Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 stycznia 2022 r.
16:54

Lublin. Ostrzejsze wymagania co do budowy ważnej dwupasmówki

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Nowy odcinek ul. Lubelskiego Lipca ’80 ma się zaczynać za skrzyżowaniem z ul. Cukrowniczą i kończyć na dwupoziomowym skrzyżowaniu z ul. Diamentową i Krochmalną
Nowy odcinek ul. Lubelskiego Lipca ’80 ma się zaczynać za skrzyżowaniem z ul. Cukrowniczą i kończyć na dwupoziomowym skrzyżowaniu z ul. Diamentową i Krochmalną (fot. Maciej Kaczanowski)

Budowa nowej dwupasmówki musi być mniej uciążliwa dla otoczenia – uznała Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Zaostrzyła wymagania, które będzie trzeba spełnić przy budowie nowego odcinka ul. Lubelskiego Lipca ’80.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Planowana przez miasto dwupasmówka ma być przedłużeniem istniejącej ul. Lubelskiego Lipca ’80, urywającej się w okolicy stadionu Arena Lublin. Tu kierowcy zmuszeni są skręcać w ul. Cukrowniczą i jechać dalej ul. Krochmalną.

Miasto chce przedłużyć tę drogę aż do dwupoziomowego skrzyżowania Krochmalnej z Diamentową, prowadząc ulicę przez zabudowane tereny. Będzie się to wiązało z wyburzeniem niemal 150 budynków, w tym ponad 60 mieszkalnych.

Ratusz ma już projekt nowej drogi, ma także pozwolenie na budowę. Wydana została też decyzja środowiskowa, która określa m.in. warunki prowadzenia robót budowlanych. Decyzja Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska została jednak zaskarżona przez dwie mieszkanki, które obawiały się, że wibracje generowane przez ciężki sprzęt spowodują uszkodzenia budynków. Chciały też rezygnacji z rozbiórki użytkowanego przez nie garażu lub wskazania miejsca, w które można go postawić, ewentualnie przyznania im w zamian miejsc do parkowania.

Rozpatrywanie skargi trwało ponad trzy lata i właśnie się skończyło. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie sprawdziła decyzję wydaną przez RDOŚ i uznała, że konieczne jest lepsze zabezpieczenie sąsiednich terenów oraz przyrody. Postanowiła zatem narzucić nowe wymagania, ostrzejsze od opisanych w poprzedniej decyzji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Na skardze dotyczącej garażu zyskali mieszkańcy oraz przyroda.

Hałaśliwe prace nie będą mogły być prowadzone w niedziele i w porze nocnej.

Bardziej szczegółowo zostały też określone zasady emisji hałasu. Zaplecze budowy nie będzie mogło się znajdować bliżej niż 50 m od domów mieszkalnych i 50 m od koryta pobliskiej rzeki.

Ustalono również wymagania co do wydajności sprzętu do wstępnego oczyszczania deszczówki odprowadzanej z terenu budowy do Bystrzycy.

Nowa decyzja wymusza m.in. lepszą ochronę przed uszkodzeniem drzew nieprzeznaczonych do wycinki. GDOŚ nakazała wyznaczenie wokół każdego z takich drzew ogrodzonej strefy ochronnej (zależnej od wielkości i wartości drzewa) w taki sposób, aby strefa „była rozpoznawalna przez każdą osobę znajdującą się na placu budowy”.

– Przeprowadzenie prac w obrębie drzew i krzewów może spowodować ich obumarcie nawet kilkanaście lat po zakończeniu prac budowlanych. Z tego też powodu należy zadbać o rośliny nieprzeznaczone do wycinki z najwyższą starannością – czytamy w uzasadnieniu decyzji. Dopiero jeżeli nie będzie możliwe wyznaczenie ogrodzonej strefy wokół drzewa, jego pień będzie można po prostu zabezpieczyć deskami, jakie widać nieraz w Lublinie. Jednak o tym, że wokół drzewa nie można wygrodzić kawałka terenu, nie będą przesądzać inżynierowie od budowy, tylko fachowcy od drzew.

Większe z drzew przeznaczonych do wycięcia, jeżeli miałyby być usuwane w okresie lęgowym, będzie musiał obejrzeć nie tylko ornitolog, ale również specjalista od nietoperzy. GDOŚ tłumaczy, że w tym rejonie stwierdzono obecność aż czterech gatunków nietoperzy, dla których schronieniem mogą być dziuple, szczeliny i odstająca kora. Jeżeli okaże się, że drzewa są zamieszkałe, z ich wycinką trzeba będzie poczekać do zakończenia okresu lęgowego.

Sprecyzowane zostały również zasady opieki nad drzewami sadzonymi w zamian za te przeznaczone do usunięcia. Przez trzy lata muszą być regularnie podlewane, nawożone i poddawane zabiegom pielęgnacyjnym. GDOŚ wymaga także, by sprawdzać stan nowych drzew rok, trzy lata i pięć lat po ich posadzeniu.

Jeżeli po roku okaże się, że jakieś drzewo się nie przyjęło, będzie trzeba je zastąpić nowym. Po trzech latach trzeba będzie sadzić już dwa drzewa w zamian za jedno, które się nie przyjęło. Natomiast po pięciu latach konieczne będzie posadzenie już trzech drzew w zamian za każde uschnięte.

Wykopy fundamentowe, jak stwierdziła RDOŚ, powinny być zabezpieczone przed wpadaniem do nich zwierząt. GDOŚ poszła dalej i nakazała ustawienie wokół wykopów ogrodzenia o wysokości nie mniejszej niż 70 cm. Ustalono nawet rozmiar oczek siatki, nakazano poza tym codzienne sprawdzanie wykopów i wydobywanie uwięzionej tam zwierzyny.

Pierwotna decyzja nakazywała, by rok po otwarciu drogi sprawdzić, czy nie emituje ona zbyt dużego hałasu mieszkańcom trzech pobliskich domów przy ul. Dzierżawnej. Nowa decyzja wymaga prowadzenia takich analiz już nie dla trzech, ale dla dziesięciu posesji: sześciu przy Dzierżawnej, trzech przy Ciepłej i jednej przy Włościańskiej.

Nowa droga będzie mieć 1,4 km długości. Na jej budowę miasto na razie nie ma pieniędzy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

Falkon 2024
WYDARZENIE

Falkon 2025. WieloŚwiaty. Trzy dni z fantastyką (program)

Od ponad 20 lat Falkon dostarcza fantastycznych wrażeń. W ten weekend też ich nie zabraknie: będą spotkania z twórcami, prelekcje, panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty, pokazy i gry. To wszystko przez trzy dni w Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty