19 lutego, czyli w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika obchodzimy Dzień Nauki Polskiej. Święto jest uznaniem dla polskich naukowców, którzy wzorem badacza z XVI wieku, przyczyniają się do postępu i rozwoju wiedzy.
Lublin jest w czołówce miast akademickich w Polsce i największym ośrodkiem na wschodzie kraju. Działa tutaj 9 uczelni, w tym cztery niepubliczne, na których kształci się blisko 60 tysięcy studentów, w tym ponad 8 tysięcy obcokrajowców z ponad stu krajów.
Największą uczelnią jest Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, który w tym roku obchodzi swój jubileusz 80-lecia istnienia. Uczelnia może pochwalić się m.in. pozytywnymi efektami ewaluacji. Na 23 dyscypliny naukowe archeologia zdobyła najwyższą kategorię A+, 11 dyscyplin kategorię A, a 10 kategorię B+. Zdaniem rektora UMCS-u kluczowe jest budowanie międzynarodowych zespołów badawczych.
- Dołączyliśmy do elitarnego grona europejskich uniwersytetów. Mowa o konsorcjum Athena, które skupia dziewięć europejskich uczelni. Przełoży się to w przyszłości na wymianę studencką i kadrową, a także wspólne projekty – mówi rektor uczelni, profesor Radosław Dobrowolski, który nie kryje zadowolenia.
Kategorie naukowe to ważny parametr dla instytucji szkolnictwa wyższego na co zwraca uwagę s. prorektor Beata Zarzycka z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego:
- Popatrzmy na działalność naukową Uniwersytetu w perspektywie ewaluacji jakości prowadzonych w Uniwersytecie badań naukowych, dokonanej przez ekspertów Komisji Ewaluacji Nauki, a obejmującej lata 2017-2021. Oceniono działalność naukową prowadzoną w 14 dyscyplinach. Trzy dyscypliny posiadają kategorię A+ (literaturoznawstwo, nauki teologiczne, prawo kanoniczne), sześć – kategorię A (filozofia, historia, językoznawstwo, nauki o sztuce, nauki prawne, pedagogika) i pięć – kategorię B+ (ekonomia i finanse, nauki biologiczne, nauki o polityce i administracji, nauki socjologiczne, psychologia).
Znaczącymi osiągnięciami naukowymi nie tylko w krajowej, ale również w międzynarodowej przestrzeni badawczej może pochwalić się również Politechnika Lubelska.
– Współpraca z zagranicznymi ośrodkami akademickimi, prestiżowe nagrody czy obecność na listach światowych rankingów, np. w zestawieniu najbardziej wpływowych ludzi nauki „World’s Top 2% Scientists” - w ubiegłym roku znalazło się tam aż 21 naukowców związanych z PL, to potwierdzenie naszej wysokiej pozycji naukowej – wskazuje rektor prof. Zbigniew Pater.
Z okazji Dnia Nauki Polskiej odbyła się uroczysta gala na Politechnice Warszawskiej, podczas której za swoje osiągnięcia zostali wyróżnieni lubelscy naukowcy. Wśród nich jest zespół profesora Sylwestra Samborskiego z Politechniki Lubelskiej, który został doceniony za stworzenie szkoły naukowo-badawczej o zasięgu międzynarodowym w obszarze badań zjawisk uszkodzenia w nowoczesnych materiałach konstrukcyjnych.
Jak powiedział obecny na spotkaniu minister nauki Dariusz Wieczorek:
– Nauka jest potrzebna polskiej gospodarce, jest niezbędna w tworzeniu nowych miejsc pracy. Dziś w zapisach polskich firm powinny znaleźć się zobowiązywania do przekazywania środków na badania i rozwój.
Czego życzyć naukowcom w dniu ich święta?
– Ciągłej pasji i ciekawości, która będzie napędzać ich do odkrywania nowej wiedzy. A także satysfakcji z pracy badawczej. Niech będą dumni z osiągnięć, jakie zdobywają, i niech mają świadomość, jak ważna jest ich rola w rozwoju nauki oraz społeczeństwa – mówi profesor Zbigniew Pater.