Tylko dwie osoby z zatrudnionych w tym roku w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa mają umowę o pracę
na czas nieokreślony. Obie są zastępcami dyrektora w lubelskim oddziale agencji. Jedną z nich jest Krzysztof Podkański, syn posła Zdzisława Podkańskiego (PSL). Pozostałe mają umowę na czas określony lub okres próbny.
Takich osób przyjętych do pracy w tym roku było dwie. Obie z lubelskiego oddziału. Pierwsza to K. Podkański. Drugą jest Barbara Mazurek, zastępca dyrektora lubelskiego oddziału ARiMR, członek Zarządu Wojewódzkiego PSL.
– Tak naprawdę poseł Podkański zadbał tylko o syna – mówią pracownicy Urzędu Marszałkowskiego zatrudnieni z poparcia PSL. – Jeśli władzę w urzędzie przejmie Samoobrona i SLD zostaniemy bez pracy.
Sam Krzysztof Podkański twierdzi, że nawet nie wiedział, iż oprócz niego tylko jedna osoba otrzymała takie same warunki pracy. – Sam o to zabiegałem. Zwróciłem się do prezesa Aleksandra Bendkowskiego na piśmie o umowę na czas nieokreślony. Poparł moją prośbę dyrektor oddziału Zbigniew Kozaczuk. Pracodawca miał takie prawo, by mnie zatrudnić i jestem z tego zadowolony – dodaje. Twierdzi także, że na pewno nie było poparcia ojca w tej sprawie.
– Nie będę się wypowiadał na temat swoich dzieci – ucina rozmowę Zdzisław Podkański, poseł PSL.
Krzysztof Podkański jako świeżo upieczony historyk po UMCS został zatrudniony w Urzędzie Wojewódzkim przez ówczesnego wojewodę Edwarda Hunka (PSL). W 1999 roku przeszedł do powstającego Urzędu Marszałkowskiego, gdzie objął stanowisko zastępcy dyrektora Wydziału Polityki Regionalnej. Zajmował się przedsiębiorczością i promocją województwa. Obecnie – jak twierdzi – skończył studia podyplomowe.
7 sierpnia br. złożył w kadrach urzędu podanie o bezpłatne urlopowanie z pracy do 4 listopada br. W pierwszej połowie sierpnia Krzysztof Podkański objął stanowisko zastępcy dyrektora ds. SAPARD oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na początku listopada, tuż po wstępnych wynikach wyborów do Sejmiku Wojewódzkiego, złożył podanie o rozwiązanie umowy o pracę z Urzędem Marszałkowskim za porozumieniem stron. Otrzymał wówczas możliwość zatrudnienia w agencji na czas nieokreślony.
Łącznie w 2002 roku w lubelskim oddziale agencji zatrudniono 141 osób. Na umowie na czas określony pracuje 35 osób, a na umowie na czas próbny 104.
Co to jest ARiMR?
pod nadzorem Ministerstwa Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Została powołana do wspierania inwestycji i tworzenia nowych miejsc pracy w rolnictwie, przetwórstwie rolno-spożywczym i usługach dla rolnictwa. Udziela gwarancji i poręczeń kredytowych.