Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 grudnia 2022 r.
15:31

Przestrzenie Sztuki. Podsumowanie wyjątkowego projektu

Autor: Zdjęcie autora sko

To był wyjątkowy rok dla lubelskiej kultury. Zawdzięczmy to Centrum Kultury w Lublinie i realizowanemu przez nie projektowi Przestrzenie Sztuki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Instytut Teatralny zaufał Centrum Kultury i w ciągu tego roku mieliśmy wiele wydarzeń dotyczących teatru. Mieliśmy cztery premiery, kilkanaście pikników teatralnych na dzielnicach, wyjazd aktorów w region. Bardzo dużo ciekawych wydarzeń – tak projekt Przestrzenie Sztuki podsumowuje Rafał Koziński, dyrektor CK.

Ma na myśli specjalny projekt, dzięki któremu Centrum zyskało nowe możliwości z np. wyjściem z teatrem. To nie tylko wspomniane działania dzielnicowe, ale też przedsięwzięcia, o których było głośno.

Trzeba wspomnieć o np. premierze „Kongresu Futurologicznego” Teatru Czytelni Dramatu. Spektakl, w reżyserii Daniela Adamczyka,  zakwalifikował się do konkursu „Klasyka Żywa”, a także do finału programu „Teatr Polska”, dzięki czemu produkcja Przestrzeni Sztuki prezentowana była nie tylko w Lublinie, ale także w aż 7 innych miastach.

Letnim hitem teatralnym okazała się kolejna premiera – spektakl „Ryngraf” Sceny InVitro na podstawie opowiadania Marcina Wrońskiego „Trzej przyjaciele z budowy”. To trzecia odsłona teatralnego serialu kryminalnego według pomysłu i w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego. Łącznie od czerwca do września w Wirydarzu CK spektakl zobaczyło tysiąc kilkaset osób.

– Ten teatr był dla nas trochę zbawienny – dodaje Koziński. – Zorganizowaliśmy wiele konkursów dla miłośników teatru, dużo warsztatów. Ważne jest to, że udało nam się zanieść ten teatr blisko ludzi. Tam, gdzie mieszkają, na osiedlach, na blokach, pod ich oknami były grane spektakle dla dzieci, dla Ukraińców. Także bardzo ciekawy projekt – mówi.

Jednak Przestrzenie Sztuki to także taniec. Ten najlepszy, artystyczny, który „naucza” swojego ciała. Dzięki takim działaniom, być może, udało się kogoś zarazić miłością do tej sztuki.

– Bardzo istotnym elementem Programu PS są regularne prezentacje polskich spektakli dla lokalnej publiczności, na scenie lubelskiego Operatora projektu, czyli Centrum Kultury w Lublinie, jak i scenach partnerów, m.in. Centrum Spotkania Kultur, Akademickiego Centrum Kultury i Mediów Chatka Żaka oraz Galerii Labirynt. W regionie są to: Chełmski Dom Kultury, Włodawski Dom Kultury i Dom Chemika w Puławach – akcentuje CK.

Wśród licznych spektakli, jakie udało się w tym roku pokazać publiczności należy wymienić np.:

  • „BER: Bondara / Ekman / Rimeikis” – tryptyk baletowy Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu,
  • „III symfonię” Janusza Orlika, „Blisko” w choreografii Tomasza Ciesielskiego,
  • „Bodily suites reclaimed” Jacka Łumińskiego,
  • „Lithos” Materii Łódź,
  • „Jestem miłością III” w choreografii Barbary Bujakowskiej.

– Zrealizowano liczne rezydencje i pokazy prac w procesie (tzw. work in progress). Ważnym elementem były też konkursy na: Mini Grant, Prezentacje Spektakli, Rezydencje Artystyczne oraz Premierę Małego i Dużego Formatu, których efekty mogliście Państwo zobaczyć na scenie CK czy Galerii Labirynt, m.in. „Społeczne SPA” w choreografii Bartosza Juszczaka czy wieczór performatywny „People” – informuje lubelski operator programu.

Równie ważnym elementem działań były coachingi z wybitnymi twórcami, m.in. z Januszem Orlikiem, taneczne jam sessions, m.in. z Mikołajem Karczewskim, Katarzyną Leszek i Łukaszem Wójcickim czy letnie Poka Styl czyli konkurs taneczny Street Dance w Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim.

W ramach programu zadbaliśmy o zawodowców, amatorów, miłośników tańca. Gościliśmy profesjonalistów, gościliśmy osoby debiutujące. Organizowaliśmy wydarzenia w naszym Centrum Kultury, ale gościliśmy też w regionie. Nawiązaliśmy wiele partnerstw, spotkaliśmy bardzo wiele ciekawych osób, które zainteresowały się tańcem i które, mam nadzieję, będą kontynuować z nami współpracę w przyszłych latach – wylicza Ryszard Kalinowski z Lubelskiego Teatru Tańca.

Projekt realizowany jest w ramach programu Przestrzenie Sztuki Lublin, który jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Lokalnym operatorem projektu jest Centrum Kultury w Lublinie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:0. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty