W naszym województwie jest 20 pomników polskiego papieża. 26 szkół nosi jego imię. W każdym większym mieście jest ulica lub plac poświęcony Ojcu Świętemu. Jest też szpital jego imienia. Mało tego! Powstaje praca doktorska o pomnikach przedstawiających
Jana Pawła II.
W Polsce jest 220 pomników papieża. W naszym województwie: 20. – Najpiękniejszy jest ten z dziedzińca KUL w Lublinie. To w ogóle jeden z lepszych pomników papieża w kraju. Niestety, nie wszystkie takie są. Połowa z nich budzi mieszane uczucia. Choćby pod Zamościem czy w Urzędowie... Twarz papieża jest bardzo trudna do pokazania. A na dodatek każdy ją zna i od razu wychwyci wszelkie różnice między pomnikiem a prawdziwym obliczem.
Co gorsza, podczas swoich podróży po Polsce Kazimierz Ożóg spotkał się już z papieską bombonierką. – I tekturową figurką papieża. Do składania.
Na szczęście nie wszyscy tak robią. Zespół Placówek Szkolnych w Przewłoce koło Parczewa nosi imię Jana Pawła II od 16 maja 2002 r. – Rzuciłem takie hasło dla samorządu uczniowskiego – wspomina Władysław Rzemieniecki, dyrektor szkoły. – Było jeszcze kilku kandydatów na patrona. M.in. ksiądz Twardowski, Sienkiewicz i król Jagiełło. Ale wygrał papież.
Z uroczystości nadania imienia w szkole pozostała też kaseta. – Wszystko nagraliśmy i mamy film dydaktyczny – cieszy się dyrektor Rzemieniecki.
Na Lubelszczyźnie imię papieża nosi 13 podstawówek, 7 gimnazjów, jedno liceum i pięć zespołów szkół. Ale już „papieski” szpital jest tylko jeden. W Zamościu. W Urzędzie Marszałkowskim, któremu podlegają miejskie szpitale, nie ma też żadnych nowych wniosków ze służby zdrowia o nadanie imienia Jana Pawła II.
Nie ma natomiast w naszym województwie większego miasta bez ulicy Jana Pawła II. Jest w Lublinie, Zamościu i w Białej Podlaskiej. W Chełmie dla odmiany jest plac im. Jana Pawła II.