To był wyjątkowy rok dla lubelskiej kultury. Zawdzięczmy to Centrum Kultury w Lublinie i realizowanemu przez nie projektowi Przestrzenie Sztuki.
– Instytut Teatralny zaufał Centrum Kultury i w ciągu tego roku mieliśmy wiele wydarzeń dotyczących teatru. Mieliśmy cztery premiery, kilkanaście pikników teatralnych na dzielnicach, wyjazd aktorów w region. Bardzo dużo ciekawych wydarzeń – tak projekt Przestrzenie Sztuki podsumowuje Rafał Koziński, dyrektor CK.
Ma na myśli specjalny projekt, dzięki któremu Centrum zyskało nowe możliwości z np. wyjściem z teatrem. To nie tylko wspomniane działania dzielnicowe, ale też przedsięwzięcia, o których było głośno.
Trzeba wspomnieć o np. premierze „Kongresu Futurologicznego” Teatru Czytelni Dramatu. Spektakl, w reżyserii Daniela Adamczyka, zakwalifikował się do konkursu „Klasyka Żywa”, a także do finału programu „Teatr Polska”, dzięki czemu produkcja Przestrzeni Sztuki prezentowana była nie tylko w Lublinie, ale także w aż 7 innych miastach.
Letnim hitem teatralnym okazała się kolejna premiera – spektakl „Ryngraf” Sceny InVitro na podstawie opowiadania Marcina Wrońskiego „Trzej przyjaciele z budowy”. To trzecia odsłona teatralnego serialu kryminalnego według pomysłu i w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego. Łącznie od czerwca do września w Wirydarzu CK spektakl zobaczyło tysiąc kilkaset osób.
– Ten teatr był dla nas trochę zbawienny – dodaje Koziński. – Zorganizowaliśmy wiele konkursów dla miłośników teatru, dużo warsztatów. Ważne jest to, że udało nam się zanieść ten teatr blisko ludzi. Tam, gdzie mieszkają, na osiedlach, na blokach, pod ich oknami były grane spektakle dla dzieci, dla Ukraińców. Także bardzo ciekawy projekt – mówi.
Jednak Przestrzenie Sztuki to także taniec. Ten najlepszy, artystyczny, który „naucza” swojego ciała. Dzięki takim działaniom, być może, udało się kogoś zarazić miłością do tej sztuki.
– Bardzo istotnym elementem Programu PS są regularne prezentacje polskich spektakli dla lokalnej publiczności, na scenie lubelskiego Operatora projektu, czyli Centrum Kultury w Lublinie, jak i scenach partnerów, m.in. Centrum Spotkania Kultur, Akademickiego Centrum Kultury i Mediów Chatka Żaka oraz Galerii Labirynt. W regionie są to: Chełmski Dom Kultury, Włodawski Dom Kultury i Dom Chemika w Puławach – akcentuje CK.
Wśród licznych spektakli, jakie udało się w tym roku pokazać publiczności należy wymienić np.:
- „BER: Bondara / Ekman / Rimeikis” – tryptyk baletowy Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu,
- „III symfonię” Janusza Orlika, „Blisko” w choreografii Tomasza Ciesielskiego,
- „Bodily suites reclaimed” Jacka Łumińskiego,
- „Lithos” Materii Łódź,
- „Jestem miłością III” w choreografii Barbary Bujakowskiej.
– Zrealizowano liczne rezydencje i pokazy prac w procesie (tzw. work in progress). Ważnym elementem były też konkursy na: Mini Grant, Prezentacje Spektakli, Rezydencje Artystyczne oraz Premierę Małego i Dużego Formatu, których efekty mogliście Państwo zobaczyć na scenie CK czy Galerii Labirynt, m.in. „Społeczne SPA” w choreografii Bartosza Juszczaka czy wieczór performatywny „People” – informuje lubelski operator programu.
Równie ważnym elementem działań były coachingi z wybitnymi twórcami, m.in. z Januszem Orlikiem, taneczne jam sessions, m.in. z Mikołajem Karczewskim, Katarzyną Leszek i Łukaszem Wójcickim czy letnie Poka Styl czyli konkurs taneczny Street Dance w Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim.
– W ramach programu zadbaliśmy o zawodowców, amatorów, miłośników tańca. Gościliśmy profesjonalistów, gościliśmy osoby debiutujące. Organizowaliśmy wydarzenia w naszym Centrum Kultury, ale gościliśmy też w regionie. Nawiązaliśmy wiele partnerstw, spotkaliśmy bardzo wiele ciekawych osób, które zainteresowały się tańcem i które, mam nadzieję, będą kontynuować z nami współpracę w przyszłych latach – wylicza Ryszard Kalinowski z Lubelskiego Teatru Tańca.
Projekt realizowany jest w ramach programu Przestrzenie Sztuki Lublin, który jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Lokalnym operatorem projektu jest Centrum Kultury w Lublinie.