Prokuratura prosi wojewodę o unieważnienie dwóch pozwoleń na budowę ścieżek przez teren górek czechowskich. Z Ratusza wiemy, że w jednym przypadku wojewoda nie znalazł podstaw do stwierdzenia nieważności pozwolenia na budowę wydanego w Urzędzie Miasta.
Lubelska prokuratura skorzystała z przepisu, który pozwala jej zgłaszać sprzeciw od decyzji administracyjnych, w tym przypadku od pozwoleń na budowę. Po takim sprzeciwie sprawa trafia do wyższej instancji, w tym przypadku do wojewody.
– Prokurator Regionalny w Lublinie w złożonych sprzeciwach wystąpił o stwierdzenie nieważności decyzji prezydenta Lublina zatwierdzających projekty budowlane dotyczące inwestycji na terenie górek czechowskich – potwierdza Agnieszka Strzępka, rzeczniczka wojewody. Mimo naszego pytania nie wskazuje, których pozwoleń dotyczą prokuratorskie skargi.
Jednak Urząd Miasta, który wydał spółce TBV Investment wspomniane pozwolenia, otwarcie przyznaje, w jakich prawach prokuratura wystąpiła do wojewody. – W sprawie budowy ścieżki terenowej oraz budowy ścieżki trekkingowej – odpowiada Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina.
Starsze z tych pozwoleń (z sierpnia 2019) dotyczy ścieżek trekkingowych w rejonie ul. Poligonowej i Północnej. Drugie (z września 2020 r.) obejmuje ścieżkę terenową, plac zabaw i małą architekturę, a w tym przypadku prace budowlane już się zaczęły i przed nastaniem zimy, która je zatrzymała, były bardzo zaawansowane.
Dodajmy, że Urząd Miasta wydał spółce TBV Investment jeszcze jedno pozwolenie (we wrześniu 2019 r), dotyczące budowy na górkach czechowskich boisk do siatkówki i piłki nożnej. Tej decyzji, jak przekonuje Ratusz, prokuratura nie podważa. – Postępowanie nieważnościowe nie dotyczy budowy boisk – stwierdza Duma.
Przepisy mówią, że wojewoda ma 30 dni na rozpatrzenie prokuratorskiego sprzeciwu. W tym czasie musi wydać decyzję o stwierdzeniu lub odmowie stwierdzenia nieważności pozwoleń budowlanych. Ile czasu zostało do końca tego terminu?
– Postępowanie zostało wszczęte przed wojewodą lubelskim w dniu 10 lutego – informuje Strzępka. Nie podaje jednak żadnych innych szczegółów, nie odpowiada też na pytanie o argumenty użyte przez prokuraturę. Z kolei rzecznik prokuratury nie odbierał od nas w piątek komórki.
Tymczasem Ratusz przekazuje nam, że jeden z dwóch sprzeciwów został już rozpatrzony. – W sprawie budowy ścieżki terenowej wojewoda lubelski odmówił stwierdzenia nieważności – odpowiada rzeczniczka prezydenta. Co z pozwoleniem na ścieżkę trekkingową? – Nie mamy informacji dotyczącej drugiej sprawy.
– Byliśmy bardzo zaskoczeni, że Prokuratura Regionalna złożyła sprzeciw od pozwolenia na budowę ścieżki terenowej – tak całą sprawę komentuje spółka TBV. – Mieliśmy przekonanie graniczące z pewnością, że pan wojewoda, działając na rzecz mieszkańców Lublina uchyli sprzeciw prokuratury.
W Urzędzie Miasta wciąż leży wniosek TBV Investment o zmianę pozwolenia na budowę ścieżki terenowej. – Dotyczy zmiany przebiegu ścieżki poprzez jej wyprostowanie na niewielkim fragmencie, zmiany włączenia do ul. Poligonowej, zmiany witaczy i obiektów małej architektury oraz utwardzeń pod zatoczki przy ścieżce terenowej – informuje Ratusz.
Na decyzję w tej sprawie spółka będzie musiała poczekać. – W związku z niekompletnością wniosku inwestor otrzymał wezwanie do jego uzupełnienia. Po uzupełnieniu sprawa zostanie zawieszona do momentu zakończenia postępowania o stwierdzenie nieważności – przekazuje Katarzyna Duma. Wyjaśnia, że decyzja wojewody wcale nie musi zakończyć „postępowania nieważnościowego”, bo prokuratura może jeszcze pójść do kolejnej instancji.