Absolwenci szkół średnich poznali wyniki egzaminów maturalnych. A ci, którzy jeszcze tego nie zrobili, mają jeszcze kilka dni na decyzję o wyborze kierunków studiów
Choć lubelskie uczelnie nabory na pierwszy rok studiów rozpoczęły na przełomie kwietnia i maja, to ich przedstawiciele zgodnie podkreślali, że największego zainteresowania spodziewają się po ogłoszeniu wyników matur.
Procesy rekrutacyjne zakończą się w przyszłym tygodniu.
Katolicki Uniwersytet Lubelski
- Od rana obserwujemy wzmożony ruch w systemie rekrutacyjnym - usłyszeliśmy wczoraj wczesnym popołudniem od Katarzyny Bojko z biura prasowego KUL. - Jak dotąd najchętniej wybierane kierunki to psychologia, sinologia, filologia angielska i prawo. Nie jest to dla nas zaskoczenie, bo te kierunki od lat są w czołówce zainteresowań kandydatów.
W obecnej rekrutacji uniwersytet proponuje dwie nowości: Applied Anthropology, czyli antropologię stosowaną, kierunek prowadzony w języku angielskim oraz pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną. Rejestracja kandydatów potrwa do poniedziałku. Wyniki zostaną ogłoszone w czwartek.
Politechnika Lubelska
Elektroniczna rejestracja kandydatów i wprowadzenie wymaganych danych oraz wniesienie opłat trwa do 8 lipca, do północy.
- Do wczoraj do południa na przygotowanych 1860 miejsc zarejestrowało się 3200 osób. Liczby kandydatów na tym etapie rekrutacji są porównywalne z rokiem ubiegłym - mówi Paweł Komada, sekretarz Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej. I dodaje, że najwięcej chętnych stara się o jedno miejsce na architekturze, inżynierii logistyki, finansach i rachunkowości oraz informatyce.
Uczelnia prowadzi nabór na 20 kierunków na studiach pierwszego stopnia.
W tegorocznej ofercie nie ma żadnych nowości.
UMCS
O rozpoczynającym się właśnie „boomie rekutacyjnym” słyszymy także na największej lubelskiej uczelni. Tu rejestracja trwa do środy, 10 lipca.
- 16 lipca komisje rekrutacyjne zakończą postępowanie kwalifikacyjne na kierunkach, na których nie przeprowadza się egzaminów wstępnych. Wtedy też ogłosimy listy rankingowe i listy osób zakwalifikowanych na studia. Odbędzie się to poprzez pisemne ogłoszenie w obiektach odpowiednich wydziałów oraz umieszczenie wyników postępowania na osobistych kontach kandydatów w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów - informuje nas Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS. - W dniach 18-20 lipca będziemy przyjmować dokumenty w miejscach wyznaczonych przez dziekanów wydziałów i podanych do wiadomości kandydatów w systemie. W przypadku niewypełnienia limitu miejsc, komisja rekrutacyjna ogłosi następne listy osób zakwalifikowanych na zwolnione miejsca.
Uczelnia oferuje kształcenie na 11 wydziałach w Lublinie i Wydziale Zamiejscowym w Puławach. Kandydaci na studia w UMCS mogą wybierać spośród niemal 80 kierunków i ok. 250 specjalności.
W tegorocznej ofercie wśród studiów pierwszego stopnia jest pięć nowości:
• Wychowanie fizyczne - studia stacjonarne i niestacjonarne I stopnia prowadzone na Wydziale Zamiejscowym w Puławach
• Polsko-niemieckie studia kulturowe i translatorskie - studia stacjonarne I stopnia prowadzone w języku polskim i niemieckim na Wydziale Humanistycznym UMCS oraz na Uniwersytecie w Poczdamie
• International relations - anglojęzyczne studia stacjonarne I stopnia prowadzone na Wydziale Politologii
• Prawno-administracyjny - studia stacjonarne i niestacjonarne I oraz II stopnia prowadzone na Wydziale Prawa i Administracji
• Nauczanie matematyki i informatyki - studia stacjonarne I oraz studia stacjonarne i niestacjonarne II stopnia o profilu praktycznym, prowadzone na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki
Uniwersytet Przyrodniczy
Do 10 lipca trwa rekrutacja na studia pierwszego stopnia oraz jednolite magisterskie na Uniwersytecie Przyrodniczym. Na rok akademicki 2019/2020 uczelnia przygotowała 2000 miejsc.
Jak informuje rzecznik prasowy UP Iwona Pachcińska, do tej pory zarejestrowało się ponad cztery tysiące kandydatów. Sporo osób zrobiło to wczoraj, tuż po otrzymaniu wyników matur.
- W kolejnych dniach spodziewamy się dalszego wzrostu zainteresowania rejestracją na studia na naszej uczelni - przyznaje Pachcińska.
W trakcie rekrutacji na rok akademicki 2019/20 kandydaci mogą wybierać spośród 39 kierunków, w tym unikatowych w skali kraju. Wśród siedmiu nowości są: analityka weterynaryjna, pielęgnacja zwierząt i animaloterapia, sztuka ogrodowa i aranżacje roślinne, zielarstwo i fitoprodukty, mleczarstwo, biobezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe oraz zarządzanie zasobami Ziemi.
Uniwersytet Medyczny
Również u medyków nabór zakończy się 10 lipca.
- Wczoraj było w miarę spokojnie, zarejestrowało się kilka osób. Podejrzewam, że większy ruch zacznie się po weekendzie, w ostatniej chwili - mówi Krystyna Walkowska, kierownik uczelnianego Działu Jakości Kształcenia. - Do tej pory rejestracji jest sporo, nie ma obaw, że nie wypełnimy limitów.
Jeśli chodzi o najpopularniejsze kierunki, tu nie ma zaskoczenia, najwięcej chętnych do tej pory zgłosiło się na medycynę i stomatologię. Na pierwszym z nich uczelnia przyjmie w tym roku 310 osób, o dziesięć więcej niż przed rokiem. Takie były wytyczne Ministerstwa Zdrowia.