzwicy Dużej koło Lublina – jednocześnie może się modlić 20 osób, podobnie jak w kościele w Końskowoli. Ale już w kaplicy w Chrząchowie tylko 8 osób, a w kaplicy w Pożogu maksymalnie 6 osób.
Pogrzeby z większą liczbą żałobników
Więcej żałobników może też pożegnać zmarłą osobę. – Na cmentarzu podczas jednego pogrzebu może przebywać nie więcej niż 50 uczestników – oprócz księdza, osób dokonujących pochowania lub osób zatrudnionych – wyjaśnia ks. Adam Jaszcz.