Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 października 2009 r.
18:56
Edytuj ten wpis

Pomaganie innym rozwija nas samych

0 0 A A

Rozmowa z Jadwigą Czartoryską, prezesem Fundacji Orange, prowadzącej wraz z Polskapresse, Mediami Regionalnymi i Wydawnictwem Operon program "Szkoła bez Przemocy”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Jest taka maksyma, która mówi: "Ten, który daje, otrzymuje jeszcze więcej”. Zgadza się pani z tymi słowami?

– Oczywiście, te słowa oddają istotę wolontariatu, który jest bezinteresownym działaniem na rzecz innych. Ludzi, którzy poświęcają swój czas lub umiejętności i nie oczekują z tego tytułu żadnych korzyści osobistych, jest coraz więcej. Przekonujemy się, że w dzisiejszym świecie taka postawa jest możliwa. Bycie wolontariuszem pozwala też na własny rozwój i otworzenie się na innych.

• Jest też stwierdzenie, które mówi, że pokłady dobra drzemią w każdym z nas.

– Pokazuje to chociażby instytucja wolontariatu pracowniczego, który działa od wielu lat choćby w grupie TP. Zachęcamy pracowników do zaangażowania się na rzecz rozmaitych organizacji społecznych albo lokalnych społeczności poprzez wykorzystywanie własnych zdolności i umiejętności. Firma stara się wspierać pracowników w tych działaniach, przekazując na ten cel sprzęt albo oferując wsparcie finansowe na konkretne projekty.

Przykładem działania, w które włączyli się nasi pracownicy, jest najstarszy program realizowany przez Fundację Orange, czyli "Telefon do mamy”. Nasi wolontariusze bywają w szpitalach częściej organizując gry i zabawy edukacyjne, a raz w roku, w okolicach Bożego Narodzenia do szpitali przybywają całe ekipy Mikołajów TP i Orange i rozdają podarunki, rozmawiają z dziećmi, organizują teatrzyki, czytają bajki. Wspaniałym rozwinięciem tego jest inicjatywa, która zrodziła się całkiem niedawno wśród naszych wolontariuszy. Zaczęliśmy zmieniać smutne i szare świetlice szpitalne w kolorowe i radosne miejsca zabaw, które pozwolą najmłodszym choć na krótki czas zapomnieć o chorobach. Do naszej akcji zaprosiliśmy też partnerów – na przykład firmy, które dostarczają farby, meble czy zabawki. Mamy ambicję, aby zaszczepić takie działania w innych firmach.

• Czy pani zdaniem uzyskanie takich pozytywnych efektów jest możliwe we współczesnej polskiej szkole, w której, według powszechnej opinii, przeważają zachowania negatywne?

– Oczywiście, że tak. Wystarczy wspomnieć nasz program "Edukacja z Internetem”, w ramach którego grupa TP oferuje szkołom preferencyjne warunki dostępu do szerokopasmowego Internetu. Chcemy przez to pokazać, że jest to wspaniałe narzędzie edukacyjne.

Drugi program to "Szkoła bez przemocy”, którego celem jest przeciwdziałanie przemocy w szkołach w całej Polsce. Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem wolontariatu, który w naszym przekonaniu może stać się jednym z działań, ograniczających to negatywne i bardzo przykre zjawisko. Chcemy pokazać dobre przykłady aktywności szkół w tym zakresie, zachęcić inne placówki do rozwoju wolontariatu oraz nagrodzić tych najlepszych, którzy poświęcają się na rzecz innych.

• Według tegorocznej Diagnozy Szkolnej, czyli badań prowadzonych na potrzeby "Szkoły bez Przemocy” przez znanego psychologa, profesora Janusza Czapińskiego, aktywność społeczna maleje wraz z wiekiem. To, oczywiście, duże uproszczenie, ale również wskazówka, że to właśnie szkoły mogą być najlepszym miejscem na rozwijanie idei wolontariatu.

– Wyniki Diagnozy można interpretować w wielu znacznie szerszych aspektach. Ma pan jednak rację: młodzi ludzie chętniej, w sposób aktywny i pełen zapału angażują się w wolontariat. Starsi mają przed tym więcej oporów, choć też nie zawsze. Dlatego dobrze jest pokazać, że każdy może wciągnąć się w takie działania i dlatego tak bardzo chcemy promować takie postawy.

Dzięki wolontariackiemu zaangażowaniu społeczności szkolnej można zorganizować chociażby opiekę nad dziećmi, spotkania z przedstawicielami różnych zawodów, wspólnie zrobić coś na rzecz szkoły czy mieszkańców miejscowości. Na tego rodzaju projekty właśnie teraz czekamy.

• To może być dobry pomysł na aktywizację mieszkańców małych miejscowości czy wsi, gdzie szkoła bywa jedyną instytucją, który skupia wokół siebie wszystkich.

– Bardzo chciałabym, aby w ramach lokalnych programów wolontariatu szkoły pobudzały do działania całą społeczność. W każdym tkwi wielki potencjał. Ktoś może poświęcić czas na czytanie dzieciom bajek, ktoś inny powtarzać z uczniami matematykę czy organizować zajęcia dodatkowe. To byłoby również lekarstwo na samotność, zwłaszcza dla seniorów, którzy dzięki takim programom poczuliby się znów potrzebni. To również wielkie pole do popisu dla emerytowanych nauczycieli.

• Przyznam, że widzi pani świat przez bardzo różowe okulary. Rzeczywistość bywa jednak zupełnie inna.

– Świat wcale nie musi być malowany w czarnych, ponurych barwach, bo tak po prostu nie jest. Poprzez zaangażowanie w kampanie społeczne i rozwój wolontariatu, także pracowniczego, chcemy pokazać wszystkim, że warto pomagać innym i dostrzegać potrzeby otaczających nas ludzi.

• Znów potwierdza pani zdanie, które padło na początku naszej rozmowy, że "dając wiele, otrzymujemy jeszcze więcej”.

– Ależ oczywiście, że tak! Każdy, kto angażuje się w wolontariat ma przecież nie tylko wielką satysfakcję i potwierdzenie własnych umiejętności zawodowych. Dostaje coś o wiele cenniejszego – własny rozwój, możliwość samorealizacji oraz niesienia innym olbrzymiego podarunku radości i szczęścia.

Pozostałe informacje

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

W środę premier Słowacji Robert Fico został postrzelony. Trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Strzelec został zatrzymany.

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca
galeria

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, aplikacje i różnorodność, czyli Piknik Integracyjny w ramach Dni Integracji. Wydarzenie przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie było okazją do zaprezentowania organizacji pozarządowych i studenckich lubelskich uczelni działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda
galeria

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda

W Lublinie trwają wojewódzkie eliminacje XXXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Turniej składa się z sześciu konkurencji podzielony jest na dwa dni.

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

W środę na ośmiu meczach zakończyła się passa meczów bez porażki Świdniczanki. Trzy punkty ze stadionu przy ul. Turystycznej wywiozła Wisłoka Dębica. Jedno spotkanie krócej na przełamanie kiepskiej serii czekali za to w Białej Podlaskiej. Drużyna Artura Renkowskiego wreszcie wywalczyła jednak pełną pulę – w Sieniawie ograła Sokoła 2:0.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?
LISTA

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?

W województwie lubelskim jest ponad 30 ośrodków, które w różnym zakresie udzielają pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży. Gdzie i jaką pomoc można otrzymać?

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS władzę w powiecie stracił, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina
PATRONAT
galeria

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina

Sztuczna Inteligencja to główny temat dziekanów, prodziekanów i przewodniczących rad dyscyplin z 22 uczelni technicznych w Polsce.

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Ponad 10 600 przedsiębiorców oceniło pracę 378 urzędów skarbowych - Business Centre Club po raz 21. wyróżnił najlepiej funkcjonujące urzędy skarbowe w kraju. Wśród 43 laureatów ogólnopolskiego konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy” znalazły się trzy z województwa lubelskiego.

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką
1 czerwca 2024, 19:00

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką

Festiwal Sztuki Nad Rzeką (czerwiec – październik 2024) to najnowsze wydarzenie w kulturalnym kalendarzu Lublina, które obok Nocy Kultury, Wschodu Kultury – Innych Brzmień, Carnavalu Sztukmistrzów i Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński wpisuje się w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szykuje się zmiana kierownictwa w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Prezydent odwołał dotychczasową szefową, Ewę Borkowską. Urząd zarzuca jej nieprawidłowości przy dofinansowaniach do turnusów rehabilitacyjnych.

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Bus roztrzaskał się o drzewo. Na miejscu zginęły dwie kobiety i sześcioletnia dziewczynka. Prokuratura właśnie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko ukraińskiemu kierowcy.

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok
WIDEO
film

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok

Optyk, okulista, optometrysta – wszystkie te zawody zaczynają się na literę O, ale łączy ich także coś innego. Wszyscy dbają o nasz wzrok. Jak zadbać o nasze oczy, kto i kiedy powinien się wybrać na badania, a także coś o soczewkach kontaktowych i okularach przeciwsłonecznych opowiedzą Katarzyna Piątkowska oraz Bożena Kliza-Puszka – optometrystka i optyczka.

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Dworzec Lublin ma szanse na wygraną w konkursie organizowanym przez czasopismo National Geographic Polska.

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

W środę uczniowie musieli wykazać się wiedzą matematyczną i na przykład obliczyć zysk ze sprzedaży truskawek i czy różnicę w wysokości wież.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty