Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 lutego 2024 r.
16:42

Prezydent Lublina zainaugurował kampanię wyborczą

Prezydent Krzysztof Żuk ze swoją zastępczynią i zarazem szefową sztabu Beatą Stepaniuk-Kuśmierzak, która ma znaleźć się na liście jego komitetu w wyborach do Rady Miasta
Prezydent Krzysztof Żuk ze swoją zastępczynią i zarazem szefową sztabu Beatą Stepaniuk-Kuśmierzak, która ma znaleźć się na liście jego komitetu w wyborach do Rady Miasta (fot. WD)

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk zainaugurował kampanię wyborczą przed kwietniowymi wyborami samorządowymi. Wystartuje w nich z własnego komitetu wyborczego. Wciąż trwają ustalenia w kwestii jego ostatecznej formuły.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Urzędujący prezydent będzie walczył o swoją czwartą kadencję. – Wizja, którą proponujemy na kolejne lata bazuje na dalszym, stabilnym rozwoju Lublina i skupia się na sześciu obszarach. To jest walentynka dla naszych mieszkańców, co będzie dla nas ważne – mówi Krzysztof Żuk, choć trzeba wyraźnie podkreślić, że spora część złożonych przez niego obietnic, to inwestycje, które były zapowiadane już wcześniej.

„Miasto 15-minutowe”

Pierwsze z zagadnień dotyczy „przestrzeni dobrej do życia”. Tu prezydent wymienia m.in. wdrażanie „Planu dla Dzielnic” i koncepcji tzw. „miasta 15-minutowego” czy stawianie na niskoemisyjność poprzez planowane zakupy 40 autobusów wodorowych. Wspomina także rozwój usług elektronicznych w urzędzie oraz tworzenia nowych terenów rekreacyjnych, jak rewitalizacja Błoni pod Zamkiem i Parku Bronowickiego, stworzenie Parku Naturalistycznego w rejonie ul. Janowskiej czy modernizacja ścieżki rowerowej wzdłuż Bystrzycy.

Kolejny obszar dotyczy rozwiązań komunikacyjnych, związanych przede wszystkim z komunikacją miejską. - Oczekiwania mieszkańców są takie, by linie podstawowe kursowały co 10 minut, a pozostałe co 15-20 – mówi Krzysztof Żuk.

Jak to osiągnąć, skoro od kilku lat w miejskiej kasie nie ma pieniędzy na przywrócenie częstotliwości kursowania autobusów i trolejbusów do stanu sprzed pandemii koronawirusa? Według prezydenta pomóc w tym mają wspomniane zakupy nowego taboru oraz rosnąca jego zdaniem popularność parkingów typu Park&Ride, co powinno przełożyć się na większe wpływy ze sprzedaży biletów. Ale największej nadziei upatruje on w prowadzonych z obecnym rządem rozmowach w sprawie przywrócenia większego udziału samorządów w dochodach z podatków.

Żuk wskazuje także na plany rozbudowy ścieżek rowerowych, stworzenia stref uspokojonego ruchu w centrum czy inwestycji drogowych, jak przebudowa ul. Zana, al. Unii Lubelskiej czy ul. Turystycznej. - Większą aktywność planujemy w modernizacji układu komunikacyjnego przy przedsiębiorstwach dających miejsca pracy – mówi, przywołując szykowaną w tym roku modernizację ul. Budowlanej. - To jest dobry przykład naszej współpracy z przedsiębiorcami, którzy wokół prowadzą działalność i są również partnerami w wymiarze finansowym. Chcemy takich projektów realizować więcej – dodaje.

Jeszcze więcej kultury

W kontekście kultury priorytetem są starania o miano Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. Zdobycie tytułu oznaczałoby otrzymanie 100 mln zł na realizację zamierzeń w tym zakresie i szanse na dotacje dla miejskich instytucji kultury. - Ale jeśli się nie uda, naszym zobowiązaniem będzie zrealizowanie tego programu – mówi prezydent, zapowiadając jednocześnie zintensyfikowanie działań kulturalnych w dzielnicach i prowadzenie edukacji w tym zakresie w szkołach.

Jedna z deklaracji dotyczy rozbudowy przyszkolnej infrastruktury sportowej. Jeśli chodzi o sport, najważniejszą inwestycją ma być budowa wielofunkcyjnej hali z funkcją stadionu żużlowego na terenach po dawnym klubie jeździeckim. – Zakładamy, że pełną dokumentację będziemy mieli do końca roku. Jesteśmy już po pierwszych rozmowach z ministrem sportu w sprawie modelu finansowania – mówi Krzysztof Żuk.

Jeśli chodzi o gospodarkę, prezydent wskazuje na rosnącą pozycję lubelskich uczelni. - Poza Warszawą jesteśmy jedynym miastem, w którym liczba uczelni nie spada – zauważa, wskazując m.in. na tworzenie kierunków studiów pożądanych przez pracodawców.

Zdaniem Żuka w Lublinie nie ma problemu z brakiem miejsc w żłobkach i przedszkolach. Ubiegający się o reelekcję prezydent zaznacza, że w tej chwili prowadzone są analizy w sprawie powstania nowych przedszkoli na Czechowie i Czubach. Ponadto przygotowywana jest rozbudowa żłobka przy ul. Zelwerowicza.

Lublin to my: Nie ma w Lublinie braku miejsc w żłobkach i przedszkolach. W tej chwili prowadzimy analizy dla 2 dzielnic Czechów, Czuby, rozbudowa żłobka przy Zelwerowicza.

Kto w komitecie?

Krzysztof Żuk jest członkiem Platformy Obywatelskiej, ale w tegorocznych wyborach po raz drugi wystartuje z własnego komitetu. Poparcia udzielą mu PO, Nowa Lewica, Polskie Stronnictwo Ludowe, Nowoczesna czy nieformalna grupa radnych Wspólny Lublin. Ale na listach do Rady Miasta mają też znaleźć się młodzi ludzie, m.in. ci, którzy w ubiegłym roku byli zaangażowani w organizację obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży.

- To dowodzi potrzeby zbudowania pasa transmisyjnego dla zmiany pokoleniowej. I to będzie jednym z elementów naszej polityki w nowej kadencji – mówi prezydent.

Wciąż nie wiadomo, czy prezydencki komitet poprze Polska 2050, która wcześniej zarejestrowała w Lublinie własny komitet wyborczy. W poniedziałek doszło do spotkania z szefem lubelskich struktur partii Jackiem Burym, ale nie przyniosło ono porozumienia. Według nieoficjalnych informacji Żuk nie zgodził się na umieszczenie na listach kilku kandydatów zaproponowanych przez Burego. Chodzi m.in. o krytycznych wobec urzędującego prezydenta Szymona Pietrasiewicza z Lubelskiego Ruchu Miejskiego, Szymona Furmaniaka z partii Razem czy przewodniczącego zarządu dzielnicy Hajdów-Zadębie Jacka Skibę. - Propozycja dotyczyła Polski 2050. Teraz ruch jest po stronie partnera – tłumaczy Krzysztof Żuk. I zapowiada, że na środę zaplanowane są kolejne negocjacje.

Prezydent odpowiada PiS

Głównym rywalem Żuka będzie kandydat Prawa i Sprawiedliwości, miejski radny Robert Derewenda. Już jego pierwsza konferencja, w której uczestniczył były premier Mateusz Morawiecki wskazuje, że jednym z elementów jego kampanii będzie krytyka obecnie rządzących Lublinem w związku z wysokim zadłużeniem miasta.

- Złośliwie odpowiem, że jeśli w tym zakresie krytykuje mnie Mateusz Morawiecki, to w tym przypadku sam jest sprawcą – mówi Żuk, nawiązując m.in. do uszczuplania przez rząd PiS dochodów samorządów z podatków. I dodaje: - Politycy PiS mogą przedstawiać to w ten sposób. Ale pamiętajmy, że za pieniądze z kredytu powstały szkoły przy ulicach Berylowej i Sławinkowskiej, częściowo w ten sposób sfinansowaliśmy budowę kompleksu Aqua Lublin czy lotniska. Czy to znaczy, że nie trzeba było realizować tych inwestycji?

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia. Do drugiej tury – jeśli będzie potrzebna – dojdzie dwa tygodnie później.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty