W aplikacji Turystyczny Lublin pojawił się kolejny, zrekonstruowany wirtualnie zabytek - zamek królewski. Twórcy pokazali, jak wyglądał ten historyczny obiekt w XVI wieku, umieszczając go we współczesnym otoczeniu.
Historia budowli na Wzgórzu Zamkowym sięga dwunastego wieku, czyli czasów panowania pierwszych Piastów. Murowany zamek i kaplica królewska powstała kilkaset lat później, w wieku XIV. Na początku kolejnego w zamkowym kompleksie znajdowały się również dwie baszty, wieża, gotycki budynek o funkcji urzędowo-rezydencjonalnej oraz brama wjazdowa.
W czasach Jagiellonów zamek był królewską rezydencją, gdzie wychowywali się synowie Kazimierza Jagiellończyka. W 1569 roku w zamku zawiązano unię pomiędzy Polską i Litwą. Niestety, kolejne stulecia dla lubelskiej rezydencji nie były łaskawe. Wojny przyniosły poważne zniszczenia, które nie pozwoliły na odbudowę zamku w oryginalnym kształcie. Zamiast niej zdecydowano o postawieniu nowej, neogotyckiej budowli, która przetrwała do dzisiaj.
Jak wyglądałby lubelski zamek, gdyby nie skutki wojen? Obejrzenie go w dawnym, średniowiecznym stylu, umożliwia technologia rozszerzonej rzeczywistości. Dzięki jej zastosowaniu w aplikacji Turystyczny Lublin (można ją pobrać na telefon), zainteresowani mogą obejrzeć zrekonstruowany cyfrowo zamek z kilku widoków.
Żeby to zrobić, należy pobrać moduł "Zwiedzaj Lublin" zabrać ze sobą komórkę i udać się do centrum Lublina. Następnie trzeba odszukać co najmniej jeden z pięciu punktów widokowych, gdzie umieszczono tablice z graficznymi symbolami. Chodzi o plac Po Farze, ul. Zamkową, Wzgórza Czwartek, dziedziniec zamkowy lub tarasy galerii Vivo. Po znalezieniu dowolnej tablicy, należy zeskanować podany na niej symbol, a wtedy aplikacja odblokuje widok cyfrowej rekonstrukcji nieistniejącego już zabytku.