Dokładnie rok temu poznaliśmy, jak ma wyglądać gigantyczny kompleks naukowy u zbiegu ul. Głębokiej i Pagi. Budowa nie ruszyła do tej pory, bo przeciągają się formalności.
Chodzi o supernowoczesny budynek o powierzchni 6,5 tysiąca metrów sześciennych – cały ze stali, szkła i tworzyw sztucznych. W środku obiektu u zbiegu ul. Głębokiej i Pagi mają się znaleźć dziesiątki laboratoriów z najnowocześniejszym sprzętem. I najlepsi naukowcy z Lublina, Puław i Rzeszowa.
To pracownicy dziesięciu instytucji, które w 2006 roku powołały konsorcjum Ecotech-Complex. Tworzy je pięć publicznych uczelni z Lublina, dwie z Rzeszowa (politechnika i uniwersytet) oraz trzy instytuty: lubelski Agrofizyki PAN i dwie puławskie Nawozów Sztucznych oraz Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa.
Projekt obiektu poznaliśmy dokładnie rok temu. Na ogłoszony konkurs wpłynęły 22 prace architektów z całej Europy. Wygrała poznańska pracownia HJ Buszkiewicz. Ale na działce, na której ma powstać kompleks, nie wbito jeszcze ani jednej łopaty.
– Żeby budowa mogła ruszyć, instytucje tworzące konsorcjum musiały podpisać umowy w tej sprawie – tłumaczy Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik lubelskiego UMCS, który koordynuje projekt. – Dopiero pod koniec czerwca dostaliśmy potrzebne dokumenty.
Uczelnie i instytuty potrzebowały trzech miesięcy na ich parafowanie. – Komplet gotowych dokumentów złożyliśmy w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego pod koniec października – mówi Mieczkowska-Czerniak. – Teraz czekamy na zatwierdzenie projektu i potwierdzenie, że otrzymamy unijne dofinansowanie.
– Jeżeli ministerstwo nie będzie miało żadnych zastrzeżeń, to tuż po otrzymaniu odpowiedzi będziemy mogli ogłosić przetargi na budowę – zapowiada Mieczkowska-Czerniak. – Prace powinny ruszyć jeszcze w tym roku.
W nowym kompleksie UMCS ma się zająć się m.in. biotechnologią i genetyką. KUL – naukami matematyczno-przyrodniczymi. Politechnika Lubelska – ochroną środowiska i, wspólnie z Uniwersytetem Medycznym, biomedycyną.
– A my toksycznością spalin i ekologią pojazdów – zdradza prof. Jacek Kluska, prorektor Politechniki Rzeszowskiej.