Kościół św. Mikołaja w Lublinie jest prawdopodobnie starszy niż podają historyczne źródła. Tak przynajmniej wskazują najnowsze badania prowadzone na terenie parafii na Czwartku. Podczas rozpoczynającego się w piątek odpustu będzie można obejrzeć krypty i fragmenty malowideł ściennych w kościele.
– Dokładnie rok temu została zrobiona ta odkrywka – prezentuje fragment malowidła ściennego ks. kan. Piotr Kawałko, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Lublinie. – Takich fragmentów malowideł datowanych na XVII wiek mamy kilka w różnych miejscach świątyni. Prawdopodobnie pierwotnie tak wyglądały ściany tego kościoła. Ponieważ jest kilka warstw malarskich położonych na to malowidło, to te późniejsze malunki zniszczyły tę pierwotną warstwę. Nie odsłanialiśmy całości, tylko fragmenty.
Według informacji źródłowych świątynia na Czwartku pochodzi z drugiej połowy XVI wieku. Mówią o tym akta wizytacyjne z 1603 r. Wówczas miał w tym miejscu stać kościół murowany z drewnianym stropem. Był to kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Później kościół został przebudowany. Piotr Traversi nadał świątyni cechy renesansu lubelskiego. Świątynia ostatecznie została ukończona na początku XVII w. W 1644 r. biskup krakowski Andrzej Trzebnicki dokonał ponownej konsekracji kościoła pod wezwaniem św. Mikołaja.
Proboszcz parafii na Czwartku wskazuje, że najnowsze badania wskazują, że kościół św. Mikołaja jest starszy. – Datuje się go na XV a nawet XIV wiek, co wskazywałoby na to, że obecne ujęcie historyczne jest błędne bo kościół jest sporo starszy – podaje ks. Kawałko.
Obecnie na terenie parafii są prowadzone badania architektoniczne. Wcześniej były badania przy użyciu georadaru. Dzięki nim wiadomo, że nie tylko pod prezbiterium są krypty. Można do nich zejść po drabinie. W największej są cztery trumny. Wykonane badania georadarem wskazują, że takich pomieszczeń było więcej. – Są co najmniej cztery pomieszczenia. Zostały zasypane. Być może ze względu na niestabilność sklepień – przypuszcza Krzysztof Janus z Politechniki Lubelskiej, który na miejscu prowadzi badania.
Jeśli parafii uda się pozyskać pieniądze unijne zostaną wykonane badania archeologiczne.
Tymczasem podczas rozpoczynających się 4 grudnia uroczystości odpustowych w parafii będzie można zwiedzać dostępne krypty i obejrzeć odkryte malowidła. Jednym z ważniejszych wydarzeń odpustowych będzie orszak św. Mikołaja, który 5 grudnia już po raz drugi przejdzie ulicami Lublina. Św. Mikołaj w stroju biskupim będzie rozdawać prezenty m.in. chorym dzieciom w szpitalach.