Powstanie tylko jedna z dwóch planowanych wież lęgowych dla jerzyków. Na drugą nie wystarczy pieniędzy. A inną inwestycję finansowaną z budżetu obywatelskiego uda się skończyć znacznie później, niż zakładali jej pomysłodawcy i miejscy urzędnicy.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Wieża będzie mieć 11 m wysokości i blisko 40 „mieszkań” dla jerzyków. To ptaki, którym ludzie mogą być wdzięczni za wyłapywanie wielkiej liczby komarów. Ci, którzy taką wdzięczność poczuli, postanowili zgłosić do budżetu obywatelskiego budowę takiej wieży, a koszt oszacowali na 75 tys. zł. Pomysł ten spodobał się mieszkańcom i z 1279 głosami znalazł się na liście zwycięskich projektów pierwszej edycji budżetu obywatelskiego.
W projekcie mowa była o jednej wieży, ale miejscy urzędnicy mieli nadzieję, że pieniędzy wystarczy na dwie. Jedną w wąwozie na Kalinowszczyźnie i drugą w parku Jana Pawła II na Czubach, koło ul. Szmaragdowej. Okazało się jednak, że za dwie wieże wykonawca chciałby 150 tys. złotych, więc stanęło tylko na jednej, tej na Kalinowszczyźnie. Powstanie ona obok ul. Orlika-Rückemanna.
– Termin realizacji jest określony do 30 listopada – mówi Aurelia Nowak z Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta. Wieża będzie stalową konstrukcją obłożoną z zewnątrz materiałem, który ma przypominać jerzykom naturalne skały. – Będzie zamontowany głośnik imitujący głos jerzyków, żeby zwabić ptaki – dodaje Nowak. Drugi głośnik znajdzie się na dole, a będzie w nim słychać to, co dzieje się w gniazdach, gdzie zainstalowany zostanie mikrofon. Budową zajmie się lubelska spółka Edach.
Inne perturbacje towarzyszą innemu projektowi z budżetu obywatelskiego (zdobył 1236 głosów), który zakładał budowę ciągu pieszo-rowerowego łączącego Lipniak z Węglinem Północnym, a konkretnie z ul. Klepackiego. Mieszkańcy zaczynają się niepokoić, bo robotników ani widu, ani słychu. Dlaczego? Okazało się, że na wskazanych działkach nie da się zbudować ciągu o szerokości zgodnej z przepisami i trzeba było zająć część gruntów Polskiego Związku Działkowców, a to wymagało szeregu formalności. Ratusz przyznał niedawno, że „istnieje zagrożenie dotrzymania terminu realizacji inwestycji do końca 2015 r.”.
Nowa lista już niedługo
Do końca miesiąca powinna powstać ostateczna lista projektów, które zostaną poddane pod jesienne głosowanie w sprawie podziału pieniędzy z budżetu obywatelskiego. Wstępnie zakwalifikowano 167 projektów, choć niektóre mogą jeszcze wypaść z listy. W tym roku na małe projekty jest 8 milionów złotych, a 7 mln zł na duże.